Facebook Pixel
IT

Податковий рай під час війни. Чому в «Дія.Сіті» зараз потрапляють не тільки IT-компанії

В Україні напередодні повномасштабної війни запрацював правовий та податковий простір для IT-компаній «Дія.Сіті». The Page з’ясовує, хто може стати резидентом і скористатися податковими пільгами в «Дія.Сіті» та чому для цього необов’язково займатися програмуванням.

Нагадаємо, що резиденти «Дія.Сіті» сплачують такі податки:

  • 5% ПДФО;
  • ЄСВ — 22% мінімальної зарплати;
  • 1,5% військовий збір;
  • 9% на «виведений капітал» або 18% на прибуток.

Хто може зареєструватися в «Дія.Сіті»

Навіть поверхневий аналіз складу резидентів «Дія.Сіті», який провели в The Page, показує, що з-поміж них є чимало компаній, основна діяльність яких не пов’язана з ІТ.

За словами Богдана Дучака, партнера ЮК Axon Partners, резидентами «Дія.Сіті» можуть бути компанії, які займаються різними видами діяльності, і деякі з них лише опосередковано повʼязані з ІТ. У приклад співрозмовник The Page наводить такі сфери:

  • освітня діяльність у галузі інформаційних технологій;
  • проведення маркетингових кампаній і надання рекламних послуг із використанням програмного забезпечення, розробленого за участю резидента «Дія.Сіті».

Крім того, Дучак підкреслює, що в заяві про набуття статусу резидента «Дія.Сіті» потрібно вказати види діяльності, які компанія тільки планує здійснювати як резидент, а не вже здійснює. І цього достатньо, щоб ворота податкового раю відчинилися.

Олександра Томашевська, податкова консультантка Київського центру підтримки та розвитку бізнесу, підтверджує, що види діяльності, дозволені резидентам «Дія.Сіті», включають не лише програмування, а й пов’язані та суміжні напрями, як-от, наприклад, опрацювання даних, а саме:

  • розміщення даних у веб;
  • керування вебсайтами;
  • медійні сайти;
  • стримінгові платформи тощо.

«Претендувати на статус резидента «Дія.Сіті" може компанія, що надає програмний продукт у режимі онлайн, тобто якщо у вас є щонайменший застосунок чи онлайн-сервіс, у якого є користувачі, що за нього платять, ви можете стати резидентом «Дія.Сіті», — наводить приклад Томашевська.

У заяві про набуття статусу резидента Дія Сіті потрібно вказати види діяльності, які компанія тільки планує здійснювати, як резидент. Тобто, достатньо лише задекларованого бажання створювати програмний продукт

У заяві про набуття статусу резидента Дія Сіті потрібно вказати види діяльності, які компанія тільки планує здійснювати, як резидент. Тобто, достатньо лише задекларованого бажання створювати програмний продукт

Як спростилися умови резидентства «Дія.Сіті» під час війни

«У юрособи має бути принаймні один КВЕД, пов’язаний із програмуванням, перелік яких закріплений у законі, тоді як Кабмін має право визначати додаткові види діяльності, що дозволяють стати резидентом. У 2022 році відбулися зміни, які надали можливість навіть продавцям техніки отримати статус резидента», — продовжує Тетяна Ященко, партнерка EXPATPRO.

Співрозмовниця The Page уточнює, що спочатку від резидентів «Дія.Сіті» вимагалося, щоб сума доходу від «айтішних» видів діяльності, становила 90% загального, і це мало б бути запобіжником для бізнесів не з IT-індустрії, але зараз ця вимога не працює, бо через воєнний стан в Україні втрата статусу резидента на цій підставі не відбуватиметься.

Мінцифри є головним органом у системі виконавчої влади, що забезпечує розвиток правового режиму «Дія.Сіті». Виданню Speka на запит журналіста Олександра Тартачного в Мінцифри підтвердили, що відповідно до положень постанови Кабміну від 29 березня 2022 року № 382 на період дії воєнного стану й до 1 числа календарного місяця, наступного за місяцем припинення чи скасування воєнного стану, положення пунктів 2, 4 — 6 частини першої статті 9 Закону № 1667-IX не застосовуються. Йдеться про те, що в цей період не діє перелік підстав для втрати резидентства «Дія.Сіті». Тобто за невідповідність вимогам податкового простору до кінця війни з нього не виключатимуть.

В Мінцифри додають, що вхід у простір декларативний, втім відповідність критеріям компанії мають обов’язково підтвердити. Ті компанії, що не підтвердять, будуть позбавлені статусу резидента та зіштовхнуться з податковими наслідками. «Справді за невідповідність критеріям стосовно середньої зарплати та кількості працівників, зараз компанії не позбавляються статусу резидента. Але в такому разі до них застосовуються податкові ставки за загальною системою оподаткування (саме за періоди відповідності)», — уточнюють в Мінцифри.

Чи може група компаній зареєструвати в «Дія.Сіті» окремі підприємства

Аналізуючи склад резидентів «Дія.Сіті», у The Page помітили з-поміж них окремі підприємства, які входять у великі групи компаній.

«Це додає групі гнучкості та варіативності й дає змогу перевірити режим «Дія.Сіті» на практиці, не ризикуючи всією групою. Крім того, не всі компанії групи можуть підходити під критерії резидентства», — пояснює логіку такої практики Богдан Дучак.

Не виключено, що деякі суб’єкти штучно створюють компанію, що відповідає критеріям резидентства в «Дія.Сіті», і використовують переваги цього режиму для інших бізнесів. Проте Олександра Томашевська не радить компаніям так «хімічити», бо падіння буде болісним, про що докладно йтиметься наприкінці публікації.

Як «Дія.Сіті» на час війни стає внутрішнім офшором для різних бізнесів

З огляду на описані вище тенденції стати резидентом «Дія.Сіті» доволі просто. «Оскільки «Дія.Сіті» не встигла запрацювати на повну, як почалося повномасштабне вторгнення, і щоб ця ініціатива не забулася з девізом «після перемоги розберемося», держава дуже сильно спростила вимоги до резидентів як щодо критеріїв резидентства, так і щодо звітності, що стосується їхнього дотримання», — коментує Богдан Дучак.

Тобто, за словами співрозмовника The Page, умовний поріг входу в цей режим знизився, а шанси скористатися його пільгами – підвищилися, оскільки більшість підстав для втрати статусу резидента «Дія.Сіті» протягом воєнного стану не діють відповідно до постанови КМУ від 29 березня 2022 року № 382.

Богдан Дучак нагадує, що «Дія.Сіті» започаткували саме як податкову гавань в межах України. А зараз, на його думку, простежується бажання держави залучити до «Дія.Сіті» побільше учасників, тому розмивання критеріїв резидентства може бути частиною плану.

Тетяна Ященко підтверджує, що розширення переліку видів діяльності, які дають змогу формально відповідати вимогам до резидентів, дозволяє представникам інших галузей, крім IT, сховатися під парасольку особливого режиму з додатковим бонусом у вигляді простішої процедури бронювання працівників.

«Усі країни світу «полюють» на розумних і багатих айтівців, але далеко не всі країни падають так низько в площині податків, — підсумовує Олександра Томашевська. — Я поки що не можу оцінити доцільність такої гри на пониження й гадаю, що очікування держави щодо податкових надходжень не виправдалися й навіть є втрати бюджету, але офіційно міністерство про це мовчить».

Під час війни поріг входу в податковий режим Дія Сіті знизився, а шанси скористатися його пільгами – підвищилися

Під час війни поріг входу в податковий режим Дія Сіті знизився, а шанси скористатися його пільгами – підвищилися

Коли учасників «Дія.Сіті» перевірятимуть

Низький поріг входу в «Дія.Сіті» під час повномасштабної війни ще не означає, що в майбутньому держава не наважиться провести ревізію в цьому податковому раю й повиганяти з нього всіх «грішників».

Томашевська уточнює, що в момент реєстрації компанії перевірка не проводиться, і часто це неможливо, бо багато компаній є новоствореними. Але відповідність компанії критеріям резидента «Дія.Сіті» можна буде побачити за рік чи два за результатами аудиту.

У зв’язку із цим Томашевська попереджає, що «широке тлумачення» відповідності критеріям резидентства «Дія.Сіті» від деяких експертів може дорого коштувати тим компаніям, які до них дослухаються. А за інформацією співрозмовниці The Page, зацікавлені компанії зараз роблять запити юристам і навіть отримують офіційні роз’яснення від профільного міністерства чи податкової про можливість застосування цього режиму.

Якщо воєнний стан закінчиться у 2023 році, обов’язок подавати звітність у резидентів Дія Сіті виникне лише з 1 січня 2025 року

Якщо воєнний стан закінчиться у 2023 році, обов’язок подавати звітність у резидентів Дія Сіті виникне лише з 1 січня 2025 року

«Аудит, який підтверджуватиме дотримання вимог резидентства «Дія.Сіті», може встановити такі зловживання, як-от відсутність програмного продукту чи сервісу. За результатами аудиту така компанія буде серйозно покарана донарахуванням податків», — попереджає Томашевська.

Проте Тетяна Ященко уточнює що в разі, якщо воєнний стан закінчиться у 2023 році, обов’язок подавати звітність виникне лише з 1 січня 2025 року.

«До 1 січня календарного року, що настає за роком, наступним за роком припинення чи скасування воєнного стану, подання резидентом «Дія.Сіті» звіту про відповідність і незалежного висновку, що передбачені статтею 13 Закону № 1667-IX, не вимагається», — підтвердили в Мінцифри у відповідь на запит видання Speka.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉