МОЗ оновило список «зон» поширення коронавірусу. У «червоній» тепер місто Київ і Київська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Одеська, Сумська та Чернівецька області. Крім локдаунів у цих зонах, в Україні розпочався другий етап вакцинації.
зібрало інформацію про те, як проходять карантин і вакцинація в Україні, а також про те, чого чекати далі.
Другий етап вакцинації проти коронавірусу: що відомо
Як повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов, з 22 березня 2021 року в Україні стартує другий етап вакцинації. Розпочнеться щеплення людей із високим ризиком інфікування – сімейних лікарів. Після прибуття нових партій вакцин орієнтовно з 29-30 березня розпочнеться вакцинація працівників соціальної сфери, громадського здоров'я та людей старше за 80 років.
До організації вакцинації, крім мобільних бригад, додаються ще 565 пунктів щеплень. У рамках другого етапу вакцинації планується запустити роботу понад 2,5 тис. пунктів щеплень, які розгортатимуться в міру надходження вакцини.
За даними ЮНІСЕФ, міжнародна глобальна ініціатива COVAX має передати Україні понад 1,7 млн доз вакцин.
Перше щеплення проти коронавірусу препаратом CoviShield в Україні зробили 24 лютого. У Києві процес вакцинації аналогом вакцини Oxford / AstraZeneca – CoviShield розпочався 25 лютого. Цю вакцину проти коронавірусу виробляє Serum Institute в Індії за ліцензією AstraZeneca. Крім того, Serum Institute додатково поставить в Україну 5 млн доз вакцини проти коронавірусу Novavax. Загалом Україна очікує вакцину Novavax у кількості 15 млн доз. Перші постачання заплановано на липень 2021 року.
Згодом в Україні почав роботу сайт для запису на вакцинацію проти коронавірусу. У чергу можна записатися в застосунку «Дія». До листа очікування вже записалися 309 826 осіб.
Станом на 22 березня 2021 року щеплення зробили 111 025 особам. З них 111 024 людини отримали першу дозу вакцини, а одна – 2.
Повільно, але вірно
За даними пресслужби МОЗ, за минулу добу в Україні від коронавірусу вакцинували 2 715 українців, водночас у Києві, а також у Львівській, Хмельницькій і Кіровоградській областях не було зроблено жодного щеплення.
«МОЗ продовжує діяльність у напрямку отримання додаткових партій вакцин і згідно з укладеними контрактами, які є в МОЗ, і відповідно до глобальної ініціативи COVAX, до якої приєдналася Україна. Виникають певні труднощі з отриманням цих вакцин. Вони виникають не тільки в Україні, це відбувається по всьому світу. Це відбувається тому, що потужностей фармвиробників, які безпосередньо виробляють вакцини, [бракує]».

Максим Степанов
міністр охорони здоров'я
Раніше головний санлікар Віктор Ляшко в інтерв'ю НВ пояснював, що повільні темпи вакцинації в Україні пов'язані з тим, що перша хвиля вакцинації припала на медичний персонал у COVID-лікарнях, де організувати щеплення складніше.
«Чому здається, що все йде повільно? Бо з погляду організації вакцинувати людей у ковідних лікарнях все-таки складніше... Зараз [ми починаємо робити щеплення людей] у всіх закладах охорони здоров'я, буде більша кількість [вакцинованих], можливості мобільних бригад зростуть у рази, і вакцинація набиратиме темпи», – повідомив він.
Карантин в Україні: що далі
Раніше прем'єр-міністр Денис Шмигаль і міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомляли, що в Україні почалася третя хвиля коронавірусу. Шмигаль уже анонсував жорсткий локдаун, якщо більшість областей потраплять до «червоної» зони епідемічної небезпеки. Водночас локдаун уже оголошено в містах і областях, які потрапили до «червоної» зони поширення коронавірусу. Там заборонено роботу ТРЦ, проведення масових заходів і спортивних змагань із глядачами, релігійні заходи, якщо на 10 кв. м площі приміщення перебуває більш як одна людина. Школи в «червоній» зоні після канікул працюватимуть дистанційно.
У Національній академії наук (НАН) весняну хвилю коронавірусу вважають небезпечнішою за осінню через стрімкий розвиток. Це може навіть стати національною катастрофою.
«Я вважаю, що ситуація є загрозливою. Ми мусимо мати чітку державну позицію із цього приводу. Введення суворіших норм карантину, навіть локдауну, має бути на початку збільшення кількості інфікувань людей, на початку збільшення поширення інфекції. Пік буде, гадаю, не раніше, ніж через місяць, можливо, навіть і пізніше. Але цей максимум може бути дуже високим або помірним», – повідомив академік НАН і НАМН України, доктор біологічних наук, голова Комісії з біобезпеки та біологічного захисту при РНБО Сергій Комісаренко для Obozrevatel.
Кандидат біологічних наук Володимир Галицький спрогнозував, що на піку щоденна кількість нових випадків захворювання може досягти 40 тис., а щоденна кількість смертей перевищити тисячу.
«Ми встановили, що весняна хвиля епідемії зумовлена сезонним відновленням експресії основного вірусного рецептора – ангіотензинперетворюючого ензиму (ферменту) ACE-2 – з початком збільшення світлового дня. До того ж велика кількість цього рецептора експресується саме епітелієм легень. Відповідно відбувається різке (у сотні разів) зростання сприйнятливості, а легенева тканина стає основним об'єктом вірусної атаки», – повідомив він.
Такому сценарію могла б перешкодити інтенсивна вакцинація, але зараз її темпи в Україні занадто низькі. Глобально час уже втрачено, але запобігти найгіршому ще реально.