Статки 500 найбагатших людей світу у 2024 році перевищили $10 трлн. Подорожчання акцій американських технологічних компаній відіграло ключову роль у збільшенні статків Ілона Маска, Марка Цукерберга, Дженсена Хуанга, Ларрі Еллісона, Джеффа Безоса, Майкла Делла, Ларрі Пейджа та Сергія Бріна. Вони заробили понад $600 млрд цього року, що становить 43% від приросту в $1,5 трлн у 500 найбагатших людей, які відстежуються індексом мільярдерів Bloomberg.
Маск — так званий «перший друг» обраного президента Дональда Трампа — очолив список найбагатших людей світу 2024 року. Його тісні стосунки з майбутнім президентом допомогли збільшити вартість його компаній Tesla, SpaceX та xAI. Це збільшило його статки до безпрецедентних $442,1 млрд, що на $213 млрд більше, ніж було на початку року. Розрив $237 млрд між ним і Безосом 17 грудня став найбільшим, коли-небудь зафіксованим між першим і другим за рангом іменами в індексі Bloomberg.
Після перемоги Трампа на виборах індекс S&P 500 досяг історичного максимуму 6 листопада, що стало найкращим показником після дня виборів в історії. Мільярдери, представлені в індексі, заробили загалом $505 млрд за п'ять тижнів після виборів, що становить 34% від річного показника.
Перемога Трампа також спровокувала історичне зростання криптоактивів, вперше піднявши біткоїн понад $100 000. В результаті Чанпен Чжао з Binance Holdings, відомий як CZ, збільшив свій статок на 60%, до $55 млрд. Чистий капітал співзасновника Coinbase Global Брайана Армстронга до $11,1 млрд.
Найбільші переможці 2024 року
Дональд Трамп — статок обраного президента цього року злетів до рекордних висот, чому сприяла динаміка акцій Trump Media & Technology Group. Попри те, що минулого кварталу компанія DJT, що займається соціальними мережами, повідомила про збитки у розмірі $19,2 млн, цього року її ринкова вартість перевищила 7 млрд.
Дженсен Хуанг — генеральний директор Nvidia став одним із найбільших індивідуальних переможців буму ШІ, додавши цього року $76 млрд до свого чистого капіталу. Акції Nvidia майже потроїлися у 2024 році, і в червні вона вперше стала найдорожчою компанією у світі.
Марк Цукерберг, генеральний директор Meta, незважаючи на колосальний антимонопольний штраф від ЄС у розмірі $841 млн та сумніви інвесторів на початку року щодо багатомільярдних проєктів компанії у сфері штучного інтелекту, збільшив свій чистий капітал цього року на $81 млрд, оскільки акції Meta зросли майже на 70%.
Китайські мільярдери — генеральний директор Tencent Holdings Поні Ма, голова Xiaomi Лей Цзюнь, співзасновник Cambricon Technologies Чень Тяньші та інші мільярдери з КНР — збільшили свій статок на 14% у 2024 році. Їхній прибуток компенсував три роки поспіль втрат, спричинених кризою на ринку нерухомості та урядовими заходами з обмеження діяльності великих технологічних компаній.
Мільярдери молодші 60 років — «молодь» у списку збільшила сукупний статок більш ніж удвічі порівняно з їхніми старшими колегами. Мільярдери молодші 60 років становлять 27% індексу.
Найбільші програші у 2024 році
Програли французькі мільярдери, які володіють предметами розкоші: статки Бернара Арно, Франсуази Бетанкур-Майєрс та Франсуа Піно, чиє багатство формується за рахунок активів у секторі предметів розкоші, у 2024 році зазнали великих втрат. Після багатьох років зростання, викликаного пандемією, коли розкішний шопінг витіснив витрати на ресторани та розваги, уповільнення продажів — особливо на ключовому китайському ринку — коштувало трьом мільярдерам загалом $71 млрд.
Колін Хуан пережив найбільше падіння статків серед китайських мільярдерів. Магнат електронної комерції, що стоїть за Temu, ненадовго став найбагатшою людиною Китаю у серпні, але закінчив рік із втратою $18 млрд після того, як слабкий звіт про доходи змусив акції його компанії впасти на 29% за один день.
Рікардо Салінас — голова Grupo Elektra SAB, мексиканського роздрібного та банківського конгломерату, втратив більше половини свого чистого капіталу за один день після того, як акції його компанії впали після його ж заяв про те, що його обдурив колишній фінансовий консультант. Наприкінці року Салінас оголосив, що має намір зробити компанію приватною, тобто вивести її з фондового ринку.
Карлос Слім, який має великі частки в латиноамериканських компаніях у телекомунікаційному, банківському, будівельному та енергетичному секторах, втратив у 2024 році $26 млрд. Його статки постраждали через обмінні курси — песо впав приблизно на 20% після багатьох років відносної сили — і послаблення ринків після перемоги лівої кандидатки Клаудії Шейнбаум на президентських виборах у Мексиці в червні.
Фам Нят Вуонг — в'єтнамський магнат, який володіє активами у сфері нерухомості, роздрібної торгівлі та охорони здоров'я, на початку року побачив, як акції його компанії з виробництва електромобілів Vinfast Auto впали на 70% після того, як збитки збільшилися, а ринок зіпсувався через його агресивні плани розширення. Відтоді акції трохи відновилися, але падіння коштувало Вуонгу майже половини його статків.