У жовтні 2024 року почався традиційний Всесвітній місяць обізнаності про рак грудей. Жінкам в усьому світі нагадують, як важливо своєчасно та регулярно робити обстеження задля ранньої діагностики раку грудної залози.
Анна Узлова — співзасновниця благодійного фонду підтримки дорослих онкопацієнтів Inspiration Family.
«Рак грудної залози — це найпоширеніше онкологічне захворювання у світі. Ми прагнемо підвищити обізнаність жінок про цей вид раку, оскільки зараз, в умовах повномасштабного вторгнення, планові обстеження для багатьох відійшли на другий план»
Саме 1 жовтня благодійний фонд підтримки дорослих онкопацієнтів Inspiration Family, жіноча єврейська організація «Проект Кешер» та бренд жіночого одягу MustHave запустили благодійну колаборацію. Мета збору – закупівля препаратів для пацієнток із метастатичним раком молочної залози. Вкрай важливо підтримати жінок, які зараз долають хворобу – за статистикою, кожна восьма жінка стикається з нею.
MustHave підготував спеціальну колекцію ‘Be Your First Priority’ – одяг, шкарпетки, шопер і косметичка у традиційних для теми раку грудей білому та рожевому кольорах, 10% з продажу яких буде перераховано фонду Inspiration Family.
Чому важливо регулярно робити мамографію чи УЗД грудей
Щороку в Україні діагностують понад 12 тисяч випадків раку грудей. За статистикою, тільки третина випадків має якісь передумови виникнення онкології – генетичне, гормональне чи інше підґрунтя. Двом третинам пацієнтів онкоцентрів «просто не пощастило», нагадує Максим Єрмаков, клінічний онколог Центру мамології LISOD.
Лікарі-генетики і онкологи розшифрували геном пухлини, проте досі не з’ясували остаточно, що з генетичних мутацій пов'язано з ризиком виникнення пухлин. Саме тому онкологи наполегливо радять регулярно, раз на рік, проходити скринінг молочних залоз. До 40 років – УЗД-обстеження у досвідченого спеціаліста, після 40 – цифрову мамографію чи МРТ.
Влада Недак — директорка Всеукраїнської жіночої єврейської організації «Проект Кешер в Україні»
«Бути пріоритетом для себе — це піклуватися про себе, бути уважною до власного організму, давати собі час на відновлення навіть у ці найскладніші часи»
Забезпечити скринінг всім жінкам у загальнонаціональному масштабі доволі дорого, тим не менш, державна програма медичних гарантій покриває періодичну мамографію. приєднується до поради сходити до сімейного лікаря за направленням до гінеколога-онколога, мамолога і на мамограф.
Ви здивуєтеся, як це просто. Більше часу може піти на пошуки CD: цифровий знімок ваших грудей у медичних центрах досі часто записують на диски, хоча флешка і навіть гіперпосилання на хмару також доступні. Бережіть цей свій архів, щоб наступного року лікарю було з чим порівняти і заспокоїти вас, що все чисто.
Мамографія – це не боляче
Жінки часто бояться, що мамографія – це дуже боляче. Цей міт пішов з часів великих нецифрових мамографів, схожих на середньовічні машини для тортур.
Максим Єрмаков — клінічний онколог Центру мамології LISOD
Сучасні мамографи не затиснуть вашу залозу так, щоб спричинити нестерпний біль. Боятись болю це нормально, але знати — краще.
Авторка цього тексту підтверджує: сучасна мамографія – це точно не про біль. Так, очікування процедури в компанії інших трохи переляканих жінок може завдати стресу. В процесі може бути трохи неприємно і холодно, трохи смішно і лячно водночас. Проте це точно менш боляче, аніж енергійний масаж спини, розтягування чи ін’єкції вітамінів групи B (брр). І цей біль стовідсотково менший за біль від хіміотерапії, якщо онкологію не виявити вчасно.
Чому важливо донатити на терапію онкозахворювань
Ініціатива ‘Be Your First Priority’ має одразу кілька цілей: збір коштів на допомогу в терапії онкопацієнтів, підвищення культури піклування про своє здоровʼя та зниження градуса фатальності навколо теми дорослої онкології.
Програма медичних гарантій покриває обстеження і діагностику. Держава має також забезпечувати базовим лікуванням безоплатно для пацієнтів, Проте, як правило, в сучасних реаліях пацієнту доводиться шукати кошти на базову хіміотерапію (один курс коштує близько 50 тис. грн. – ), на хірургічне лікування і у разі необхідності опромінення. Є великі прогалини в закупівлі ліків для терапії.
Саме тому організатори закликали донатити напряму чи придбати щось з тематичного благодійного дропу, щоб зібрати кошти на препарати для терапії раку молочної залози.
Всі препарати будуть передані в Національний інститут раку, де лікуються жінки зі всієї України.