Facebook Pixel

ВООЗ оголосила спалах віспи мавп глобальною надзвичайною ситуацією: що це за хвороба

У Пакистані виявлено трьох пацієнтів з вірусом mpox (скорочення колишньої назви «віспа мавп», monkeypox), повідомив 16 серпня департамент охорони здоров'я північної провінції Хайбер-Пахтунхва. Захворіли люди, які прибули з ОАЕ. У Швеції 15 серпня підтвердили наявність інфекції, спричиненої новим штамом вірусу mpox. Це стало першою ознакою її поширення за межі Африки. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) 14 серпня оголосила спалах mpox у Центральній Африці надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров'я, що має міжнародне значення, після того, як випадки захворювання в Демократичній Республіці Конго поширилися на сусідні країни. Це найвищий рівень тривоги ВООЗ.

З початку поточного спалаху в січні 2023 року в ДРК було зареєстровано 27 000 випадків захворювання та понад 1100 смертей, переважно серед дітей.

У лютому 2023 року Україна отримала 10 тисяч доз вакцини Jynneos проти віспи мавп, повідомляли в МОЗ. Тоді в Україні зафіксували два випадки мавпячої віспи.

Глобальна ліквідація віспи понад 40 років тому стала одним із найбільших досягнень в історії суспільної охорони здоров'я. Однак цей успіх призвів до кінця глобальної програми вакцинації, яка забезпечувала захист від пов'язаних із віспою захворювань. До них відноситься і mpox, яке передається від тварин-господарів і з 1970-х років все частіше заражало людей у Західній та Центральній Африці.

Що таке mpox

Mpox – менш заразний родич натуральної віспи з м'якшими симптомами, хоча може бути смертельним. Коли близько 30% пацієнтів з натуральною віспою вмирають, рівень смертності від mpox становить 3–6%. Хворобу було виявлено у Державному інституті сироваток у Копенгагені у 1958 році, де вона поширювалася серед мавп, що містяться для досліджень. Це призвело до її попередньої назви: віспа мавп. Хоча основне джерело захворювання mpox серед тварин не було виявлено, гризуни, як передбачається, відіграють певну роль у його передачі. ВООЗ змінила назву хвороби на mpox у 2022 році, щоб припинити те, що вона назвала «расистською та стигматизуючою мовою, що оточує інфекцію».

Які симптоми mpox

Захворювання mpox зазвичай починається з лихоманки, м'язових болів, втоми, головного болю, набрякання лімфатичних вузлів та інших грипоподібних симптомів. Протягом декількох днів після початку лихоманки у пацієнтів з'являється висип, який може перерости в пустули, що містять рідину, або ураження на різних частинах тіла. Ці ураження можуть бути болючими і можуть призвести до ускладнень, особливо якщо вони виникають у чутливих областях, таких як рот або пряма кишка. Якщо ураження утворюється на оці, це може спричинити сліпоту. За даними ВООЗ, хвороба зазвичай триває від двох до чотирьох тижнів. Пацієнти заразні з моменту появи симптомів до загоєння виразок. Смертність вища серед дітей та молодих людей. Рідкісні ускладнення включають запалення серцевого м'яза та мозку, а також судоми.

Висипання при mpox

Висипання при mpox

Чим відрізняється нинішній спалах mpox

Діти та підлітки найбільше постраждали від спалаху, який зараз поширюється в Африці, понад 60% відомих смертельних випадків припадає на дітей віком до 5 років. Повідомляється також, що поточний варіант поширюється швидше статевим шляхом, як і м'якіший штам, відомий як скарб IIb, який спалахнув у всьому світі у 2022 році. 29% підтверджених випадків нового штаму було виявлено серед працівників секс-індустрії.

Однак mpox не вважається захворюванням, що передається статевим шляхом, оскільки він також поширюється через інші форми тісного контакту. Поточний варіант пов'язаний з вірулентним штамом, званим скарбу I; рівень смертності серед зареєстрованих випадків у ДРК становить майже 5%.

Було зафіксовано кілька ланцюжків передачі вірусу від людини до людини, що супроводжуються генетичними змінами у вірусі, що ускладнює діагностику. Хоча Африка є єдиним континентом, де mpox є ендемічним, цей варіант поширився за межі раніше відомих областей. Інша проблема полягає в тому, що деякі пацієнти з mpox можуть також бути носіями ВІЛ.

Як поширюється mpox

Mpox зазвичай важко поширюється серед людей. Тісний контакт з інфікованою людиною чи твариною – наприклад, дотик до ураження чи зараженого предмета – є основним шляхом. Збудник проникає в організм через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи або слизові оболонки очей, носа, рота, прямої кишки та анусу. Підтверджених випадків передачі повітряно-краплинним шляхом немає. Звичайні побутові дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус.

Вакцина Jynneos

Вакцина Jynneos

Як лікується mpox

Хвороба зазвичай протікає у легкій формі, і більшість людей одужують протягом кількох тижнів. Лікування переважно спрямоване на полегшення симптомів. Медичний регулятор США – CDC – стверджує, що вакцина від віспи, противірусні препарати та імуноглобулін можуть використовуватись для лікування mpox.

Експерти в галузі охорони громадського здоров'я кажуть, що обмеження поширення вимагатиме глобального спостереження, координації та узгодженої підтримки суспільства, і все це потребуватиме фінансування. Можливо найголовніше, що Африці потрібні достатні запаси вакцин. Bavarian Nordic A/S, виробник вакцини Imvanex, також відомої як Jynneos, пообіцяла пожертвувати дози для африканських країн. Імунізація зазвичай включає дві ін'єкції, що вводяться з інтервалом чотири тижні.

Подякувати 🎉