Facebook Pixel

Щепився – захворів: чому люди заражаються коронавірусом після вакцинації. І чи нормально це

Здоров'я

Вакцина проти коронавірусу: чому люди хворіють після щеплень. Фото: Unplash

Вакцина проти коронавірусу: чому люди хворіють після щеплень. Фото: Unplash

Вакцинацію населення проти COVID-19 проводять уже в 177 країнах світу. Загалом використано 576 млн доз вакцин. В Україні станом на 30 березня 2021 року першу дозу вакцини отримали 212 896 осіб, другу — дві.

Проте, за даними МОЗ, понад 1,3 тис. осіб захворіли на коронавірус повторно. До того ж дехто з них захворів уже після щеплення. The Page розбиралося, чому люди хворіють після вакцинації та від чого вберігає щеплення.

Вакцинувалися, але захворіли: реальні історії

У середині березня 2021 року головний санлікар Віктор Ляшко отримав підтвердження захворювання на коронавірус. Він захворів на 13-тий день після щеплення. За даними Суспільного, у Чернівцях після щеплення захворіла лікарка. Припускають, що вона була носієм вірусу ще до щеплення, а симптоми коронавірусу з'явилися після вакцинації.

Після щеплення захворів на коронавірус також воєнний кореспондент телеканалу «Україна» Олександр Махов. Він припустив, що міг заразитися в шпиталі під час щеплення.

Такі випадки є не тільки в Україні. Наприклад, після щеплення захворів президент Пакистану Аріф Алві. Він отримав тільки першу дозу вакцину.

Ні, це нормально

За словами Ляшка, хвороба після щеплення проходила легко, а захворів він через те, що антитіла після щеплення не були повністю сформовані. Головний санлікар зауважив, що ефективність вакцини після одноразової стандартної дози становить 76% із 22-го до 90-го дня. Упродовж цього періоду рівень антитіл зберігається з мінімальним зниженням. Зауважимо, що зміни в захисних реакціях відбуваються не обов’язково саме на 22-гий день. Але ймовірність захворіти в цей період стає нижчою.

Водночас антитіла виробляються в кожної людини індивідуально, і наразі невідомо, який їхній рівень на сто відсотків убезпечить від зараження.

Зазначимо, що вакцини передусім розроблені для того, щоб полегшити перебіг коронавірусної хвороби без шкоди й наслідків для здоров’я. Наприклад, вакцина CoronaVac, згідно з дослідженнями, проведеними в Бразилії, є ефективною на 50,4%. Вона на 100% запобігає важкому перебігу COVID-19 і майже на 78% – легкій формі. Вакцини Sinopharm, Johnson & Johnson, Pfizer/BioNTech, Covishield так само мають вищу ефективність у запобіганні важкому перебігу хвороби, як порівняти з ефективністю загалом.

До слова, ефективність щеплень проти грипу в середньому становить 60%. І якщо йдеться про грип, то лише наявності певного рівня антитіл також є недостатньо для розуміння того, наскільки людина захищена від зараження. Крім того, є різні типи антитіл — це теж впливає на захворюваність.

Тому після вакцинації проти коронавірусу потрібно дотримуватися тих самих правил безпеки, що й до щеплення. Це регламентується постановою Кабміну від 22 березня. До того ж вакцини проти коронавірусу ще проходять дослідження, тому навіть вакцинована людина може стати безсимптомним носієм COVID-19 і заразити людей навколо неї. Доведено, що деякі вакцини проти інших хвороб створюють імунітет, який наче «стерилізує» організм людини, тобто в разі потрапляння до нього вірусу останній не зможе поширюватися. Але чи мають таку саму властивість вакцини проти коронавірусу, наразі невідомо. Звісно, це питання наразі активно досліджується.

Нагадаємо, що після щеплення проти коронавірусу захворіти на COVID-19 неможливо. Навіть ті вакцини, які містять частини клітин неживого вірусу, не можуть спровокувати виникнення хвороби в людини, а зможуть лише «запустити» імунну відповідь.

У МОЗ закликають дотримуватися інформаційної гігієни та нагадують, що вакцинація — це найефективніший спосіб подолання пандемії COVID-19.

Власники кафе «Обличчя» прагнуть створити в Україні мережу ресторанів, присвячених місцевим Новини

Власники кафе «Обличчя» прагнуть створити в Україні мережу ресторанів, присвячених місцевим

Автомобілі для фронту: як БФ і волонтери забезпечують військових надійними колесами Життя

Автомобілі для фронту: як БФ і волонтери забезпечують військових надійними колесами

Ревізія стану енергетичного сектора після зими та заяв про «енергетичне перемир’я» Погляди

Ревізія стану енергетичного сектора після зими та заяв про «енергетичне перемир’я»