Останніми місяцями кадровий голод в Україні продовжує посилюватися: кількість вакансій зростає, а пошукачів все менше. Упередження серед роботодавців на ринку праці щодо віку кандидатів досі тримається, хоча в деяких галузях воно помітно слабшає. розказує, до чого варто готуватися роботодавцям та які можливості відкриваються для пошукачів 40+ із гарним резюме.
Чому роботодавці мають упередження щодо молодих та людей старшого віку
«Зберігається ейджизм як у бік молодих, бо вони не мають досвіду, так і у бік старших, бо вони не гнучкі», — розповідає Анна Зайцева, HR і кар'єрна коучиня.
Вона спостерігає, що людям 40+ складно знайти роботу у приватному бізнесі, бо є стигма, що це вже недостатньо гнучкі працівники. Наприклад, приватні школи неохоче беруть на роботу вчителів такого віку, бо мають побоювання, що цей педагог не зможе зорієнтуватися у нових технологіях. Ще більше ризиків для педагогів такого віку несе досвід у державній школі. Але Зайцева також бачить, що й молоді пошукачі 20-22 років, які вже навіть мають досвід роботи, не завжди легко влаштовуються на роботу.
«Був випадок, коли відмовили випускниці педагогічного коледжу з досвідом роботи з дітьми. Вона під час навчання постійно працювала у гуртках раннього розвитку, була готова їздити до школи через весь Київ. Роботодавець вирішив, що вона невпевнено почувалася із дітьми, хоча перший урок непоказовий, бо це завжди стрес», — каже Зайцева.
Бізнеси потребують швидкої адаптації до змін
Олексій Сорокін, CEO агенції WorkHunter Ukraine, зазначає, що все ж таки останнім часом ейджизм щодо молодих зменшився. Він впевнений і щодо скорого зникнення вікового упередження й у бік людей 40+: на його думку, мине ще буквально кілька місяців, і роботодавці стануть менш перебірливими. Але Сорокін підтверджує, що роботодавці досі не схильні приймати на роботу людей старшого віку, бо їм потрібно дуже швидко адаптуватися до змін. Бізнеси постійно експериментують, і роботодавці побоюються, що люди старшого покоління не зможуть достатньо швидко адаптуватися.
«І тут насправді для кандидатів на ринку праці віком від 40-45 років відкривається дуже добре вікно можливостей. В цілому роботодавці не хочуть робити акцент на цьому сегменті, але якщо правильно скласти резюме, правильно подати супровідний лист, що є жага знань, що людина вже пройшла декретні відпустки, що вже немає особистісних пошуків, що бажає стабільної роботи, в яку буде вкладатися, то тоді знайти роботу суттєво простіше», — впевнений Сорокін.
Також він каже, що зараз радить роботодавцям більше фокусуватися на професійних навичках та природних здібностях кандидатів. А всі непрофесійні якості — вік, стать, сімейний стан — максимально прибирати з переліку необхідних для отримання посади.
На яких посадах роботодавці готові бачити студентів та пенсіонерів
На сайті з пошуку роботи Work.ua кількість вакансій стрімко зросла, що, як пояснюють аналітики, пов'язано з появою сезонних вакансій у сфері відпочинку та туризму. Але порівняно рік до року кількість вакансій зросла лише на 24% (2 травня 2023 року — 79 тис. оголошень, 30 квітня 2024 року — 103 тис.), тоді як кількість пропозицій роботи для пенсіонерів збільшилася у 2,5 раза. Торік у квітні роботодавці пропонували пенсіонерам 2123 варіантів, а у квітні 2024 року — вже 5323.
Галузі, де найбільше роботи для пенсіонерів*
- Робочі спеціальності, виробництво — 1657
- Сфера обслуговування — 1358
- Транспорт, автобізнес — 1153
- Логістика, склади — 817
*Дані сайту Work.ua на 29 травня 2024 року
Серед посад, на які готові взяти пенсіонерів, багато різноробочих, слюсарів, монтажників, пекарів, шевців, закрійників тощо. Також бізнес активно шукає кур’єрів, у тому числі із власними авто, водіїв, вантажників.
Вакансій для студентів на сайті наразі ще більше. Більшість із них мають сезонний характер — вакансії в готелях та роздрібній торгівлі.