Facebook Pixel

Зелене світло для націоналізації підсанкційних банків

Дмитро Сирота
Адвокат, керуючий партнер ЮК «Сирота, Дзіс, Мельник & партнери»

18 червня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану», яким створене правове підґрунтя для виведення з ринку (по суті націоналізації) певних банків із підсанкційними власниками.

Загалом Закон передбачає, що НБУ зобов’язаний вивести з ринку банк, який одночасно відповідає таким критеріям:

  1. банк визначений НБУ як системно важливий;
  2. до будь-якого власника (власників) істотної участі (10%+) у такому банку застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;
  3. застосовані санкції становлять загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку та/або стабільності банківської системи через позбавлення / обмеження прав підсанкційної особи (власника) розпоряджатися активами.

Виведення такого банку з ринку передбачає застосування до нього статусу неплатоспроможного; зупинення його діяльності з подальшою націоналізацією за процедурою, передбаченою Законом України № 2643-ІХ. Відповідне рішення НБУ буде опубліковане в мережі Інтернет й урядових газетах.

Таким чином, наразі Закон продовжує комплекс заходів, спрямованих на убезпечення діяльності системно важливих банків в умовах російської воєнної агресії, адже їх ліквідація та припинення діяльності навряд чи буде мати місце передусім через критичність наслідків для клієнтів та контрагентів банку. При цьому Закон жодним чином не вплине на банки, що не віднесені до системно важливих.

Який банк націоналізують у першу чергу

У світлі встановлених критеріїв найбільш імовірним наразі є застосування Закону задля націоналізації АТ «Сенс Банк» (колишня назва: Альфа-Банк), визнаний системно важливим і підконтрольний, зокрема, Михайлові Фрідману, щодо якого РНБО впровадив санкції. Інші системно важливі банки, наскільки нам відомо, наразі не відповідають критеріям, закріпленим у Законі.

В цілому, створене Законом правове підґрунтя для виведення банків з ринку внесло більше ясності щодо подальшої долі «ризикованих» банків, які можуть підпасти під дію Закону, особливо в контексті захисту клієнтів та контрагентів банків. Проте все ще очікуємо на процедуру, що дозволить реалізувати цей Закон. Наразі Національний банк України і Фонд гарантування вкладів фізичних осіб працюють над розробкою такого механізму, який має буде представлений до 19.07.2023.

Окремо хотілося б наголосити на тому, що в ході процедури виведення банку з ринку регулятор здійснює перевірку правочинів, укладених банком за рік, що передує його виведенню з ринку. Зокрема проводиться перевірка їхньої дійсності, збитковості та правомірності; встановлення обсягу шкоди, завданої банку тощо. Щиро сподіваємося, що це право не буде використовуватися для оскарження дійсних і реальних договорів із численними контрагентами банків.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора