Націлений на підтримку шелтерів для безпритульних тварин благодійний проєкт мережі магазинів EVA та HAPPY PAW зростає щороку. У 2024-му, на п’ятий рік роботи, зібрана рекордна сума — 2,5 млн грн, що майже в 10 разів перевершує результат першого року. Це демонструє, що у розпал війни, яка охопила всю країну, для українців залишається актуальною ідея допомоги чотирилапим пухнастикам у притулках.

Гостомельський притулок для тварин. Фото Марія Ільченко
На прикладі притулку у Гостомелі Gostomel Shelter розповідає, як подібні заклади піклуються про своїх вихованців, яка допомога потрібна шелтерам та як EVA і HAPPY PAW влаштовують для них новорічні свята.
Тепла каша та затишна буда для кожного: особливості зимівлі у шелтері
Джейн — світло-руда та пухнаста, на вигляд як золотистий ретривер, але вдвічі менша. Робітники притулку жартують, що вона виконує обов'язки хостес. Собака вибігає назустріч відвідувачам, обмахуючись своїм пишним хвостом, немов віялом. На фоні загального гавкоту її співмешканців Джейн чемно випрошує, щоб погладили, а коли до неї торкаються, завмирає від задоволення.
Цій собаці близько восьми років, вона народилася у притулку і, ймовірно, все життя проведе тут. Така біографія — не рідкість. Керівниця притулку Gostomel Shelter Марія Вронська зауважує: якщо до року цуценят ніхто не забирає, у них майже немає шансів знайти дім.

Авторка публікації Ірина Смирнова поряд із Джейн, «хостес» Гостомельського притулку для тварин. Фото Марія Ільченко
Зима — особливо складний період для притулку. У холодну пору року люди частіше приводять сюди безпритульних собак, побачивши, як ті мерзнуть на вулиці. Також у цей період у робітників стає більше клопотів: необхідно розпалювати котли та варити теплу м’ясну кашу. Собаки живуть у просторих вольєрах, які розташовані по всій території притулку. Але деякі, такі соціальні, як Джейн, вільно гуляють територією та ночують у будах, які стоять на подвір'ї. Щоб зігрітися, всі вони мають їсти щось тепле.
«Сухий корм добре влітку. А зараз собаки мають отримати приблизно по два літри каші на день. І наразі притулок не може взяти навіть десять додаткових тварин, бо нам вже недостатньо котлів, що є. Треба будувати новий. Один такий котел коштує десь 150 тис. грн разом із послугами пічника, який має скласти грубку», — пояснює Марія Вронська.
Притулок Gostomel Shelter для тварин у цифрах

Гостомельський притулок було організовано у 2000 році на базі занедбаного корівника. Наразі у притулку перебуває понад 700 тварин. З них — 130 котів, решта — собаки. У штаті 10 робітників: двоє опікуються «котячим департаментом», ще четверо — собаками, два ветеринари, водій та керівниця — пані Вронська.

Фото Марія Ільченко
Молодий алабай Буба приїхав з Херсона. Він має 80 кг ваги, сповнений сил та енергії, бо йому лише півтора року. Коли волонтери знайшли його, пес просто бігав вулицею. Марія Вронська розповідає, що Буба неагресивний, але не розуміє своїх меж: може бавитися з людиною як з іграшкою і почати гризти, просто граючись. Коли для Буби знайдуть родину, йому доведеться спочатку пройти курс з корекції поведінки.
Всі тварини, що потрапляють у притулок, проходять карантин, далі — вакцинацію, стерилізацію, чипування. Кожна з них має медичну картку. Вронська наголошує, що за можливості притулок займається стерилізацією навіть тих тварин, яких не може утримувати на території, та після процедури відпускає на вулицю. В такому разі це зменшує поголів’я безпритульних тварин у регіоні. Домашніх тварин також стерилізують: бо якщо домашня кішка приведе кошенят, є велика ймовірність, що вони опиняться на вулиці.
«Цуценята та кошенята мають дуже обмежений час, щоб знайти господарів. Люди, які відвідують притулок, звертають увагу на собачок умовно до 5 кг, або цуценят та кошенят. Таким чином, тварини, що підростають, забирають все більше місця, і у нас все менше можливості брати нових тварин. Потрібно робити масові інформаційні кампанії під гаслами: «Вік не має значення», «Розмір не має значення», — розповідає під час екскурсії керівниця притулку.
Руденькі кошенята — братик і сестричка, яких вивезли із прифронтової території. Три тижні тому їх знайшли в одному з сіл у сараї, кішки-мами поряд не було. Керівниця Gostomel Shelter згадує, що робітники не вірили, що кошенята виживуть: пухнастики були дуже холодні, їх доводилося годувати силоміць. Наразі вони перебувають у ветеринарному боксі, що оснащений підлогою із підігрівом. Частіше взимку кошенята на вулиці не виживають. Цим пощастило.
Як EVA долучилася до допомоги тваринам та що таке «ВусоСвято»
Чотири роки тому команда мережі магазинів EVA вперше вирішила спрямувати на благодійність гроші, які традиційно витрачали на новорічні подарунки для партнерів. Святковий бюджет розміром у 270 тис. грн компанія переказала на фінансування потреб семи притулків для тварин. У наступні роки до власного внеску компанії додалися збори донатів від клієнтів магазинів.

Марина Смик, керівниця КСВ-напряму в мережі магазинів EVA
«Історично склалося, що цей збір у нас запускається наприкінці року. Тому ми завжди його робимо таким магічним, новорічним святом. Традиційно основна мета — підготовка до зими. Ми орієнтуємось на ті потреби, які притулки самостійно не можуть покрити, бо вони коштовні. Якщо на корм та на ліки притулкам зібрати легше, то дороговартісні витрати забезпечити складно, наприклад, купити машину з дровами на весь опалювальний сезон. Відповідно, ми їм допомагаємо в цьому плані», — пояснює Марина Смик, керівниця КСВ-напряму в мережі магазинів EVA.
Благодійні акції допомоги безпритульним тваринам від мережі EVA

«Щороку цей проєкт стає успішнішим, демонструючи, як любов до чотирилапих здатна об’єднувати людей навіть у найскладніші часи. Ми вдячні кожному, хто долучається, і пишаємося досягнутим. Віримо, що в майбутньому зможемо допомагати ще більшій кількості пухнастиків!» — зазначає Олександра Гнатик, керівниця PR-напряму мережі магазинів EVA та EVA.UA.
Вже чотири роки EVA співпрацює із благодійним фондом Happy Paw
«Кожного року напередодні старту проєкту з EVA фонд збирає актуальну інформацію про зимові потреби притулків. Також щороку збільшується сума зібраних коштів та кількість притулків, які вдалося охопити допомогою», — розповідає Анастасія Аболєшева, керівниця напряму PR та комунікацій у фонді Happy Paw.

Анастасія Аболєшева, керівниця напряму PR та комунікацій у фонді Happy Paw
2024 року в рамках передноворічної благодійної акції «ВусоСвято» на зібрані кошти закупили собачі будки, дрова та інші опалювальні матеріали. Зокрема притулок Gostomel Shelter отримав дрова, яких якраз вистачить, щоб мати запас на всю зиму. Загалом фонд разом з мережею магазинів EVA цього року допоміг 82 притулкам по всій Україні. Але найбільша кількість шелтерів, що увійшли до програми, знаходиться у Дніпропетровській, Київській, Сумській та Кіровоградській областях. Це пояснюється тим, що найчастіше заклади саме з цих областей приймають тварин з прифронтових територій. Тому мають більше потреб.

Фото Марія Ільченко
Керівниця притулку Gostomel Shelter Марія Вронська поряд із частиною стратегічного запасу дров на зиму та вольєром із собаками, що врятовані з Херсона та з цуценят виросли у притулку.
«З року в рік проєкт масштабується, і ми розуміємо, що допомога притулкам зараз дуже актуальна. У 2022 році, на початку повномасштабної війни, ми дійсно вагалися, чи потрібно запускати збір. Але сума, яку нам вдалося зібрати, зробила той рік проривним. Ми зрозуміли, що людям дуже відгукується стати таким Миколайчиком для тварин, подарувавши їм тепло та затишок», — поділилася Марина Смик.
Динаміка зборів 2024 року показала, що бажання українців підтримувати притулки тільки зростає. Цього року сума стала рекордною та дозволила збільшити кількість охоплених закладів порівняно до 2023-го.
В мережі EVA впевнені, що секрет успіху у відповідальному ставленні колективу до ідеї допомоги тваринам: більшість працівників мають своїх хвостатих улюбленців та люблять тварин.
«Всі проєкти EVA по-своєму важливі, але цей — найбільш зворушливий. Моє дитинство минуло у приватному секторі в оточенні котів та собак, які просто одного дня приходили та вирішували залишитись у нас. А ми їх любили, як вміли. Звідти моє трохи ідилічне уявлення про те, що всі пухнастики прагнуть мати родину, — розповідає Володимир Желєзняк, PR-менеджер ТОВ «РУШ». — Проєкт EVA з допомоги притулкам якраз про таку теплоту, але ще й у більш практичному вимірі. Звичайно, прихисток, де живуть сотні тварин, — це не кришталевий палац мрії. Та я впевнений, що ті, з якими співпрацюють HAPPY PAW, — дійсно по-дорослому відповідально дбають про своїх підопічних. І те, що EVA їм у цьому допомагає — суттєвий плюсик в корпоративну карму».

Фото Марія Ільченко
Це Кірпічик. Його знайшли прив'язаним на вокзалі у 2022 році. Ймовірно, господарі поїхали в інше місто, а пса не взяли. Крім яскравого кольору, він заслужив своє ім’я цеглинкою, з якою любить бавитися та зберігає у буді. Під час фотосесії пес спочатку підтримував спільний гавкіт вихованців Гостомельського притулку. Але коли до нього підійшли та почали ласкаво промовляти його ім’я, Кірпічик замовк. Дослухаючись до компліментів, він терпляче позував фотографці Марії Ільченко.
Головна мрія кожного «хвостика» — власна людина

Фото Марія Ільченко
Чорно-білий Самсон — молодий котик з цікавими плямками на мордочці, що виглядають ніби сиві вуса. Самсон шукає людину, яка забере його до себе та буде носити на руках, як це робить Марія Вронська. А він вдячно мурчить у відповідь.
«Бажаю кожному знайти свою родину», «Тепла та дочекатися своєї людини», «Нехай у всіх хвостиків буде дім» — такі побажання залишали благодійники, що цього року підтримали проєкт.
Крім фінансової підтримки, всі притулки потребують інформаційної: головним подарунком для кожного підопічного із шелтера може стати господар, який забере його до себе. Оголошуючи збори коштів, звітуючи про результати, HAPPY PAW та EVA завжди привертають увагу до пухнастиків, які чекають на своїх людей.
Анастасія Аболєшева пригадує, як минулого року завдяки публікації звіту про збір із світлиною пса Грішки з Нікопольського притулку вдалося знайти тому собаці постійний дім. А під час престуру до притулку Gostomel Shelter у жовтні одна з журналісток забрала з собою котика.
У Білки п’ятеро підрослих цуценят. У неї трохи сумний погляд, бо з тими «підлітками» непросто впоратися: дітки, що підросли, починають перевіряти межі дозволеного, і тому саме зараз їм потрібні люблячі та уважні господарі.
Протягом екскурсії притулком Gostomel Shelter керівниця Марія Вронська неодноразово наголошує, що в ідеалі притулок має бути лише тимчасовим прихистком для тварин.
«Собаки в сім’ях розкриваються по-справжньому. Дорослому собаці добре, коли у нього з’являється людина, увага, конкретне місце. Хоча зазвичай котів охочіше забирають з притулку, дорослим котам складніше покинути звичне місце, вони сильніше звикають до нього», — каже Марія.
Вона мріє організувати у притулку прогулянкову зону, яка необхідна собакам для здоров’я та соціалізації. Шефи конкретних тваринок під час відвідин могли б виводити на прогулянки «хвостиків» перед тим, як наважитися забрати когось до себе.
Білі, чорні, руді, смугасті, пухнасті та короткошерсті, усіляких розмірів, несхожих характерів — всіх доля привела у притулок. У когось із них вже раніше був дім, хтось народився на вулиці або в притулку, але всіх об’єднує одна чарівна мрія: знайти свою людину.
