
Препарат Semaglutide може уповільнювати хворобу Альцгеймера – дослідження
Препарат для схуднення та діабету Semaglutide може полегшувати деякі симптоми хвороби Альцгеймера. Зокрема, він допомагає імунним клітинам перемикнутися в більш захисний стан, що, своєю чергою, може запобігати прогресуванню захворювання.
Відповідне дослідження опублікували в журналі Neuroscience, передає ScienceAlert.
Як Semaglutide може уповільнити хворобу Альцгеймера
Вчені з Китаю провели експеримент на мишах з хворобою Альцгеймера, щоб дослідити вплив препарату, який продається під такими торговими марками, як Ozempic для діабету 2 типу та Wegovy для схуднення.
У гризунів з цим захворюванням (відомих як 3xTg) лікування препаратом Semaglutide протягом місяця показало численні позитивні ознаки порівняно з тими, які приймали плацебо.
До прикладу, у мозку мишей 3xTg препарат знизив рівень накопичення бета-амілоїдного білка, токсичного процесу, який супроводжується хворобою Альцгеймера.
Згодом науковці провели експеримент для перевірки пам’яті та навчання. Вони помітили, що у мишей 3xTg, які отримували Semaglutide, покращилась довгострокова та короткочасна пам’ять. Зокрема, їх когнітивні здібності були майже на рівні зі здоровими мишами.
«Ці поведінкові результати показали, що екзогенне введення [препарату] Semaglutide значно покращило навчання, пам’ять і когнітивні розлади поведінки мишей 3xTg», — пишуть дослідники.
Також у гризунів, які пройшли лікування, знизився рівень молекул, які викликають запалення в мозку, й одночасно збільшилась кількість молекул з протизапальними властивостями.
На думку вчених, у цьому й полягає ключовий вплив препарату: зменшення шкоди, яку запалення завдає мозку при хворобі Альцгеймера. Окрім того, воно частково пов’язане з імунними клітинами, які називаються мікроглія.
Так, у мозку мишей, які приймали Semaglutide, деякі мікроглії перейшли з атаки (режим M1) у більш нейтральний стан (M2). Дослідники з’ясували, що препарат змінює реакцію імунних клітин на присутність бета-амілоїдних білків.
«Ми припускаємо, що Semaglutide виявляє протизапальний ефект, сприяючи трансформації мікроглії з типу М1 в тип М2 у мозку мишей 3xTg, і, таким чином, надає нейропротекторний ефект», — пишуть дослідники.

Дослідники помітили ключове перемикання в деяких імунних клітинах. Фото: Neuroscience
Нагадаємо, вчені також з’ясували, що люди похилого віку, які зазнали травм під час падінь, мають більшу схильність до розвитку деменції протягом року після нещасного випадку порівняно з особами того ж віку, які мають інші види фізичних травм.