У чому полягає нещастя сучасного топ-менеджера? Чому люди, які досягли успіху в роботі і побудували чудову кар'єру, нещасні? Давайте спробуємо розібратися.
Нещастя сучасних топменеджерів у тому, що їм нудно в стані стабільності. Українські управлінці відрізняються від американських. Останні виховані від початку по-іншому, в середовищі, де все визначено, промальовано і зрозуміло, боротися не треба і немає форс-мажорів, люди діють за заздалегідь наміченим планом.
Що стосується українців – це постійна невизначеність.У нас всі борці, дайте нам за щось боротися, щось врятувати, а, якщо немає за що боротися – стає нудно. Ми люди, які вміють виживати в стані стабільної нестабільності. І як тільки потрапляємо в стан спокою – у нас руйнується фундамент. І ось тому українські топменеджери страждають.
Я жила в Данії майже рік, там найвищий рівень щастя. Ми не можемо бути щасливими там. З того що у них перша умова високого щастя – дотримуватися правил: не переходити на червоне світло, вимикати музику в 23:00, у спальних районах тиша, там шуміти можна лише у п'ятницю і суботу і тільки до одинадцятої, решту часу – тиша, дотримуються чіткі правила.
Тобто дотримуватися правил – це основна умова щастя. Топменеджери – як раз ті люди, які задають правила гри і повинні бути прикладом для наслідування. Коли ж управлінці досягають стабільної та успішної роботи компанії, їм нікуди себе прикласти.
Перш, ніж ми почнемо обговорювати рівень щастя, потрібно розібратися, що робить щасливими українських топів? Визначення щастя, яке неймовірно підходить для нас, щастя – це подолання відомих перешкод на шляху до відомої мети.Тобто щастя з'являється тільки там, де є бар'єри, до яких ти підготувався. Коли ти ці бар'єри подолав, тільки тоді ти відчуваєш себе щасливим. А якщо немає бар'єрів, те, що тоді, де тут щастя?
Самий простий спосіб як виправити цю ситуацію, який є в руках у будь-якого керівника – створити в компанії кризу і потім з успіхом її долати. Крім того, треба не забувати, що багато топменеджерів нещасні в особистому житті.Тому у них життя зводиться до роботи і робота їм замінює все, у тому числі і особисте життя. Це потрібно виправляти.
Так як же виправити рівень щастя? Потрібно робити те, що роблять у IT-компаніях: хороші керівники IT-шники лазять по скелях, рафтять, займаються екстремальними видами спорту. Те ж саме роблять відомі власники бізнесу – наприклад, власники Google виходять із зони комфорту: їздять на BurningMan, живуть у наметах, прибирають сміття – поміщають себе в важкі фізичні умови. Тобто вони, час від часу, створюють собі таке щастя.
Ще один приклад, від інвестиційного фонду SigmaBleyzer. Майкл Блейзер – вважається найуспішнішим емігрантом з СССР. Він розповідав, що, коли працював у нафтовій компанії Exxon, їх вивозили в Африку, висаджували в джунглях, давали найпростіший набір продуктів, забезпечували мінімальні умови для виживання, називали кінцеву точку призначення і просто, відлітали. Навіщо це робилося? Їм підвищували рівень щастя!
Є й інші екстремальні програми для керівників. Наприклад, їх відправляють в плавання на кораблі по Карибському басейну, як частину корабельної команди і вони повинні самі драїти палубу, чистити машинне відділення, а також так само виконувати інші обов'язки матросів. На судні панує жорстка дисципліна і тимчасових моряків ганяють не жаліючи – два тижні стресу і роботи руками, ось так заповнюють рівень щастя.
І, звичайно, в кожній країні відбувається своя ситуація. Це називається культурний код – набір звичок або точок зору про життя, які людина отримує з дитинства. Наших дітей з дитинства вчили за все боротися. Американців же з п'яти років вчать робити бізнес.
В Америці і в Європі вигорілий топменеджер може легко відкрити свій бізнес.Тому, що там є державна підтримка та освітні програми, в тому числі безкоштовні. По-друге, мати сімейний бізнес у цих країнах нормально. В Україні ж є безглузда ідея – що з родичами працювати не можна, ними неможливо керувати. А там ці речі поділяють.
Підвищуйте рівень щастя, виходьте із зони комфорту і з почуттям виконаного обов'язку повертайтеся в нього, створюйте нову цікаву реальність, підвищуйте особисте і сімейне щастя, звільняйте в житті час для себе, керуйте своїм часом – і вас не застане вигоряння і нещастя в ролі топменеджера.