Міністерство соціальної політики представило законопроєкт щодо пенсійної реформи, який планують найближчим часом узгодити та передати до парламенту. Документ передбачає суттєве оновлення пенсійної системи. Зміни у першому, солідарному рівні системи назрівали давно. В уряді звернули увагу на проблему, коли громадяни з однаковим трудовим стажем і рівнем заробітної плати, але які вийшли на пенсію в різні роки, отримують суттєво різні пенсії. У деяких випадках різниця доходить до 50%, написали в Мінсоцполітики.
Крім того, уряд планує впровадити довгоочікуваний другий рівень пенсійної системи — обов’язкові накопичувальні пенсії. Хоча законодавчо ця можливість була передбачена понад 20 років тому, усі спроби реалізувати реформу досі залишалися безуспішними. Якщо задумане Міністерством соціальної політики вдасться, в Україні почне діяти трирівнева пенсійна система. Це дозволить українцям на пенсії отримувати виплати, розмір яких, за словами авторів законопроєкту, перевищуватиме половину їхньої заробітної плати. Про це пише видання «Економічна правда».
Як зміниться солідарна пенсія?
Запропонована урядом реформа передбачає суттєве оновлення солідарного рівня пенсійної системи. Виплати складатимуться з двох частин: страхової, яка вже існує в Україні, та базової пенсії. Базова пенсія буде обов’язковою і однаковою для всіх пенсіонерів. Страхову частину планують значно модернізувати: замість складних формул запровадять бальну систему. У межах реформи зникнуть численні надбавки та «дотяжки», які забезпечували виплати на рівні прожиткового мінімуму, а спеціальні пенсії взагалі виключать із солідарного рівня.
Вимоги для отримання пенсії залишаться незмінними. Щоб вийти на заслужений відпочинок у 60 років, необхідно мати 35 років трудового стажу. Для виходу на пенсію у 65 років потрібно щонайменше 15 років стажу. Водночас держава передбачає можливість виходу на пенсію для осіб, які у 65 років не мають необхідного стажу, але накопичили відповідну кількість пенсійних балів (деталі про це нижче).
Що таке базова пенсія?
Базова пенсія є частиною солідарної пенсійної системи, яку отримуватимуть усі пенсіонери. Вона виконує роль мінімальної гарантованої виплати, забезпечуваної державою. До базової пенсії додається частина, розмір якої залежить від трудового стажу громадянина. Розмір базової пенсії буде фіксованим для всіх і становитиме 30% від мінімальної заробітної плати після сплати податків.
Якщо пенсійну реформу буде впроваджено у 2025 році, базовий розмір пенсії становитиме 1848 грн (за умови, що мінімальна зарплата складе 8000 грн, а після відрахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору залишиться 6160 грн).
Як зміниться розрахунок страхової пенсії?
Страхова пенсія є частиною солідарного рівня, розмір якої визначається трудовим стажем і зарплатою пенсіонера. Для кожного вона буде різною. У рамках реформи підхід до обчислення розміру страхової виплати зазнає змін. Замість складних і заплутаних формул запровадять бальну систему. Це означає, що сума пенсії залежатиме від кількості балів, накопичених протягом трудової діяльності. Бали нараховуватимуться щомісяця за періоди офіційного працевлаштування, коли роботодавець сплачував внески до Пенсійного фонду.
Коли настане час виходити на пенсію, розмір страхової виплати буде визначатися шляхом множення загальної кількості балів, набраних протягом усієї трудової діяльності, на вартість одного бала. Щороку в березні проводитимуть перегляд вартості пенсійного бала. Така система замінить традиційну індексацію пенсій, оскільки збільшення вартості бала автоматично підвищить розмір пенсійних виплат, що допоможе вирішити ще одну проблему пенсійної системи.
Наразі індексація проводиться на суму, яка враховує половину зростання середньої зарплати та половину рівня інфляції. Це означає, що в періоди стабільного економічного розвитку та низької інфляції пенсії зростають повільніше за зарплати. Прив'язка до вартості бала дозволить вирішити цю проблему, оскільки його ціна залежатиме лише від рівня середньої зарплати.
Як працюватиме бальна система?
Як вже згадувалося раніше, бали людина отримуватиме щомісячно. Їх кількість залежатиме від рівня зарплати. Якщо вона дорівнює середній офіційній зарплаті в Україні (згідно з даними Пенсійного фонду), то за місяць праці буде нараховано 10 балів. Якщо ж розмір винагороди перевищує середню зарплату в країні, то кількість балів зростатиме пропорційно. У випадку, коли зарплата менша за середню, відповідно, кількість балів буде знижена.
Наприклад, якщо особа працює офіційно і отримує зарплату в 30 тис. грн, то згідно з даними Пенсійного фонду, середня зарплата в Україні у вересні 2024 року становила 18 020,86 грн. У разі, якщо нова система розрахунку страхової пенсії вже працювала б, за середнім показником зарплати їй нарахували б 10 балів. Оскільки зарплата цієї особи в 1,664 раза вища за середню, то й кількість балів буде пропорційно більшою і складе 16,64. Інший приклад: якщо працівник отримував мінімальну зарплату в 8000 грн, то за такий місяць йому нарахують лише 4,44 пенсійного бала (адже 8000 грн становить лише 44,4% від середньої зарплати в Україні).
Оскільки для виходу на пенсію потрібно мати щонайменше 35 років трудового стажу, людина, яка все життя отримувала середню зарплату, набере 4200 балів. Ця цифра стане базовою для обчислення вартості одного пенсійного бала. Мінімальна кількість балів, необхідних для отримання пенсійних виплат за віком (за наявності відповідного стажу), складає 1440 балів. Вартість пенсійного бала буде перераховуватися щорічно. Для цього середню зарплату за попередній рік множать на коефіцієнт 0,3 і ділять на 4200. Наприклад, для 2024 року вартість одного пенсійного бала за цією формулою складе приблизно 1,02 грн.
Для того, аби розрахувати розмір страхової пенсійної виплати, потрібно помножити кількість зароблених балів на вартість одного.
Коли запрацює та скільки коштуватиме реформа?
Зміни до солідарного рівня пенсійної системи наберуть чинності з 1 липня 2025 року, згідно з оприлюдненим законопроєктом Мінсоцполітики. Введення накопичувального рівня пенсійної системи заплановане на 1 січня 2026 року. Для реалізації реформи буде потрібен додатковий ресурс. Зокрема, після оновлення законодавства очікується підвищення більшості солідарних пенсій, що вимагатиме збільшення витрат Пенсійного фонду.
По-друге, впровадження накопичувального рівня пенсій призведе до скорочення надходжень як до бюджету Пенсійного фонду України, так і до державного бюджету. Зокрема, завдяки активній мобілізації внесків до Пенсійного фонду його надходження значно зросли, і зараз він вперше за довгий час працює без дефіциту. Однак це не єдина умова для проведення реформи.
У 2025 році уряд розпочне обмеження виплат для тих спеціальних пенсіонерів, які через суд отримали пенсії, що перевищують максимальний ліміт у 10 прожиткових мінімумів. Для цього великі пенсії будуть коригуватися за допомогою спеціального коефіцієнта, який визначить Кабінет Міністрів.