Facebook Pixel

ТОП-6 шахрайських схем в Україні: як їх уникнути

В Україні під час війни стрімко набирають популярності шахрайські схеми. Порушники закону користаються вразливим емоційним станом та зловживають довірою громадян. Про це повідомляє Департамент кіберполіції Національної поліції України.

Quote«Зловмисники здатні обдурити дітей, пенсіонерів та намагатись розчинитись у просторах інтернету, не залишивши слідів злочину. Понад 60% українців не можуть безпечно користуватися інтернетом, часто вони потрапляють на гачки аферистів та добровільно віддають гроші», — йдеться в повідомленні.

Аферисти вводять у оману не тільки дітей та людей у похилому віці, а й досвідчених користувачів мережі. Поліцейські виділили 6 найпоширеніших шахрайських схем в Україні.

Шахрайська схема №1. Продаж дешевих товарів «з рук в руки»

Незнайомці підходять і пропонують придбати дешеві товари. У таких випадках правоохоронці радять бути вкрай уважними, адже «продавці» можуть виявитися шахраями. Під час розмови вони намагаються дізнатися, де їхня жертва зберігає гроші, а згодом підступно їх викрадає.

Щоб не стати потерпілим від подібних шахрайських схем, українцям радять не пускати незнайомців додому. Якщо вони вже на там, то треба залучати до розмови сусідів або зателефонувати родичам — це може спрацювати як відлякування.

Шахрайська схема №2. «Грошова реформа»

Зловмисники приходять до незнайомців, щоб нібито замінити старі купюри на нові. Таким чином вони намагаються заволодіти заощадженнями жертви. Щоб не стати жертвою таких аферистів, не довіряйте незнайомцям і не пускайте їх у свою домівку.

Шахрайська схема №3. Дзвінки від імені представників банків

Порушники дзвонять жертвам і кажуть: «Вашу карту заблоковано», «з вашого рахунку хочуть списати гроші»; або ж розповідають про «нові правила під час воєнного стану». Справжні представники банків у вас не проситимуть номер картки, пін-код, кодове слово, тризначний номер на звороті картки і термін її дії. Просять це робити тільки шахраї. Якщо натрапили на них:

  • Покладіть слухавку;
  • Повідомте про інцидент поліцейським.

Шахрайська схема №4. «Ваш родич у біді»

Це різновид шахраїв, які телефонують вночі або вранці та повідомляють, що родич «потрапив у біду», а також просять гроші. Вони можуть видавати себе за дитину чи онука, які начебто потрапили у той чи інший неприємний інцидент. Також ці шахраї можуть представлятися лікарями або поліцейськими і пропонувати допомогу у вирішенні «проблеми» за винагороду — від однієї до десятків тисяч гривень, а інколи навіть доларів США. Якщо натрапили на них:

  • Покладіть слухавку;
  • Перевірте, де ваш родич;
  • Повідомте про інцидент поліції.

Шахрайська схема №5. «Соціальні виплати під час війни»

Ці шахраї надсилають СМС-повідомлення про отримання виплат від органів влади або благодійних фондів і просять надати таку інформацію:

  • Анкетні дані;
  • Номер картки;
  • Пін-код;
  • Кодове слово;
  • Тризначний номер на звороті картки і термін її дії.

Отримавши ці дані, зловмисники можуть вкрасти всі гроші своєї жертви. Якщо натрапили на дивне повідомлення, то зверніться до родичів або представників влади й перевірте, чи дійсно ви можете отримати такі виплати.

Шахрайська схема №6. Виграш призів (авто, побутова техніка)

Шахраї телефонують і повідомляють жертві, що вона «виграла автомобіль або побутову техніку». У такому разі не потрібно виконувати усі забаганки незнайомців. Зазвичай вони пропонують сплатити 1% від вартості «виграного товару». Звісно, незнайомці зникають і не виходять на зв'язок одразу після отримання «внеску».

Щоб не потрапити «на гачок» цих зловмисників, спробуйте згадати, чи брали ви участь у якихось подібних «розіграшах автівок». Також правоохоронці радять ні в якому разі не перераховувати гроші на картки незнайомців.

Якщо вам телефонували шахраї бодай одного з шести перелічених видів — повідомте про це до поліції.

Подякувати 🎉