Facebook Pixel

Психоделіки, енергетичні острови, українські вчені: кого та що підтримує грошима співзасновник Google

Сергій Брін. Фото: David Paul Morris / Bloomberg

Сергій Брін. Фото: David Paul Morris / Bloomberg

Некомерційна організація Catalyst4 Сергія Бріна фінансує стартапи, які працюють над усім: від психоделіків до амбітного проєкту вартістю $155 млрд з будівництва «енергетичних островів» у Копенгагені. Це випливає із нещодавно опублікованої її податкової декларації, повідомляє Bloomberg. Інвестиції, які охоплюють період до кінця 2023 року, відображають зростаючий апетит співзасновника Alphabet до фінансування досліджень хвороби Паркінсона та інших захворювань та розладів центральної нервової системи. 51-річний Брін говорив, що має генетичну мутацію, яка підвищує ймовірність виникнення хвороби Паркінсона.

Catalyst4 володіла 52,5% пакету акцій MapLight Therapeutics, яка на кінець 2023 року оцінювалася в $120 млн. Джордж Павлов, генеральний директор сімейного інвестиційного офісу Бріна Bayshore Global Management, входить до ради директорів компанії.

Ця біофармацевтична фірма розробляє терапевтичні засоби для лікування неврологічних і психіатричних розладів і може стати публічною.

Catalyst4 також мала частку у розмірі $20 млн у Stellaromics, бостонській компанії, що займається візуалізацією тканин людського організму, та інвестиції у розмірі $14 млн у Copenhagen Energy Islands. Проєкт вартістю $155 млрд, підтриманий Copenhagen Infrastructure Partners, передбачає будівництво низки островів, які використовуватимуть вітряні турбіни для виробництва зеленого водню в морі.

Catalyst4 володіє часткою у розмірі $1,5 млн у компанії з виробництва психоделіків Soneira, але у 2024 році вона, можливо, розширила свою частку. Повідомлялося, що Брін інвестує $15 млн у стартап, що ґрунтується на дослідженнях Стенфордського університету з лікування черепно-мозкових травм за допомогою рослинного препарату ібогаїн.

Некомерційна організація Бріна продовжувала підтримувати спін-аут-проєкти з Moonshot Lab X компанії Alphabet, які відповідають її цілям у галузі охорони здоров'я та клімату. Вона повідомила про частку в розмірі $2,5 млн у Skip Innovations, яка виробляє екзоскелет, що носиться. Нещодавно вона оголосила про партнерство з брендом одягу Arc'teryx з метою створення похідних штанів з вбудованим екзоскелетом, та проводить випробування пристрою, призначеного для пацієнтів із хворобою Паркінсона.

Що таке організація Catalyst4

Брін запустив Catalyst4 у 2021 році з подвійною метою: фінансування досліджень захворювань центральної нервової системи та рішень щодо зміни клімату. Гроші для її фінансування – $366 млн – взято з доходу від продажу частки Бріна у Tesla Inc.

У грудні 2021 року Брін продав всю свою частку в Tesla після того, як її генеральний директор Ілон Маск, ймовірно, вступив у короткочасний зв'язок з тодішньою дружиною Бріна Ніколь Шанахан. Із дружиною Брін розлучився у січні 2022 року.

Акції Tesla у Бріна з'явилися після інвестицій у розмірі $500 000, зроблених ним 2008 року, коли компанії Маска загрожувала банкрутство.

Catalyst4 має юридичний статус 501(c)(4), що дозволяє Бріну використовувати потужну філантропічну стратегію, надаючи благодійникам не лише податкові пільги, а й високий рівень гнучкості, таємності та політичного впливу.

На відміну від фондів та інших організацій зі статусом 501(c)(3), дари на користь 501(c)(4) не вираховуються з прибуткового податку. Але вони можуть захистити дарувальників від сплати податку на приріст капіталу та уникнути податку на майно та дарування – вони обидва зазвичай цінніші для багатих людей, ніж одноразове відрахування.

Аналогічні фонди є, наприклад, у інвестора-мільярдера Рея Даліо та членів родини Кох.

Згідно з податковими документами, активи Catalyst4 зросли до $1,1 млрд станом на кінець 2023 року. Catalyst4 виділила $84 млн у вигляді грантів у 2023 році, що більше, ніж $12,7 млн роком раніше.

Хто такий Сергій Брін

Сергій Брін народився 1973 року в Москві. Він іммігрував до США зі своїми батьками та бабусею із Радянського Союзу у віці шести років. Здобув ступінь бакалавра в Мерілендському університеті, вивчаючи математику та інформатику. Вступив до Стенфордського університету, щоб отримати ступінь доктора комп'ютерних наук. Там він познайомився з Ларрі Пейджем, разом з яким створив пошукову систему (майбутню Google). Програма стала популярною у Стенфорді, і вони призупинили навчання у докторантурі, щоб запустити Google.

У грудні 2019 року Пейдж і Брін офіційно оголосили про звільнення з керівних постів. «Alphabet і Google більше не потрібні два генеральні директори і президент», – написали вони. Брін і Пейдж залишаються в Alphabet як співзасновники, контролюючі акціонери, члени ради директорів і співробітники.

За даними Forbes, зараз Брін посідає 7-ме місце у списку найбагатших людей у світі ($152,5 млрд).

Сергій Брін є співзасновником Breakthrough Prize – серії великих наукових премій з річним фондом у $3 млн. Після вторгнення Росії в Україну у 2022 році ці премії використовуються, зокрема, для підтримки науковців, які залишають Україну через війну.

Подякувати 🎉