В київських школах зараз фіксують випадки захворювання вітряною віспою. Вітрянка — одна з найвідоміших хвороб, навколо якої існує безліч міфів. Розповідаємо про головні з них і про те, чим вони можуть бути небезпечними.
Міф 1: вітрянка — це хвороба дошкільнят
Вітряна віспа дійсно здебільшого вражає дітей. Це одна з найпоширеніших інфекцій у світі. В Україні щороку фіксують від 103 до 200 тис. випадків. Підчепити вірус дуже просто, сприйнятливість до вітряної віспи мають 90-95% населення, передається вона від людини до людини.
Перші два місяці життя у немовляти існує до вітрянки пасивний материнський імунітет, але починаючи з тримісячного віку дитина потрапляє у зону ризику.
Більше за всіх вітряна віспа справді вражає дошкільнят, найчастіше на неї хворіють діти 2-4 років. Пік захворюваності припадає на осінь та зиму. Але не лише діти вразливі до хвороби, її також може підчепити дорослий.

Найчастіше на вітрянку хворіють діти 2-4 років. Джерело: depositphotos
Міф 2: діти хворіють на вітряну віспу легко, а у дорослих — ускладнення
Вітряна віспа може викликати ускладнення навіть у дітей. У лютому 2025 року вінницьким лікарям довелося рятувати семимісячне немовля від вітрянкової флегмони. Це ускладнення у дитини було виражено запаленням, набряком, почервонінням та болючою припухлістю.
Щоб врятувати дитину, потрібна була робота хірургів, які провели операцію під загальним наркозом. Лікування пройшло добре, і дитину виписали через 13 днів.
Також серед ускладнень можливі енцефаліт, пневмонія, абсцес, розлади внутрішніх органів та багато інших додаткових хвороб верхніх дихальних шляхів, нервової системи, а також бактеріальні ускладнення.
Ускладнення бувають у 1 з 50 пацієнтів, що хворіють на вітряну віспу. Енцефаліт виникає в 1 випадку на 4000.
Але все ж таки діти дійсно переносять вітрянку значно легше дорослих.

Вітряна віспа може викликати серьозні ускладнення. Джерело: depositphotos
Міф 3: вітрянкою треба заражатися спеціально
Існує таке поняття, як «вітрянкова вечірка», коли дітей спеціально ведуть до хворого. Це погана ідея, адже навіть така «легка та дитяча» хвороба може викликати важкі ускладнення.
Міфом також є упередження, що на вітряну віспу має перехворіти кожен і краще це зробити у дитинстві.
Міф 4: вітрянку не треба лікувати
Щоб запобігти вторинній інфекції, людині з вітрянкою потрібно дотримуватися постільного режиму протягом усього періоду висипання. Рот треба полоскати дезінфекційним засобом. За показаннями застосовують симптоматичні засоби: анальгетики, жарознижувальні, антигістамінні препарати, здійснюють детоксикацію. У разі тяжких форм хвороби та розвитку гнійних ускладнень призначають антибіотики.
Щоб знизити свербіж, рекомендується приймати теплий душ, але без мочалки, ранки обробляють антисептиком. Для полегшення симптомів краще обирати зручний одяг з натуральних тканин, що не подразнюють шкіру.
Під час хвороби треба ретельніше слідкувати за гігієною: частіше мити руки та щодня міняти постільну білизну.

Лікарі рекомендують щеплення від вітряної віспи. Джерело: depositphotos
Міф 5: на вітрянку хворіють лише один раз
Після хвороби організм справді виробляє довічний імунітет, тому вдруге захворіти на вітряну віспу майже неможливо. Проте варто зазначити, що вірус нікуди не зникає з організму. Він зберігається у спинномозковому ганглії (скупченні нервових клітин) у «сплячому режимі». Імунна система людини не може повністю знищити вірус, вона здатна лише стримувати його поширення.
Вірус може активізуватися повторно у вигляді оперізуючого герпесу. Ця хвороба вражає до 20% тих, хто вже перехворів на вітрянку. Ззовні цей герпес виглядає як рясний висип на тілі. Як і вітрянка, він дуже заразний і може викликати ускладнення, як-от постгерпетична невралгія, порушення мозкового кровообігу, втрата зору, гангрена та інше. Найчастіше хворіють люди літнього віку, а також пацієнти зі значним імунодефіцитом різного походження.
Міф 6: немає ніякого щеплення від вітрянки
Вакцина проти вітряної віспи існує з 1970-х років, і лікарі рекомендують її всім здоровим дітям вже у віці дев’яти місяців, якщо вони до цього не перехворіли. Також слід подумати про щеплення перед вступом до дошкільного закладу або школи. Курс вакцинації становить 2 дози з інтервалом 6 тижнів.
Дорослим, які не хворіли на вітрянку, також можна захиститися щепленням. А у США ще роблять додаткову вакцину літнім людям. До речі, Штати показали, що створений після щеплення колективний імунітет досить тривалий.
Щеплення проти вітряної віспи є обов’язковим не лише в США, а також у більшості країн Європи, Японії, Австралії, Канаді та інших країнах. В Україні ця вакцина має статус рекомендованих.