Facebook Pixel

Словник економічної незалежності. Що за 32 роки перетворило УРСР на Україну

В День Незалежності 2023 The Page називає 100 головних слів, які найбільш влучно розповідають про розвиток економіки України за 32 роки.

1

Азарівщина

Стиль репресивної фіскальної політики, який започаткував Микола Азаров — голова податкової 1996-2002 років. Цей важкий спадок відчувається досі.

2

Азірівка

Українська мова, кумедно спотворена російськомовним Миколою Азаровим, прем'єр-міністром України часів президентства Януковича. Деякі вислови Азарова ставали відомими мемами — наприклад, «кровосісі».

3

Анексія (Криму)

Насильницьке приєднання українського Криму до росії у 2014 році.

Крим. Балаклавська бухта. Фото: Deposiphotos

Крим. Балаклавська бухта. Фото: Deposiphotos

4

Асоціація з ЄС

Угода, про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, підписана після перемоги Майдану 2013-2014 років. Відмова президента Януковича підписувати її через тиск росії викликала бурхливі протести в Україні й усунення режиму Януковича.

5

Аська (ICQ)

Програма миттєвого обміну повідомленнями, яка з'явилася у 1996 році. Свого часу була популярна серед користувачів інтернету, як зараз телеграм.

6

АТО (Антитерористична операція)

Правовий режим відсічі російської агресії на Донбасі у 2014-2018 роки. Його змінила ООС (операція Об'єднаних сил). На відміну від воєнного стану ці режими дозволяли проводити вибори в Україні.

АТО розпочалася в квітні 2014 року. Фото: Depositphotos

АТО розпочалася в квітні 2014 року. Фото: Depositphotos

7

Аутсорсинг

Передача частини функцій підрядникам, у тому числі в сфері IT. Завдяки аутсорсингу в Україні з'явилося багато потужних IT-компаній (на сленгу програмістів — галер), які працюють на іноземних замовників і забезпечують країні надходження валюти від експорту послуг.

8

Багатовекторність

Суть зовнішньої політики часів президентства Кучми, який намагався будувати дружні стосунки і з росією, і з Заходом. Проте цей геополітичний шпагат виявився травмонебезпечною гімнастичною вправою.

9

Бакси

Долари на сленгу 90-х. В умовах гіперінфляції українці намагалися перевести в них свої заощадження і розрахунки. Враховуючи стійку тенденцію до девальвації гривні, прихильність українців до долара зберігається.

Заощадження українці часто тримають в доларах. Фото: Depositphotos

Заощадження українці часто тримають в доларах. Фото: Depositphotos

10

Банкопад

Масовий крах біля ста банків у 2014-2016 роках, які НБУ виводив з ринку за неплатоспроможність або схематоз. Після подібної розчистки банківський ринок України під час повномасштабної війни демонструє високу стійкість.

11

Бартер

Обмін товарами або послугами, який набув розповсюдження в 90-ті роки на тлі гіперінфляції та економічної кризи.

12

Безвіз

Безвізовий режим між Україною та Євросоюзом, який з 11 червня 2017 року відкрив для українських громадян можливість вільно подорожувати Європою з біометричним паспортом. Це стало однією з перемог Майдану 2013-2014 років (Революції Гідності).

13

Біла зарплата

Винагорода, яка виплачується найманому співробітнику офіційно в повному обсязі зі сплатою усіх передбачених податків. Історично склалося, що білу зарплату в Україні пропонують переважно великі українські і міжнародні компанії або держпідприємства.

14

Будівельна піраміда

Це «Еліта Центр», Укогруп, «Аркада», Укрбуд... Вірогідно, на цьому перелік збанкрутілих забудовників не закінчується. В кращому випадку вони фінансували будівництво за рахунок продажу неіснуючих квадратних метрів на етапі котловану або взагалі продавали повітря з метою втекти з грошима інвесторів.

15

Ваучер

Іменний приватизаційний сертифікат, який кожен українець мав отримати в Ощадбанку в 1995 році. Ці папери можна було вкласти в акції, інвестфонди, трастові компанії тощо. Проте більшість українців продали свої ваучери за безцінь або втратили їх у численних лохотронах.

Український ваучер. Фото: Вікіпедія

Український ваучер. Фото: Вікіпедія

16

Велике будівництво

Ініційована президентом Зеленським програма інфраструктурного будівництва, яка щедро фінансувалася з держбюджету. Завдяки їй дійсно вдалося побудувати тисячі кілометрів доріг. Але цю ініціативу часто критикували за непрозорий розподіл коштів та іронічно називали «Велике крадівництво».

17

Відкат

Хабар за покупку товарів чи послуг. Наприклад, держпідприємство може проводити закупки за завищеною ціною і потім отримувати відкат від постачальника, задіяного у схемі.

18

Волонтер

Так прийнято називати людей, які на добровільних засадах без винагороди беруть участь у важливих соціальних проєктах. В Україні волонтерский рух набув неймовірних масштабів. Складно знайти людину, яка би в певний період життя не волонтерила чи то в лікарні, чи то на Майдані, не плела захисні сітки для військових і не передавала на фронт домашню консервацію. Вочевидь, саме потужний волонтерський рух став одним з вирішальних факторів зміцнення незалежності України.

Волонтерське авто в звільненій Бородянці на Київщині весною 2014 року. Фото: Depositphotos

Волонтерське авто в звільненій Бородянці на Київщині весною 2014 року. Фото: Depositphotos

19

Газова війна

Протистояння між Україною і росією в енергетичній сфері, яке продовжується з 2005 року (від перемоги Помаранчевого Майдану). Адже росія традиційно використовує свої енергоресурси як важіль геополітичного впливу. Кульмінацією газової війни стала повна відмова України від російських енергоносіїв і перемога українського «Нафтогазу» над російським «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі.

20

Галера

Так українські програмісти на своєму слензі називають аутсорсингові IT-компанії. Такі «галери» генерують для України значну частину експортної виручки навіть під час повномасштабної війни.

21

Гіперінфляція

Інфляція, яка вийшла з-під контролю. Спостерігалась в Україні в 90-ті. Зокрема, в 1993 році ціни за рік зросли на 10 155%. В інші періоди історії Україна неодноразово стикалася з двозначною інфляцію, але прецедентів гіперінфляції держава більше не допустила навіть в умовах повномасштабного вторгнення росії.

22

Гривня

Національна українська валюта, яку запровадили після приборкання гіперінфляції 2 вересня 1996 року.

Купюра 1000 гривень. Фото: Нацбанк

Купюра 1000 гривень. Фото: Нацбанк

23

Девальвація

Зниження курсу національної валюти, яке мало обвальний характер на початку 90-х. Проте й гривня за часи свого існування девальвувала з 1,76 UAH/USD до теперішніх 36,6 UAH/USD за офіційним курсом НБУ.

24

Деолігархізація

Кампанія спрямована на усунення олігархів від впливу на державну політику та економіку в Україні, ініційована під час президентства Зеленського. Заходи, спрямовані проти олігархів, окреслені в так званому Антиолігархічному законі, який набув чинності в листопаді 2021 року.

25

Дерусифікація

Політика, націлена на відновлення української ідентичності й усунення наслідків зросійщення. В роки незалежності дерусифікація стикалася з шаленим супротивом проросійських сил. Проте під час повномасштабної війни цей рух набув широкої підтримки. Російську мову все рідше використовують в ділових і неформальних комунікаціях та інформаційному просторі.

Хода в вишиванках в Києві. Фото: Марія Бабенко

Хода в вишиванках в Києві. Фото: Марія Бабенко

26

Детінізація

Кампанія проти тіньової економіки, з якою, принаймні на словах, протягом десятиліть бореться українська влада. Тим часом рівень тіньової економіки в Україні залишається стабільно високим і становить біля третини ВВП (32% ВВП у 2021 році).

27

Дефолт

Порушення платіжних зобов'язань позичальника, у тому числі — держави, перед кредитором. В Україні, яка обслуговує багатомільярдний зовнішній борг, слово «дефолт» виступає традиційною лякалкою. Проте в історії незалежної України не було прецедентів дефолту, а проблемні моменти вирішувалися шляхом реструктуризації боргу. Натомість дефолт у 1998 році допустила росія. З другим дефолтом країна-агресорка стикнулася у 2022 році через міжнародні санкції.

28

Дія

Єдиний портал державних послуг та однойменний застосунок для смартфонів. В ньому в електронній формі доступні документи громадян: паспорт, картка платника податків, водійське посвідчення тощо. За допомогою Дії українці можуть підписувати документи електронним підписом, закрити ФОП, замовити довідки та витяги тощо.

29

Дія City

Правовий та податковий простір для IT-компаній, який запрацював в Україні напередодні повномасштабної війни. Фактично він виглядає, як податкова гавань в межах України. Реєстр резидентів Дія City станом на серпень налічує більше 600 компаній.

Дія Сіті

Дія Сіті

30

Донат

Добровільна фінансова пожертва. Під час повномасштабної війни завдяки мільйонам донаторів вдається збирати колосальні суми. Зокрема, за інформацією «Опендатабот», за перше півріччя 2023 року тільки три найбільші благодійні фонди України зібрали 8,4 млрд грн.

31

Євроінтеграція

Економічне і політико-правове зближення України з ЄС, яке розпочалося у 2000-ні. Під час Майдану 2013-2014 років українці відстояли свій європейський вибір попри намагання режиму Януковича розвернути розвиток ситуації. Наразі європейський вектор закріплений в Конституції України, і під час повномасштабного російського вторгнення Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС.

32

Євроремонт

Ремонт в квартирі чи офісі, який в 90-ті роки відповідав уявленням українців про європейські стандарти. Завдяки прагненню українців влаштовувати у своїх оселях євроремонт в Україні виросли й продовжують процвітати мережі будівельних гіпермаркетів.

33

Заробітчани

Українці, які від початку незалежності масово шукають заробітки за кордоном. До повномасштабної війни їхня кількість перевищила 1 млн, а обсяг переказів в Україну від них сягнув майже $10 млрд.

34

Зарплата в конверті

Винагорода або її частина, яка виплачується співробітнику неофіційно без сплати податків. Традиційно, це готівкові гроші у конверті.

Зарплата в конверті. Фото: Depositphotos

Зарплата в конверті. Фото: Depositphotos

35

Зелений тариф

Введений в Україні механізм винагороди за генерацію електроенергії з відновлюваних джерел, завдяки якому стали привабливими інвестиції в сонячні і вітрові електростанції. Проте зараз виробники зеленої енергії отримують близько половини зеленого тарифу, а накопичений борг перед ними сягає 18,6 млрд грн.

36

Зерновий коридор

Міжнародна угода, завдяки якій з 1 серпня 2022 року через кілька українських морських портів, заблокованих росією від початку повномасштабної війни, вдалося експортувати 39,9 млн тонн зернових. З 17 липня росія вийшла з угоди. Через зупинку зернового коридору Україна у 2023 році ризикує недоотримати $2 млрд валютної виручки.

37

Золотий батон

Прес-пап'є у вигляді хлібного батона вагою два кілограми, начебто виконане із золота, яке стало одним з головних символів корупції, невиправданої розкоші й несмаку режиму Януковича. Золотий батон згадується у переліку подарунків біглому президенту і начебто був знайдений у його маєтку в Межигір'ї.

38

Зона вільної торгівлі (з ЄС)

Поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі є важливим елементом Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка набула чинності з 1 січня 2016 року. Це також стало одним зі здобутків Майдану (Революції Гідності). Адже Янукович відмовився від підписання Угоди про асоціацію, та, вочевидь, замислював приєднання України до так званого Тайожного союзу (Митного союзу) — інтеграційного проєкту, започаткованого путіним.

39

Інвестиційні няні

Так президент Зеленський під час виступу на Всесвітньому економічному форумі у швейцарському Давосі назвав ініціативу підтримки іноземних інвесторів в Україні. Цю функцію виконує «Офіс залучення та підтримки інвестицій» керуючись так званим законом про інвестнянь (Про державну підтримку інвестиційних проєктів із значними інвестиціями в Україні), який прийняли у грудні 2020 року.

40

Іпотека

Довгострокове кредитування на придбання житла. В Україні з'явилася в 2000-них. Серед громадян тоді користувалася попитом іпотека в інвалюті, а охочі до ризику банки масово її видавали. Під час кризи 2008-2009 років і девальвації гривні вартість такої іпотеки стала непосильною для українців. Це позначилося на якості кредитних портфелів і стійкості банків. Відтоді валютна іпотека для фізосіб в Україні не практикується, а банки ставляться до такого кредитування з пересторогою. Проте зараз держава робить зусилля для ширшого впровадження пільгової державної іпотечної програми єОселя.

41

Йолка

Один з найяскравіших мемів часів президентства Януковича. Так наприкінці 2010 року Янукович після тривалої паузи назвав ялинку, коли пояснював, що це новорічне дерево треба встановити на місці наметів учасників Податкового майдану. Цікаво, що через кілька років напередодні 2014 Нового року спроба встановити «йолку» на Майдані замість наметів протестувальників зазнала фіаско. Замість штучної хвої та іграшок каркас ялинки тоді прикрасили прапори й гасла революції.

Ялинка на Майдані 2013-2014 років. Фото: Марія Бабенко

Ялинка на Майдані 2013-2014 років. Фото: Марія Бабенко

42

Карбованець (купон)

Грошова одиниця незалежної України в 1991-1996 роки до введення гривні. Наприкінці обігу карбованців (купонів) через гіперінфляцію українці отримували зарплати мільйонними купюрами.

Карбованець 1 млн. Фото: Вікіпедія

Карбованець 1 млн. Фото: Вікіпедія

43

Карусель

Розповсюджена в Україні технологія фальсифікації виборів, яка полягає в передачі підкупленому виборцю вже заповненого потрібним чином бюлетеня, замість якого він виносив з виборчої дільниці свій чистий бланк. Звісно, ця схема впливала на склад українського парламенту і якість його законотворчої роботи у тому числі в царині економіки.

44

Контрабас

Так в Україні жартома називають контрабанду, або чорний та сірий імпорт, через які до повномасштабної війни країна втрачала біля 226-380 млрд грн на рік.

45

Коронакриза

Негативний вплив на українську економіку епідемії COVID-19. Бізнес в країні тоді суттєво потерпав від карантинних обмежень, що призвело до падіння ВВП за результатами 2020 року на 4%.

Український хор під час карантину виступає у вившиваних масках. Фото: Depositphotos

Український хор під час карантину виступає у вившиваних масках. Фото: Depositphotos

46

Кравчучка

Візок для ручного перевезення вантажів, який був неодмінним атрибутом перших українських підприємців — ринкових торговців 90-х років.

Підприємці 90-их

Підприємці 90-их

47

Кредитка

Банківська картка з кредитним лімітом. Проте таке визначення часто застосовується для будь-яких банківських карток. Розвиток безготівкових розрахунків спільно з міжнародними платіжними системами і емісія карт в Україні розпочалася у 1996 році. Станом на кінець 2023 року загальна кількість карток, емітованих українськими банками, становила 109,8 млн, з них активних — 46,3 млн (42,2%).

48

Кумівство

Так в Україні часто називають корупцію, яка залишається суттєвою проблемою для країни й псує наш імідж в очах зарубіжних партнерів.

49

Латифундист

В Давньому Римі так називали великих землевласників — господарів латифундій. В Україні так прийнято називати бізнесменів — аграріїв, які контролюють великі земельні банки.

Жнива в Україні. Фото Марія Бабенко

Жнива в Україні. Фото Марія Бабенко

50

Лохотрон

Узагальнена назва шахрайських схем привласнення коштів довірливих громадян під виглядом вигідних капіталовкладень. Яскравим прикладом є фінансова піраміда МММ, створена у 1992 році.

51

Любі друзі

Так називали близьке оточення третього президента України 2005-2010 років Віктора Ющенка, яке мало неабиякий вплив на державну й економічну політику і займало ключові посади в країні.

52

Майдан

Потужні мільйонні протести проти свавілля влади, які розпочиналися на Майдані Незалежності в Києві. В їх числі можна згадати Помаранчеву революцію 2004 року, Податковий майдан 2010-го і Революцію Гідності 2013-2014 років.

Майдан 2013-2014. Фото: Марія Бабенко

Майдан 2013-2014. Фото: Марія Бабенко

53

Маски-шоу

Так в Україні прийнято називати обшуки, які брутально проводять силовики у балаклавах в офісах українських компаній. Щоб приборкати свавілля силовиків в Україні, у 2017 році ухвалили так званий закон «маски-шоу стоп». Проте він остаточно не вирішує проблему тиску на бізнес.

54

МВФ

Міжнародний валютний фонд — організація, яка виступає головним кредитором України, надаючи фінансовий «рятувальний круг» в найскладніші періоди української історії.

55

Меморандум (з МВФ)

Документ, в якому між Україною й МВФ узгоджуються умови надання фінансування. Меморандум містить так звані «структурні маяки» — зобов'язання, від виконання яких залежить отримання Україною наступного траншу.

56

Мінімалка

Мінімальна зарплата, яка встановлюється в Законі про державний бюджет. Це зобов'язує роботодавців виплачувати офіційно працевлаштованим працівникам принаймні мінімалку, яка у 2023 році становить 6,7 тис. грн. Буває, що решту винагороди працівники отримують у конверті.

57

Младореформатори

Команда молодих бізнесменів з Донецька з оточення сина президента 2010-2014 років Януковича, яка зайняла ключові пости в державі. У їх числі Сергій Арбузов, перший віцепрем'єр-міністр України в уряді Миколи Азарова, головний податківець Олександр Клименко та ін. Після перемоги Революції Гідності вони втекли з України.

58

Мобілка

Мобільний телефон, перший дзвінок з якого в Україні здійснили влітку 1993 року. Проте масовим мобільний зв'язок став у 2000-ні роки з появою більш доступних тарифів і моделей телефонів. Однією з найпопулярніших мобілок тих років була випущена у 2000 році кнопкова Nokia 3310.

Мобільний антикваріат. Фото: Depositphotos

Мобільний антикваріат. Фото: Depositphotos

59

Мораторій (на продаж сільгоспземлі)

Заборона на продаж сільськогосподарської землі, яка діяла в Україні через вплив політиків-популістів з перших років незалежності до 1 липня 2021 року.

60

Моя молода команда

Мем, який започаткував мер Києва 2006-2010 років Леонід Черновецький, також відомий як Льоня Космос, який називав таким чином своїх соратників. Визначення стало синонімом корупції на місцевому рівні.

Леонід Черновецький і його молодий соратник олесь Довгий

Леонід Черновецький і його молодий соратник олесь Довгий

61

Націоналізація

Перехід приватної власності до державної. В Україні така доля спіткала найбільший банк країни ПриватБанк, який став державним 18 грудня 2016 року. Держава наважилася на цей крок через складну фінансову ситуацію в банку. У 2023 році Україні також довелося націоналізувати Sens Bank (колишній Альфа-Банк Україна), через російське походження його акціонерів.

62

Ніжки Буша

Так називали заморожені курячі окорочки, які в 90-ті роки постачалися в Україну з США. Згодом їх замінила свіжа українська курятина, яка, зокрема, почала випускатися під брендом «Наша Ряба».

63

Обмінник

Пункт обміну валют, де українці можуть купити або продати валюту. Під час повномасштабного вторгнення обмінникам в Україні заборонили демонструвати на табло актуальні курси, щоб не підігрівати паніку на валютному ринку.

Обмінник

Обмінник

64

Обнал (обготівлення)

Переведення грошей з безготівкової у готівкову форму, зокрема для виплати неофіційних зарплат у конвертах. З цією метою часто використовується ФОП, який де-факто не веде діяльності.

65

Олігарх

Бізнесмен, який має великий вплив на державну владу і користується своїм монопольним становищем. В Україні олігархат сформувався і зміцнів за часів президентства Леоніда Кучми. Олігархам вдалося консолідувати в своїх руках ключові активи в провідних галузях економіки.

66

Офшор

Податкова гавань, за допомогою якої бізнесмени, у тому числі українські, ухиляються від сплати податків. Оскільки світом розповсюджується деофшоризація, тобто кампанія, спрямована на боротьбу з приховуванням доходів, а Україна має координувати свої зусилля з іншими країнами, користуватися перевагами офшорів бізнесу стає все складніше.

67

Папєрєднікі (з азірівки — попередники)

Так Микола Азаров своєю азірівкою називав попередників у владі, на яких традиційно можна повісити всі негаразди в економіці країни.

mikola-azarov-foto-depositphotos.jpg
68

Пейджер

Кишеньковий приймач текстових повідомлень. В Україні такий вид зв'язку був розповсюджений в 90-ті. Щоб передати повідомлення на пейджер, треба було надиктовувати текст оператору пейджингової компанії по телефону. З розвитком мобільного зв'язку пейджингові мережі припинили існування.

Пейджер. Фото: Вікіпедія

Пейджер. Фото: Вікіпедія

69

Перемога

Те, у чому мільйони українців не сумніваються й наближають кожен день. Згинуть наші воріженьки!

Україна вірить в Перемогу. Фото: Марія Бабенко

Україна вірить в Перемогу. Фото: Марія Бабенко

70

Повномасштабна війна

Відкритий воєнний напад росії на Україну, який розпочався 24 лютого 2022 року. Символічно, що саме в День Незалежності України виповнюється півтора року героїчного супротиву українського народу повномасштабній агресії.

Війна в Україні. Фото Марія Бабенко

Війна в Україні. Фото Марія Бабенко

71

Податковий кодекс

Закон України, який регулює правила гри в податковій сфері, ініційований кабміном Миколи Азарова. Завдяки Податковому майдану 2010 року підприємцям вдалося домогтися компромісу відносно формату спрощеної системи, яку в Податковому кодексі намагалися максимально урізати. Після введення в дію в 2011 році Податковий кодекс неодноразово змінювався. Саме постійні зміни податкового законодавства є однією з головних точок болю українського бізнесу.

Податковий майдан. Фото Reuters

Податковий майдан. Фото Reuters

72

Податкові майданчики (площадки — рос.)

Так за часів Януковича називались конвертаційні центри, які допомагали мінімізувати податки в промислових масштабах. У тодішньому Міністерстві доходів та зборів, яке очолював «младореформатор» Олександр Клименко, навіть діяв спеціальний підрозділ з нагляду за роботою майданчиків. Бізнес на ці майданчики заганяли трохи не примусово.

73

Популізм

Політика та риторика, яка заграє з примітивними емоціями й почуттями широких мас. Через неабияку впливовість політиків-популістів в Україні, зокрема, роками не вдавалося запровадити ринок сільгоспземель.

74

Проффесор (правильно — професор)

Популярний мем, який обіграє помилку Януковича в анкеті кандидата на пост президента України.

75

Пшонка-стайл

Так в Україні стали називати приклади несмаку й надмірної розкоші в архітектурі і оздобленні інтер'єрів після оприлюднення світлин з маєтку генпрокурора України часів президентства Януковича Віктора Пшонки. Власник будинку після повалення режиму Януковича втік з країни.

Портрет Пшонки в образі імператора

Портрет Пшонки в образі імператора

76

Реєстр олігархів

База даних осіб, які підпадають в Україні під визначення «олігарх». Порядок формування та ведення цього реєстру президент Зеленський затвердив у 2022 році. Вести цей реєстр має РНБО. Але попри гучні заяви влади реєстру олігархів фактично досі немає.

77

Рейдерство

Розповсюджений в Україні «віджим» чужої власності. Ризик подібного недружнього поглинання відлякує від України іноземних інвесторів, які бояться втратити своє майно.

78

Репарація

Відшкодування воєнних збитків, заподіяних державою, що розпочала війну. Вочевидь, після перемоги Україна має розраховувати на колосальні репарації від росії. Зокрема, Україна може претендувати на сотні мільярдів російських активів, заморожених за кордоном у результаті санкцій.

79

Реформи

Слово «реформи» українська влада всіх часів любить повторювати, наче мантру для заклинання МВФ та інших міжнародних партнерів. Тим часом багато рефом в Україні роками успішно гальмувалися.

80

Ринок

В 90-ті став місцем, з якого починалося українське підприємництво. Деякі великі ринки стали відомими на всю країну — Барабашово у Харкові, 7 кілометр в Одесі, Хмельницький речовий ринок. Проте визначення «ринок» також нагадує про трансформацію планової економіки радянської України у сучасну ринкову.

Ринок на стадіоні Олімпійський у Києві в 1990-ті роки

Ринок на стадіоні Олімпійський у Києві в 1990-ті роки

81

Санкції

Міри й обмеження, які вводяться проти росії країнами світу за збройну агресію проти України. Завдяки цьому росія стала самою санкціонованою країною в світовій історії, випередивши Іран.

82

Секонд-хенд

Вживаний одяг з Європи, який з 90-х років допомагає українцям з різними статками виглядати стильно і модно. Зараз деякі секонд-хенди в день завозу штурмує натовп бажаючих дешево ухопити речі провідних брендів, зокрема з метою подальшого перепродажу. Це може бути моделлю першого підліткового бізнесу.

Секонд хенд. Фото: Depositphotos

Секонд хенд. Фото: Depositphotos

83

Сирна війна

Торговельно-економічне протистояння між Україною та росією в першій половині 2012 року. В наступне десятиріччя торгові війни зі східним сусідом лише загострювались до повного припинення будь-яких економічних відносин після початку повномасштабного вторгнення.

84

Скрутка ПДВ

Розповсюджена в Україні схема ухиляння від сплати податків, через яку державний бюджет втрачає 140-180 млрд на рік.

85

Смартфон

Наступник кнопкової мобілки — сотовий телефон з сенсорним екраном і широким спектром додаткових функцій. Українці активно використовують смартфони, зокрема для розрахунку за товари та послуги. За інформацією Mastercard, доля розрахунків смартфонами та гаджетами з NFC серед безконтактних оплат у ритейлі у 2023 році перевищила 60%. З таким показником Україна увійшла в ТОП-5 країн за кількістю оплат гаджетами.

86

Соросята

Визначення походить від прізвища відомого фінансиста Джорджа Сороса. Так в Україні в 2019-2020-ті роки називали діячів, які начебто лобіюють інтереси Сороса в Україні й існують на міжнародні гранти, тобто є грантоїдами.

87

Соцмережі

Під час Майдану 2013-2014 років саме соцмережі допомогли координувати і організовувати протести, а пізніше — збирати донати на ЗСУ. Тобто українці в соцмережах не тільки сіють зраду (куди ж нам без неї), а й наближають нашу перемогу.

88

Спрощенка

Спрощена система оподаткування, яка з 1998 року діє в Україні для малого і середнього бізнесу. Цей податковий режим звільнив підприємців від свавілля податківців і сприяв формуванню в Україні середнього класу, який став опорою для важливих перетворень у державі.

89

Стартап

Нещодавно створена технологічна компанія. В останнє десятиріччя Україну охопив бум стартапів, деякі з яких вже стали єдинорогами — тобто досягли вартості в $1 млрд.

90

Супермаркет

Формат професійного ритейлу, який в 90-ті роки почав конкурувати з радянськими гастрономами, ринками і вуличними торговими точками. Першою мережею супермаркетів в Україні стала АТБ, історія якої розпочинається у 1993 році з шести перших магазинів у Дніпрі. Нині мережа налічує понад 1300 магазинів.

91

Схема, схематоз

В Україні так називають найрізноманітніші зловживання в багатьох сферах – від фальсифікації виборів до ухиляння від сплати податків.

92

Тайожний союз (від російського таможенный)

Таку іронічну назву отримала організація, у яку росія втягує своїх васалів. Наразі туди разом з росією входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан. Від потрапляння в цю компанію Україну, вочевидь, у 2014 році врятувала Революція Гідності й усунення від влади режиму Януковича. З тієї пори Україна відстоює свою незалежність на фронті.

93

Тендерна мафія

Розквітла в Україні в 2000-ні роки й вимивала з бюджету гроші за рахунок схем, побудованих навколо держзакупівель. Після заснування у 2016 році електронної системи публічних закупівель ProZorro можливостей для зловживань у цій сфері стало значно менше. Але й зараз ЗМІ оприлюднюють або факти закупки яєць по 17 грн за штуку, або придбання барабанів для бомбосховищ.

94

Тітушки

Спортивні молодики, яких залучають для фізичного протистояння у масових сутичках й розправи над учасниками протестів. Визначення походить від прізвища Вадима Тітушка, який у травні 2013 року напав на журналістів під час протестів у Києві.

Тітушки. Фото Вікіпедія-r0.jpg
95

Транш

Частка кредиту від МВФ або інших міжнародних донорів, отримання якого, зазвичай, пов'язане з виконанням Україною певних умов. Часом здається, що над країною нависає так зване «прокляття третього траншу», яке полягає у неможливості дотримання взятих перед МВФ зобов’язань і подальший зрив та перегляд програми фінансування.

96

Тушки

Образливе визначення для депутатів, які переходять в іншу фракцію або голосують за певні рішення заради матеріальної вигоди, що є одним з проявів політичної корупції в Україні.

97

Фіксований курс

Офіційний курс валют, який Нацбанк в умовах воєнного стану тримає на сталому рівні для запобігання паніки й різких коливань на валютному ринку. У разі поліпшення ситуації регулятор обіцяє повернутися до гнучкого курсоутворення. Адже в історії України спроби штучної фіксації валютного курсу не раз приводили до накопичення перекосів і неминучої девальвації гривні.

98

Фішинг

Розповсюджений в останні роки вид шахрайства в інтернеті, який полягає у виманюванні у громадян реквізитів платіжних карток для подальшої крадіжки коштів. Прикро, що під час повномасштабної війни інтернет-злочинці часто заволодівають грошима довірливих українців під виглядом збору донатів.

99

Хабарництво

Один з головних проявів корупції в Україні, зокрема у судовій системі. Яскравим символом хабарництва в Україні став суддя Микола Чаус, який ховав долари у трилітровій банці й нещодавно отримав 10 років в’язниці з конфіскацією майна.

Микола Чаус. Фото: УНІАН

Микола Чаус. Фото: УНІАН

100

Човник (з російської — челнок)

Так називали перших українських підприємців, які самостійно привозили з-за кордону дрібні партії одягу та інших товарів. Розпродавши свій асортимент, вони відправлялися за новою партією. Це явище початку 90-х отримало назву човникової торгівлі.