
5 березня відкрився реабілітаційний модуль у Хотині Чернівецької області
В умовах війни в Україні постійно актуальним є питання реабілітації постраждалих від бойових дій — як захисників, так і цивільних. Комплексна фізична та психологічна реабілітація дозволяє людям повернутися до повноцінного життя, декому — буквально встати на ноги, комусь повернути контроль над своїм тілом, повірити в себе. Щоб охопити максимальну кількість тих, хто потребує кваліфікованої допомоги, навіть у віддалених від обласних центрів маленьких містах та селах Благодійний фонд «Майнді» створив соціальну франшизу реабілітаційних модулів з безплатними послугами. Перший реабілітаційний модуль відкрився в Овручі на початку 2024 року, протягом року ще два — у Кропивницькому, у Василькові Київської області та вчора, 5 березня, — у Хотині Чернівецької області. розповідає, як Ощадбанк та Visa підтримують цю ініціативу, допомагають її масштабувати та покращують життя громад в регіонах.
Як реабілітаційні модулі змінюють життя людей в регіонах
Володимир Коробейніков — ветеран ЗСУ. Фізично міцний зовні, ще кілька місяців тому він був безпорадним у побуті. Після майже трьох років носіння бронежилета ліва рука захисника втратила рухливість. Діагноз: артроз плечового суглоба. Це не було наслідком травми чи поранення. За словами Володимира, у багатьох його побратимів трапляються схожі проблеми.
«Фактично ліва рука майже не працювала, я взагалі не міг її підняти. Пів року я звертався до різних лікарів. В принципі, я вже не знав, що мені робити. Спочатку мене лікували медикаментозно. Дійшло до того, що від побічної дії ліків довелося відновлювати печінку і шлунок. Але рука так і не відновилася», — поділився ветеран.
Врешті сімейна лікарка порекомендувала йому звернутися по допомогу до фахівців у реабілітаційному модулі в Овручі. Це було дуже зручно, адже Володимир мешкає у цьому місті. Перший курс лікування тривав трохи довше двох тижнів, другий — ще два тижні. Зараз Володимир відчуває суттєве покращення.

«Ситуація змінилася — не те слово. Рука болить трошечки, це вже треба далі лікувати медикаментозно. Але після занять під наглядом фахівця рука начебто стає на своє місце: у мене вирівнялася амплітуда рухів, рука працює», — каже Володимир Коробейніков.
Фізіотерапевтка Тетяна Крушинська згадує, як її пацієнт Володимир до початку занять міг підняти ліву руку лише з допомогою правої. Але в результаті лікування тепер він може самостійно одягатися, готувати собі їжу тощо. Перший видимий результат з’явився за чотири заняття та надав віри ветерану, що він зможе подолати давню проблему.
Спеціалістка наголошує, що команда реабілітаційного модуля працює не лише за своїм прямим призначенням, але й виконує просвітницьку роботу. Наприклад, фахівці модуля поступово залучають до роботи з психологом скептично налаштованих пацієнтів або допомагають їм усвідомити ефективність лікувальної фізкультури.
У нас були ветерани з ампутаціями, мінно-вибуховими та черепно-мозковими травмами, дуже багато проблем зі спиною та суглобами. Плюс всі ми тут якоюсь мірою працюємо психологами. У нас є в штаті психолог, але щойно військові чують це слово, кажуть: «У мене все добре. Мені не потрібен психолог». Втім, протягом двох тижнів реабілітації я спілкуюся з ними, вони згадують різні моменти своєї служби, і плачуть, і різне розповідають. Тому ми підтримуємо та м’яко скеровуємо, що потрібно ще й з психологом попрацювати

Тетяна Крушинська
фізіотерапевтка реабілітаційного модуля в Овручі
Як результат роботи лише одного модуля протягом року — змінилося на краще життя десятків військових, ветеранів та цивільних, які постраждали від війни.

Коли модуль почав працювати у січні 2024 року, охочих отримати допомогу було небагато, поки інформація про нього не поширилася серед місцевих мешканців. Спочатку всі пацієнти, з якими працювали фахівці модуля, приходили з лікарні, на території якої встановлений модуль. Це певною мірою дозволяло розвантажити реабілітаційне відділення лікарні, але з часом модуль привернув увагу мешканців регіону.
Насамперед спрацювало сарафанне радіо: хтось полікувався, йому стало краще, розказав іншим. І зараз до модуля вже записалося багато охочих отримати послуги

Наталія Сидорець
кейс-менеджерка реабілітаційного модуля в Овручі
Статистика роботи реабілітаційного модуля у місті Овруч за 2024 рік:
- 256 пацієнтів, з них 50 дітей, 14 ветеранів, 45 військових.
- Понад 2500 сесій лікаря фізичної та реабілітаційної медицини.
- Близько 1700 сесій лікувального масажу.
- Понад 250 психологічних консультацій для ветеранів і цивільних.
В умовах складної демографічної ситуації в країні широка мережа мобільних реабілітаційних закладів допоможе повернути до повноцінного життя тисячі постраждалих від війн українців з невеликих населених пунктів. Багато з них є героями, і вони здатні стати новими лідерами України — в бізнесі, громадському житті, політиці. Ідея ініціативи полягає в тому, щоб надавати реабілітаційні послуги там, де знаходяться люди, які їх потребують: ветерани/ветеранки, постраждалі від великої війни. Подібний підхід ми використовуємо в «Ощаді» — намагаємось бути присутніми там, де є наші клієнти

Сергій Наумов
голова правління Ощадбанку
Соціальна франшиза, що об’єднує бізнес, державу та громади
У 2023 році за результатами роботи з ветеранами та їхніми сім’ями команда Благодійного фонду «Майнді» розробила соціальну франшизу реабілітаційних модулів. Ідея проєкту — об’єднати бізнес, державу та громади заради створення просторів із безоплатними послугами з фізичної та психологічної реабілітації.

Модуль — це компактний будинок площею 60-70 кв. м, зібраний зі сендвіч-панелей на базі модульної технології. Всередині — п’ять приміщень із доказовим обладнанням для реабілітації, зокрема брусами для відновлення ходи, тренажерами Бубновського, біговими доріжками, горизонтальними велотренажерами, ротаційними тренажерами, обладнанням для масажу. Завдяки детально продуманому та прорахованому опису франшизи модулі зручні для перевезення, монтажу у регіонах та швидкого запуску в роботу.
Ми надаємо свої оцінки, рекомендації та дані про потреби в регіонах. Наприклад, аналізуємо кількість ветеранів, людей із травмами чи захворюваннями, що потребують реабілітації. Остаточне рішення ухвалюється разом із донорами та громадами. Це забезпечує ефективне планування та прозорість процесу

Тарас Єрмаков
керівник БФ «Майнді»
Фінансування та запуск мережі реабілітаційних модулів реалізується у співпраці з Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, ГО «Безбар’єрність» у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи першої леді Олени Зеленської, а також учасниками спільноти «Бізнес без бар’єрів» — Visa та Ощадбанком, які втілюють у життя ідеї безбар’єрності.
Проєкти на кшталт мобільного реабілітаційного модуля можуть бути реалізовані лише завдяки співпраці багатьох зацікавлених сторін. Ця ініціатива є гарним прикладом того, що відповідальні стейкхолдери гуртуються навколо викликів, які ставить перед українцями велика війна. Приємно, щодо до цієї соціальної франшизи приєднуються нові учасники – це краще свідчення того, що такі модулі потрібні українцям.

Тетяна Дубова
заступниця директора департаменту роздрібного бізнесу, менеджерка проєкту «Моя безбар’єрність»
Підтримка проєктів безбар’єрності відповідає і стратегічному баченню Visa. Саме тому компанія долучилася до створення мережі реабілітаційних центрів, підтримала фінансово та популяризує їх силою власного бренду.
Мобільні модулі суттєво впливають на життя громад, роблячи реабілітаційні послуги доступнішими для військових і цивільних, які постраждали від війни. Завдяки їм більше не потрібно долати значні відстані до обласних центрів: усі необхідні послуги можна отримати поруч, за місцем проживання

Тетяна Чорна
віцепрезидентка, регіональна менеджерка Visa в Україні
У фокусі — військові та ветерани
Основний напрямок роботи реабілітаційних центрів — це фізична реабілітація ветеранів, військових та цивільних. Але мультидисциплінарні команди цих модулів також допомагають вирішувати й інші питання, зокрема пов’язані з поверненням ветеранів до цивільного життя. Для цього у штаті передбачені юристи та фахівці, що можуть зорієнтувати у працевлаштуванні або навчанні та перекваліфікації.
Окремий напрям програми «Моя безбар’єрність» в Ощадбанку — ветеранський. Окрім розбудови мережі реабілітаційних модулів Ощадбанк розвиває і внутрішню програму реінтеграції колег, які повертаються з армії до звичайного життя. Для цього в «Ощаді» розроблено спеціальну програму відновлення та психологічної підтримки ветеранів, що включає п’ять напрямів: медичний, психологічний, соціальний, юридичний та навчальний

Сергій Наумов
голова правління Ощадбанку
У 2023 році Ощадбанк оголосив про запуск програми «Моя безбар'єрність». Мета проєкту ー масштабувати доступність послуг для мільйонів українців з інвалідністю, а також ветеранів.
Допомога «Ощаду» у реабілітації та реінтеграції ветеранів та ветеранок а рамках «Моєї безбар’єрності» не обмежується мобільними модулями та програмою внутрішньої підтримки демобілізованих колег. Так, минулоріч ми спільно з партнерами самостійно реалізували 4 проєкти підтримки підопічних реабілітаційного центру Superhumans. Ще один важливий напрям — допомога «Ощаду» у створенні власного бізнесу тим українським героям, які повертаються з війни.

Тетяна Дубова
заступниця директора департаменту роздрібного бізнесу, менеджерка проєкту «Моя безбар’єрність»
Вивчаючи досвід модулів, що вже працюють, автори франшизи продовжують її вдосконалювати та масштабувати. У першому кварталі 2025 року планується встановлення реабілітаційних модулів у Славутичі Київської області та Голованівську Кіровоградської області. За словами керівника БФ «Майнді» Тараса Єрмакова, цього року команда працює над створенням реабілітаційних кластерів із гідрореабілітацією, просторами для тимчасового проживання та центрами для відновлення психічного здоров’я.
Я знаю, що за кордоном реабілітація після травм є добре розвиненим напрямком медицини. У нас він поки що розвивається, але зараз виходить на новий рівень. Тому я дуже рада бути частинкою цієї ініціативи і бачу щодня, наскільки це важливо для наших захисників

Тетяна Крушинська
фізіотерапевтка реабілітаційного модуля в Овручі