Facebook Pixel

Складно без нафти: дефіцит бюджету рф з початку року потроївся

Дефіцит федерального бюджету росії різко зріс у квітні цього року. Це пов’язано з тим, що зниження доходів від нафти та зростання військових витрат продовжують створювати навантаження на державні фінанси.

Про це повідомляє Bloomberg.

Чому в росії зріс дефіцит бюджету

Згідно з розрахунками агентства, щомісячний дефіцит бюджету досяг 1,05 трлн рублів ($13 млрд) після профіциту місяцем раніше. Таким чином, сукупний дефіцит за перші 4 місяці року становить 3,2 трлн рублів — майже втричі більше, ніж за аналогічний період 2024 року.

Bloomberg зазначає, що доходи від нафти та газу, які є основою державних фінансів рф, впали на 12% у квітні порівняно з минулим роком. Таке падіння спостерігається уже 3 місяці поспіль.

Агентство пише, що продаж енергоносіїв становить 30% усіх доходів росії. Тому зростання дефіциту бюджету підкреслює фінансові проблеми, з якими зіткнеться кремль, якщо ціни на нафту залишатимуться нижчими довше на тлі рекордних витрат на військові потреби у війні проти України.

Видобуток нафти. Фото: УНІАН

Видобуток нафти. Фото: УНІАН

Водночас доходи не від нафти зросли на 23% у квітні в річному обчисленні. Як повідомляло Міністерство фінансів росії, ця категорія «значно» перевищить річні цілі, причому непередбачені надходження вже враховані у нещодавніх переглядах федерального бюджету.

Однак Мінфін попереджав і про «суттєві ризики» для доходів від нафти і газу. У переглянутому фіскальному плані очікується, що дефіцит бюджету потроїться порівняно з початковим прогнозом, значною мірою через слабші перспективи надходжень від експорту енергоносіїв.

Агентство підкреслює, що за перші 4 місяці 2025 року доходи від нафти і газу скоротилися на 10% порівняно з аналогічним періодом 2024-го — до 3,7 трлн рублів. Натомість витрати зросли на 21% — до 15,5 трлн рублів.

Ціни на еталонну нафту марки Brent у травні впали до найнижчого рівня з початку 2021 року. Погіршення ситуації на ринку викликало занепокоєння в москві щодо стійкості її фіскальних буферів.

За словами агентства, влада може переглянути так звані бюджетні правила, які наразі розподіляють надлишкові доходи від нафти — суму, отриману, коли основна експортна суміш рф, нафта Urals, торгується вище $60 за барель, — до Фонду національного добробуту.

Оскільки ціна на нафту марки Urals в останні місяці торгувалася нижче цього порогу, то російський уряд був змушений скористатися фондом у березні, щоб покрити розрив.

Також чиновники стурбовані тим, що резерви можуть швидко вичерпатися, якщо поточні тенденції збережуться. Так, вони почали обговорювати зниження порогової ціни на нафту, за якою вони ініціюють перекази.

Спершу рф прогнозувала, що цьогоріч до фонду добробуту спрямують додаткові 1,8 трлн рублів доходів від нафти і газу. Проте уряд наразі очікує дефіцит в 447 млрд рублів.

Нагадаємо, у росії третій рік поспіль дефіцит бюджету перевищує 3 трлн рублів ($30,4 млрд). Зокрема, у 2024-му він склав рекордні 3,5 трлн руб. ($35,5 млрд). Восени 2024-го російський бюджет витратив на 800 млрд руб. ($8,1 млрд) більше, ніж планували.

Подякувати 🎉