
Післяобідній сон покращує здатність мозку розв'язувати задачі — дослідження. Фото: depositphotos
Післяобідній сон покращує навички мозку розв'язувати проблеми. Причому особливо важлива фаза швидкого сну (REM), яка характеризується активним рухом очей й пов’язана зі збереженням спогадів і обробкою емоцій.
Відповідне дослідження науковці з Техаського університету опублікували в Journal of Sleep Research, повідомляє ScienceAlert.
Як денний сон покращує навички мозку розв'язувати проблеми
«Поточні результати показують, що коли проблема здається нерозв’язною, фраза «просто спати» може мати певну перевагу, особливо якщо сон включає швидку фазу. Ця стадія сну може відігравати ключову роль у найкращому використанні минулого досвіду шляхом встановлення та зміцнення асоціацій, які неочевидні під час нашого неспання», — пишуть вчені.
У дослідженні взяли участь 58 учасників, яким показували серію проблем і шляхи їх вирішення. Далі їм пропонували інший набір схожих проблем, де не було жодних рішень. Однак головоломку можна було розв’язати за допомогою тих самих розумових процесів, що й у першій партії.

Згодом була двогодинна перерва, під час якої 28 добровольців відпочивали протягом 110 хвилин, тоді як інших 30 попросили не спати. Після неї експеримент продовжився, де всі учасники мали можливість ще раз переглянути проблеми, які вони не змогли вирішити.

Денний сон. Фото: depositphotos
За словами науковців, ті, хто дрімав, краще розв'язували проблеми, які попередньо їх збентежили. Вчені підкреслюють, що швидкий сон був пов’язаний з імовірністю розв'язання цих проблем. Що важливо, ті, хто дрімав, і хто – ні, мали однакові результати до перерви.
«Ці результати вказують на те, що сон покращує здатність розв'язувати цільові проблеми, які спочатку не вдалося вирішити, і припускають, що фаза швидкого сну покращує використання аналогічного перенесення, підкреслюючи спільні риси між вихідними та цільовими проблемами, які були непомічені до сну», — зазначають дослідники.
Видання підкреслює, що не можна бути цілком впевненим, що тут є прямий причинно-наслідковий зв'язок, однак він все ж доволі сильний.
Дослідники вважають, що фаза швидкого сну допомагає зв’язати нові спогади зі старими, що може бути корисним для таких типів головоломок, коли наявні навички необхідно згадати.
«Швидкий сон може знадобитися для полегшення розв'язання проблем, коли він вимагає активної рекомбінації елементів проблеми, як це відбувається під час творчого розв'язання проблем», — пишуть науковці.
Нагадаємо, нещодавно вчені також з’ясували, що через одноразові пластикові контейнери для харчових продуктів на винос в їжу просочуються різні хімічні добавки, що підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань.