Майже весь річний приріст ВВП Данії у 2023 році стався за рахунок збільшення обороту місцевих фармкомпаній, і левову частку в цьому зростанні забезпечила Novo Nordisk. Бестселерами цієї компанії останніми роками є препарати з діючою речовиною семаглутид. Спочатку це був Оземпік (Ozempic), потім до нього приєднався Вегові (Wegovy). розповідає, що це за ліки і які надії з ними пов'язують споживачі та фармкомпанії.
Важливо! Ця стаття містить загальні відомості довідкового характеру і не повинна розглядатися як альтернатива рекомендаціям лікаря. не несе відповідальності за будь-який діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту.
Що таке Оземпік
Історія Оземпіка розпочалася у 1970-х. Тоді вчені виявили у людини новий гормон GLP-1 – глюкагоноподібний пептид один. Він виробляється в кишечнику, коли в організм надходить їжа, це свого роду сигнал про насичення.
Вчених вразило, наскільки добре GLP-1 підвищує рівень інсуліну та знижує рівень глюкози в крові – це саме те, що потрібно діабетикам. Ба більше, виявилося, що цей гормон також сприяє виживанню та поділу клітин, які виробляють інсулін. Тобто він бореться не лише із симптомами, а й із причиною захворювання. Так народився довгий ланцюжок різних ліків, які називаються агоністи GLP-1, тобто препарати, які натискають у головному мозку людини на ту ж кнопку, що й гормон.

Оземпік
Першу молекулу, схожу на GLP-1, знайшли в отруйних залозах ящірки аризонський отрутуб. Наприкінці 1990-х цю молекулу навчилися синтезувати в лабораторії, вийшли ліки під назвою ексенатид. 2005 року американський регулятор FDA схвалив ексенатид як ліки від діабету другого типу.
Фармкомпанії продовжили шукати аналоги GLP-1, більш ефективні та довгоживучі, а головне оригінальні, щоб заробити на патенті. Найбільшого успіху в цьому досягла Novo Nordisk, яка створила семаглутид. Головною його відмінністю від конкурентів стала надзвичайна живучість: укол можна робити щотижня, а не щодня.
Як Оземпік захоплював ринок
У 2012 році Nova Nordis випустила семаглутид на ринок під комерційною назвою Оземпік як ліки від діабету.
Але ще раніше серед фанатів схуднення почали ходити чутки про те, що деякі ліки від діабету допомагають скинути вагу. Адже якщо гормон GLP-1 – сигнал насичення, то його прийняття має призводити до зниження апетиту, зменшення одержуваних калорій та втрати ваги.
Вчені швидко зреагували на такі розмови. 2012 року вийшов огляд близько 30 різних експериментів. Результати були скромні, але однозначні: у пацієнтів з ожирінням, байдуже, з діабетом або без, дійсно знижувалася вага при прийомі агоністів GLP-1.
Зоряна година для Оземпіка настала у 2017 році після схвалення FDA. Використання діабетичних ліків не за вихідним призначенням стало по-справжньому масовим. Novo Nordisk підлила олії у вогонь, провівши велике якісне дослідження семаглутиду. У ньому взяли участь 2000 осіб із ожирінням із 16 країн. Учасників на рік змусили змінити стиль життя та знизити прийом калорій. У цьому частина їх щотижня приймали семаглутид, а частина плацебо. В результаті виявилося, що у піддослідних, які приймали семаглутид, вага знизилася в середньому на 15%. А у групі з плацебо – на 2,4%.
Так семаглутид став черговим у серії ліків «два в одному», які вигадували для одного, а набагато популярнішими вони стали для іншого.
У 2021 році FDA вже сертифікували нові ліки Вегові – той самий семаглутид, але призначений для боротьби з ожирінням.
Про обидва ліки заговорили у блогах. Їх використовували знаменитості, включаючи Ілона Маска та Бориса Джонсона. Їх почали підробляти, а попит на диплом дієтолога, який дає у США право виписувати Вегові, 2023 року зріс у 1,5 раза.
За статистикою, у 2023 році Оземпік чи Вегові прописали майже 2% населення США. Це 5,5 млн осіб.
Які є аналоги Оземпіка
Найвідоміший аналог семаглутиду – тирзепатид, розроблений американською Eli Lilly під торговою маркою «Мунджаро» (Mounjaro). Цей препарат не порушує патент датчан, тому що імітує одразу два гормони: GLP-1 та GIP. У листопаді 2023 року компанія отримала схвалення FDA на другий препарат на основі тирзепатиду – Зепбаунд (Zepbound). Як і Вегові – це ліки безпосередньо проти ожиріння.
Препарат Саксенда (Saxenda) також виробляє Novo Nordisk, але, на відміну від Оземпіка, він містить іншу діючу речовину – ліраглутид. Ця речовина є основою також іншого препарату данського виробника – Віктоза (Victoza).
Крім того, у багатьох країнах, включаючи США, попри заборону виробників, аптеки та навіть SPA-салони створюють та продають копії патентованих препаратів. Вони можуть придбати порошковий семаглутид у посередників менш як за $4000 за грам. У результаті американські пацієнти платять за лікування так званим екстемпоральним семаглутидом близько $100-450 на місяць.
Пацієнти Ozempic або Wegovy використовують спеціальні шприц-ручки, розроблені Novo Nordisk, а ті, що вводять аптечний семаглутид, використовують звичайні одноразові інсулінові шприци.
Від яких хвороб допомагає Оземпік та його аналоги
Журнал Science назвав семаглутид проривом року у 2023 році. Справа в тому, що в грудні того року вийшло дослідження на великій вибірці досліджуваних, де показано, що семаглутид допомагає не тільки діабетикам і тим, хто худне. З'ясувалося, що у звичайних людей без діабету, але з ожирінням, семаглутид знижує ризик серцево-судинних захворювань майже на 20%.
Пізніше дослідження на людях з ожирінням і тяжкими проблемами із серцем показало, що у тих, хто приймав семаглутид, поліпшення індексу серцевого здоров'я за рік було вдвічі більшим, а втрата зайвої ваги вп'ятеро більша в порівнянні з плацебо.
В іншому дослідженні люди з сильним ожирінням та гіпертонією дев'ять місяців приймали «Мунджаро». І вони не тільки скинули вагу, у них знизився тиск, а ефект втрати ваги можна порівняти з ефектом від операції для схуднення – резекцією шлунка.
У 2021 році вийшов огляд, який показав, що на тлі прийому аналогів GLP-1 може знижуватися ризик ожиріння клітин печінки, яке може призвести до гепатиту та цирозу.
Нещодавно з'ясувалося, що гіперглікемія, надлишок цукру в крові, – це один з факторів старіння. Цукри вміють зв'язуватися з білками, з сполучними тканинами в організмі, і від цього, наприклад, стають жорсткими і нееластичні стінки кровоносних судин, що підвищує артеріальний тиск. Та й шкіра людини стає в'ялішою.
Є обґрунтовані припущення, що семаглутид та його аналоги не просто зменшують апетит, вони роблять для мозку людини їжу менш привабливою. Він більше не розглядає її як джерело насолоди, і тому люди спокійно утримуються від їжі. З цієї причини люди починають менше вживати алкоголь і навіть наркотики.
У чому недоліки Оземпіка
Препарат поки що дорогий. Наприклад, місячний курс Оземпіка або Вегові у США коштує $1000–1400 (залежно від дози). Зазвичай ці витрати покриває медична страховка. Але через ажіотаж багато страховиків відмовляються компенсувати придбання Оземпіка або Вегові, якщо підозрюють, що людина просто хоче схуднути.
Патент Novo Nordis на семаглутид спливає вже 2026 року. Після цього ринок швидко наповнять дженерики, і ціни впадуть.
Оземпік і Мунджаро, що приймаються для схуднення, мають побічні ефекти, в основному з боку шлунково-кишкового тракту, і серед них параліч шлунка – гастропарез. Ці препарати та їх аналоги, окрім іншого, уповільнюють скорочення шлунка. І якщо у людини моторика шлунка від природи дуже повільна, є ризик повністю порушити травлення з важкими наслідками. І хоча в інструкції до ліків є попередження про побічні ефекти: блювання, нетравлення, запори, печія та інше, люди, які намагаються схуднути, готові довго терпіти хворобливі синдроми.
Вчені припускають, що є щонайменше одне захворювання, ризик якого збільшується від прийому агоністів GLP-1. У низці робіт було зазначено, що з цих препаратів у мишей активніше починають ділитися клітини щитовидної залози, що може підвищувати ризик раку. На вибірці в десятки тисяч людей показали, що ці препарати, ймовірно, підвищують ризик раку щитовидної залози на 60%. Але смертність від такого раку становить приблизно 0,5 випадків на 100 000 людей на рік. Цей рак рідкісний і при цьому непогано лікується. Тому навіть якщо збільшити цей ризик у півтора раза, все одно він буде невеликим.
І дуже важливе – якщо людина не змінить своїх харчових пристрастей і не збільшить фізичну активність, то після закінчення курсу лікування вона знову набере вагу. Або її доведеться приймати агоністи GLP-1 довічно.
Доступність Оземпіка в Україні
У Державному реєстрі лікарських засобів станом на 12.07.2023 за фармакотерапевтичною групою «Препарати, що застосовуються при цукровому діабеті, аналоги глюкагоноподібного пептиду-1 (ГПП-1)» зареєстровано три препарати: Віктоза, Саксенда та Оземпік. Але зареєстровані конкретні упаковки, виготовлені на двох підприємствах Novo Nordis у Данії та РФ.
Офіційно в аптеках усі такі препарати не продаються. Але в інтернеті є багато відповідних пропозицій. Наприклад, під час підготовки цієї статті ми легко знайшли пропозиції за ціною 9500–9800 грн за упаковку, розраховану приблизно на місячний курс.