Facebook Pixel

«Сенс Банк» у гарні руки. Яке майбутнє чекає на націоналізовану фінустанову

Правління Нацбанку 20 липня 2023 року ухвалило рішення про виведення з ринку «Сенс Банку». Наступного дня Кабмін повідомив про націоналізацію колишнього «Альфа-Банк Україна» за 1 грн. The Page з’ясовує, у якому стані банк зараз і в чиїх руках може опинитися ця системно важлива фінустанова в перспективі.

Чому «Сенс Банк» націоналізували в липні 2023 року

«Регулятор бачить ризики в тому, що «Сенс Банк» не зможе виконувати необхідні нормативи через санкції, застосовані до його кінцевих бенефіціарів. У такому випадку регулятор діє на випередження, не чекаючи, поки в банку з'являться проблеми з капіталом чи ліквідністю», — пояснює логіку подій Дмитро Чурін, директор аналітичного департаменту інвесткомпанії Eavex Capital.

Уточнімо: власниками банку є бізнесмени російського походження Михайло Фрідман і Петро Авен, проти яких ввели санкції в Україні, ЄС, Великій Британії, Канаді, Швейцарії та інших країнах. Санкції, зокрема, передбачають блокування активів, що унеможливлює докапіталізацію банку за потреби.

Колишній власник Сенс Банку Михайло Фрідман скаржиться, що санкції зіпсували його життя

Колишній власник Сенс Банку Михайло Фрідман скаржиться, що санкції зіпсували його життя

Костянтин Фастовець, голова відділу аналітики інвесткомпанії Adamant Capital, уточнює, що Нацбанк, аби мати змогу вивести «Сенс Банк» із ринку, чекав необхідні зміни до законодавства, а відповідний закон президент України підписав тільки в середині червня 2023 року.

Quote«Необхідно було провести юридичну підготовку, аби попередні власники «Сенс Банку» не мали шансів (або мали менше шансів) оскаржити рішення в судах і претендувати на якусь компенсацію від України. Зараз, за законом, вони якщо й зможуть претендувати на компенсацію, то лише завдяки коштам країни- агресора. Ціна питання була приблизно 1,2 — 1,3 млрд грн коштів пов’язаних із банком осіб», — уточнює Євген Дубогриз, асоційований експерт у CASE Україна.

Уточнімо, йдеться про закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану», який набув чинності 18 червня 2023 року. Відтоді до майбутньої націоналізації рахунок йшов на дні. Адже в незворотності цього кроку в Україні ніхто не сумнівався.

Для націоналізації сенс Банку нацбанк чекав набуття чинності відповідною законодавчою базою

Для націоналізації сенс Банку нацбанк чекав набуття чинності відповідною законодавчою базою

Чи потребує колишній «Альфа-Банк Україна» вливань грошей від держави

Стан «Сенс Банку» (до грудня 2022 року «Альфа-Банку Україна») під час повномасштабної війни дещо погіршився, але не катастрофічно.

«Загальна сума регулятивного капіталу «Сенс Банку» на початок 2022 року була 11,4 млрд грн. Показник адекватності капіталу становив 12,1%. На початку липня 2023 року регулятивний капітал зменшився до 6,4 млрд грн, а показник адекватності склав 11,8%, що все-таки вище за мінімально допустиме значення 10%», — аналізує стан справ у банку Дмитро Чурін.

Тобто з погляду Чуріна, ситуація виглядає так, що «Сенс Банк», на відміну від Приватбанку у 2016 році, не потребуватиме негайної докапіталізації і є шанс провести націоналізацію банку без додаткової фінансової участі держави в цьому процесі.

Quote«З початку війни справи в банку пішли гірше, переважно через ризики, пов’язані з власниками та санкціями, які були на них накладено. За розрахунками НБУ, регулятивний капітал банку з 1 березня 2022 до 1 липня 2023 року впав на 50%, тоді як в інших системно важливих банків він збільшився на 29%», — продовжує Костянтин Фастовець.

Співрозмовник The Page додає, що подальша процедура є дуже схожою на націоналізацію Приватбанку з основною різницею в тому, що державі, найімовірніше, не доведеться перекривати «діру» в капіталі банку власними коштами. Бо в грудні 2016 року під час націоналізації Приватбанку Україні довелося влити в його капітал понад 155 млрд грн.

«Коротко я б охарактеризував «Сенс Банк» як кращий від середнього за системою. Його перевага — визнання більшої частини втрат від вторгнення, а відтак відсутність у найближчому майбутньому потреби в значному доформуванні резервів і зменшенні капіталу», — додає Євген Дубогриз. Відповідно, експерт погоджується, що протягом наступних 1 — 2 років державі не доведеться цей банк докапіталізовувати.

Проте головним прихованим ризиком, на думку Дубогриза, є погіршення сумлінності обслуговування кредитів. Бо за спостереженнями співрозмовника The Page, зазвичай корпоративні позичальники менш охоче платять державним банкам, аніж приватним, і це може призвести до кредитних ризиків і збитків у перспективі 1 — 2 років.

До повномасштабної війни банк Фрідмана і Авена працював в Україні під тією ж вивіскою, як і у росії

До повномасштабної війни банк Фрідмана і Авена працював в Україні під тією ж вивіскою, як і у росії

Хто й коли може купити «Сенс Банк» в України

Незадовго до націоналізації «Сенс Банку» ЗМІ повідомляли, що в НБУ надійшов пакет документів на набуття істотної участі в «Сенс Банк» від потенційного інвестора, пов’язаного з польським мільярдером Зигмунтом Соложем. У Польщі йому належать 61% акцій Grupa Polsat Plus з активами в телеком-секторі, енергетиці та фінансах. Проте в НБУ повідомили, що подані документи містять істотні невідповідності вимогам законодавства України та Положенню про ліцензування банків.

Інші джерела на фінансовому ринку також свідчили про можливий інтерес до «Сенс Банку» з боку великого польського інвестора без уточнень, про кого саме може йтися. У цьому контексті націоналізація гіпотетично могла б виглядати як перший крок, за яким за певний час має слідувати входження в банк нового європейського інвестора.

Запит про ймовірного нового інвестора The Page надіслало Нацбанку й станом на момент публікації статті очікує на відповідь. У «Сенс Банку» після введення в нього тимчасової адміністрації ситуацію не коментують.

Тим часом опитані The Page експерти одностайно ставлять під сумнів можливий швидкий продаж «Сенс Банку» новому власнику. На думку Костянтина Фастовця, найближчим часом банк буде непросто продати з двох головних причин:

  • повномасштабна війна з росією;
  • можливі судові позови з боку колишніх акціонерів.
Quote«Якщо раніше одним із чинників успішної приватизації з подальшим продажем була політична воля, то зараз додається куди більш вагомий чинник невизначеності в умовах війни, — говорить Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU. — Це не дає змогу розраховувати на інвестора в найближчому майбутньому. І хоча МВФ виступає за зменшення частки держави на банківському ринку, однак завдання продажу банку є важким».
Після повномасштабного вторгнення Альфа-Банк Україна змінив вивіску

Після повномасштабного вторгнення Альфа-Банк Україна змінив вивіску

Чи можуть передати «Сенс Банк» новому інвестору безоплатно

Гіпотетичним сценарієм може бути фактично безоплатне передавання «Сенс Банку» під контроль іноземного інвестора.

Quote«Це буде цікава історія успіху, якщо держава знайде можливість навіть не продати, а просто віддати «Сенс Банк» іноземному інвестору найближчими роками. Проте з огляду на поточні економічні умови та великі ризики важко уявити, який інвестор готовий узяти на себе відповідальність і увійти в капітал «Сенс Банку», — продовжує Дмитро Чурін.

Своєю чергою Михайло Демків сумнівається, що українське суспільство сприйме ідею купівлі «Сенс Банку» інвестором за вкрай низьку ціну (умовну 1 гривню) із зобов'язанням його докапіталізувати прийнятною для країни.

А Євген Дубогриз взагалі вважає неможливим говорити на цьому етапі про приватизацію чи продаж «Сенс Банку», бо без ввідних даних будь-які роздуми на цю тему є просто передбаченнями, а не аналізом.

Тому поки що на питання, кому дістанеться «Сенс Банк», є лише одна зрозуміла відповідь: колишній «Альфа-Банк Україна» російських бізнесменів Авена та Фрідмана належатиме нашій державі. Наскільки довго — питання відкрите. Адже стратегічно Україна націлена на зменшення долі держави на банківському ринку, а не її збільшення, яке фактично відбулося зараз.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉