Як змінилися українці за 32 роки Незалежності
Сьогодні Україна святкує День Незалежності. 32 роки тому Верховна Рада ухвалила постанову про підтримку Акту Проголошення Незалежності України. Авторами тексту були борець за незалежність і народний депутат Левко Лукʼяненко та професор Леонтій Сандуляк. Але українська незалежність була підтверджена не тільки Актом про Незалежність, але й всенародним референдумом, на якому 90,32% українців, що брали участь у голосуванні, підтримали вільну Україну.
пропонує низку матеріалів про українську ідентичність, зміни в ній за останні 32, а також останні 9,5 років війни з рф, святкування незалежності в інших країнах, роздуми про те, скільки насправді триває війна України з росією та як українці сприймають Незалежність і боротьбу за неї.
Також зробив словник економічної незалежності, підібравши 100 слів, які найбільш влучно розповідають про розвиток економіки України за 32 роки. Крім того, ми створили словник російсько-української війни.
Як українці залишили позаду СРСР
Українці пройшли як мінімум кілька стадій перетворень від людини радянської до українців сучасних. Про ці зміни та перспективи розвитку українців розповів доцент соціології УКУ, науковець, фахівець із національної ідентичності Данило Судин.
Як розповідає соціолог, ключовою ознакою радянського суспільства була атомізованість, відособленість індивіда від всього суспільства. Люди не довіряли один одному. Зараз в Україні це змінилося:
Від людини радянської до сучасних українців: як змінювався наш менталітет
Як українці отримали вакцину від «русского міра»
Про те, яке майбутнє чекає на наших військових та як змінилися цінності українців за останні роки, розповіла соціологиня, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research Євгенія Близнюк.
На її думку, зараз українці отримали серйозну вакцинацію від СРСР і російського світу, радянського спадку тощо. Вона порівнює ці процеси з реальним щепленням.
«Це є вакцинацією від радянського спадку, яка викликає високу температуру, гарячку і купу побічних ефектів, але точно породжує сталий імунітет до такого травматичного досвіду, як Радянський Союз чи союз із росією в будь-якому вигляді. Тобто ми можемо розширити цю рамку від СРСР до російської імперії взагалі і розуміти, що нині завершується цикл 300-річної історії спротиву», – каже соціологиня.
Куди рухаються українці: вакцина від СРСР і майбутнє наших військових
32 роки Незалежності: як змінилися українці
У цьому матеріалі зібрані коментарі чотирьох соціологів і соціологинь про те, як змінилися українці за 32 роки в різних аспектах — від власної ідентичності до готовності підтримати боротьбу за Україну, її вступ до НАТО.
Про зміни, крім Данила Судина та Євгенії Близнюк, ми поговорили з Ольгою Гужвою, соціологинею, медіаексперткою, волонтеркою, співзасновницею ГС «Консорціум ветеранських організацій сходу», і Володимиром Паніотто, професором кафедри соціології НАУКМА:
Як українці ціннісно змінилися за роки незалежності та куди ми прямуємо
Як змінилася українська ідентичність за 9 років
Про те, як українська ідентичність змінюється за останні 9,5 років, що ми побачимо на деокупованих територіях Криму та Донбасу, що відбувається з релігійністю та які є ризики для прав людини у разі її зростання, розповів ректор Університету Київської школи економіки KSE Тимофій Брік.
Про українську ідентичність
«Раніше були дві ідентичності, які конкурували одна з одною. Національна ідентичність – я відчуваю себе українцем, і місцева регіональна ідентичність: я – киянин. І раніше воно було десь 50 на 50, чи була якась конкуренція. А з часом починає зростати саме національна ідентичність в різних групах вікових, у чоловіків, у жінок, зокрема на Сході, на Півдні».
Як реінтегрувати Крим і Донбас
«Ми точно маємо встановити червоні лінії — що для нас важливо. Наприклад, ми маємо чітко сказати, що для нас важливі українська ідентичність та культура. Що для нас критично покарати військові злочини проти українців. Але одночасно треба дати людям відносну свободу та плюралізм в іншому, щоб вони могли відновлювати життя у власних громадах».
Українська ідентичність, ризики та реінтеграція: інтервʼю з Тимофієм Бріком
Довіра до влади: що змінилося за 9 років
Ректор Університету Київської школи економіки KSE Тимофій Брік поговорив з також про те, як змінився рівень довіри до центральної та місцевої влади в Україні, як на ці процеси вплинула реформа децентралізації та як можна було б покращити ситуацію.
Він також пояснив, чому стереотипи про довірливість, до прикладу, данців та недовірливість українців не мають нічого спільного з менталітетом і є всього лише міфами.
«Є такий хрестоматійний приклад: є дослідження «Унікальний випадок Данії: пояснення зростання довіри протягом останніх 30 років», яке показує, як там довіра зростала з 1980-х по наші дні. Є такий стереотип, що данці завжди такі були. Але в Данії у 1980-х за 10-бальною шкалою середній рівень довіри був десь 5, а в 2000-ні — вже майже 10».
Чому українці не довіряють владі: інтервʼю з Тимофієм Бріком
Україна може стати найкращою в Європі — ровесниця Незалежності
Напередодні 24 серпня поспілкувався з ровесницею Незалежності Наталею Ломакіною. З початку повномасштабного вторгнення дівчина стала на захист Батьківщини. Зараз вона – військова медикиня роти вогневої підтримки 244 батальйону 112 бригади ТРО. Ми розпитали Наталю про те, як змінювалось життя з її дитинства і дотепер, які вона бачить можливості в державі та чи планує залишатись в Україні після війни.
«Я вважаю, що головна наша ціль – це тримати курс на боротьбу з корупцією, розбудову сучасних інституцій та покращення бізнес-клімату для створення привабливих умов для роботи бізнесу і залучення інвестицій в Україну. Тоді Україна буде найкращою країною в Європі», — говорить вона.
«Роблю все можливе, щоб кожен мріяв жити в Україні» — ровесниця Незалежності
Коли насправді почалася війна України з рф
Для багатьох українців 24 серпня 2023 року буде не лише Днем Незалежності, але й проміжною датою «початку» війни, адже це ще й півтора року від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Про «півтора року» говоритимуть і чимало медіа. Водночас обов’язково лунатимуть голоси про 100, 300, 400, а то й 800 років — і теж з аргументами. Чи є можливість бодай якось узгодити між собою ці цифри?
«Хаос у датуванні викликаний занадто широким трактуванням поняття «війна». Якби ми давали чіткіші визначення війні, конфлікту і боротьбі та менше гналися за гострою метафорою, цієї дискусії взагалі б не було. Конфуцій радив починати виправлення світу з виправлення імен, і тут до нього точно варто дослухатися», — каже історик Сергій Громенко, який у матеріалі для шукав відповідь на це запитання і дійшов цікавого висновку.
Півтора року чи півтора століття: скільки триває російсько-українська війна
32 роки економічної війни України та росії: як нас могли анексувати «по-тихому»
Цей текст був написаний до 24 лютого, коли в Україні були перші роковини повномасштабного вторгнення. 24 серпня ми відзначаємо День незалежності та згадуємо півтора роки повномасштабної війни і 9,5 років — війни рф з Україною. Буде багато споминів про трагічні події 2022-го, а також 2014-го. Але майже ніхто не пригадає лютий 1993-го, коли росія відкрито розпочала економічну агресію проти України. Хоча саме ця агресія могла поставити крапку в новітній історії нашої країни. У росії справді були всі шанси виграти цю війну, безкровно і тихо анексувавши економіку України. На День Незалежності ми згадуємо, як це відбувалося:
Важкі роковини. 30 років економічної війни росії проти України
Як святкують День Незалежності різні країни
За 32 роки українці святкували День незалежності по-різному: військові паради, концерти, виступи президентів. пропонує огляд того, як у зовсім різних країнах світу: Індонезії, Естонії, США та Індії – святкують День незалежності.
Про колоритні розваги та масові гуляння в Індонезії, шанування героїв в Естонії, церемоніали в Індії та День незалежності як народне свято в США читайте в нашому матеріалі:
Як святкують День незалежності в США, Індії, Естонії та Індонезії
Українці завжди щиро святкували День Незалежності
«Ще з 1991 року День Незалежності був не просто формальним державним святом для більшості українців. Це було справді національне свято, яке об’єднувало всіх. І відзначення його за участі не тільки державних органів, а й звичайних українців відбувалося від Ужгорода до Луганська і від Чернігова до Сімферополя. Це свято з самого початку мало правильний посил, і його всюди відзначали абсолютно щиро», — пише у колонці для історик, публіцист і народний депутат Володимир Вʼятрович:
День Незалежності став для українців спільним днем народження
Цікаве про День Незалежності: курка, або котлета Буша та гривня
У 2022 році підтримка незалежності України сягнула рекорду – 97% українців підтримували суверенність нашої держави. підготував 10 фактів про незалежність України, про які ви могли не знати. Особливо, якщо народилися після 1991 року.
10 фактів про День Незалежності: як Буш оголосив промову курки та хто підтримав Україну
Мода в Україні: як ми одягалися у 1990-ті й що змінилося у 2020-х
розпитав у користувачів Facebook, який одяг носили українці від початку Незалежності — у 1990-х, 2000-х, 2010-х роках, і що змінилося у 2020-х роках. Українці поділилися своїми фото з 1990-2000-х років, а художниця по костюмах Тетяна Кремень розповіла, чим відрізнялася мода в Україні у різні роки.