Facebook Pixel

Топ-5 продуктів осені: чим корисні та шкідливі ці овочі та фрукти

Гастро/Їжа

Незабаром стартує сезон врожаю корисних продуктів — овочів та фруктів, що можна купити тільки восени. Інжиру та айви в Україні вирощують небагато, а, наприклад, артишоки та гранати у нас можна купити тільки привізні. The Page розповідає, на які осінні продукти варто звернути увагу вже зараз, чим вони корисні, а кому не варто їх вживати.

Гарбуз: чим корисний та шкідливий

Сезон гарбузів розпочинається наприкінці серпня і триває всю осінь. Гарбузи добре зберігаються взимку, тому часто їх можна купити навіть навесні. Але осінні — найсоковитіші. І саме восени — на піку сезону — можна спробувати різні сорти цього овочу та обрати найулюбленіший.

Сезон гарбузів уже стартував. Фото Depositphotos

Сезон гарбузів уже стартував. Фото Depositphotos

Гарбуз — чемпіон за вмістом каротину серед корисних продуктів осени. Тут він обійшов навіть моркву. Це робить його ефективним антиоксидантом. Крім того, це гарна скарбничка майже всіх вітамінів В, а також вітамінів С,Е і К.

Цей жовто-помаранчевий товстун є джерелом цинку, що добре впливає на імунну систему, сприяє швидкому загоєнню ран, зміцненню стінок судин. Його радять вживати всім, хто має проблеми із серцем та судинами.

Чим шкідливий гарбуз? Захоплюватися ним все ж таки не варто: овоч має властивість пришвидшувати метаболізм, а за надмірного вживання може викликати здуття шлунку та пронос. Також його не радять тим, хто має проблеми з печінкою.

Айва: користь та шкода

У вересні дозрівають перші плоди айви, з яких можна готувати смачне варення, робити мармелад, запікати у пирогах, варити компоти.

Але без теплового оброблення цей фрукт мало кому сподобається. Втім саме у такому вигляді айва допомагає зменшити нудоту, що може бути корисним, наприклад, для вагітних жінок. Для цього достатньо пожувати кілька шматочків або додати до чаю.

Свіжа айва не дуже смачна, але з неї можна приготувати багато різних страв. Фото Depositphotos

Свіжа айва не дуже смачна, але з неї можна приготувати багато різних страв. Фото Depositphotos

Айву рекомендують людям з анемією. Цей плід містить до 15% добової потреби міді на 100 г. Також він багатий на вітамін С, що стимулює імунну систему та має протизапальну дію, що робить айву дуже корисним продуктом напередодні сезону вірусних захворювань.

До речі, завдяки протизапальній дії з пюре айви готують косметичні маски. Такі процедури допомагають зменшити вугрові висипання та зробити шкіру обличчя матовою.

Чи шкідлива айва?

Цей фрукт може спричинити запор, тому його не бажано вживати людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.

Гранат: чим корисний гранат та що він лікує

В Україні гранати у продажу з’являються у серпні. Їх привозять із Туреччини та Азербайджану. Цей фрукт довго не зберігається, тому варто не проґавити його сезон, що триває до кінця календарного року.

Багатий на залізо гранат завжди рекомендують для відновлення рівня гемоглобіну. Фото Depositphotos

Багатий на залізо гранат завжди рекомендують для відновлення рівня гемоглобіну. Фото Depositphotos

Гранат — один із найбільш корисних фруктів осени. Він є джерелом вітамінів С, Р, Е, В6 та В12. Також гранат може похизуватися багатим вмістом фосфору, заліза, марганцю, калію, йоду.

Завдяки такому складу цей східний красень корисний для підтримання імунної системи, має протизапальну, знеболювальну та антисептичну дію. Гранат лікує анемії, тому його рекомендують для підвищення рівня гемоглобіну.

Чим шкідливий гранат?

Для гіпотоніків, що мають схильність до низького тиску, цей фрукт противопоказаний. Також його не можна їсти людям з підвищеною кислотністю шлунку, бо він її посилює. Загалом цю властивість варто враховувати всім: їсти гранат за пів години до основного прийому їжі, щоб надмірність кислот спрямувати на травлення.

Артишок: користь та шкода

Артишоки варто купувати з листопада, коли вони досягли зрілості. За смаком ці суцвіття нагадують волоський горіх. Артишоки можна їсти сирими, тушкувати, відварювати, готувати супи та рагу — варіантів безліч.

Артишок — джерело корисних мікроелементів на вітамінів. Фото Depositphotos

Артишок — джерело корисних мікроелементів на вітамінів. Фото Depositphotos

Ця рослина багата на кальцій, магній, залізо, селен, мідь, цинк та інулін, містить вітаміни А, В1, В2, В6, В9, С, К. Артишок корисний для зміцнення імунітету, знижує артеріальний тиск, зменшує ризик утворення тромбів, зміцнює стінки судин та коріння волосся, сприяє виведенню холестерину. За допомогою відварів на основі артишоку лікують псоріази та екзему.

Кому не можна вживати артишоки?

Цей продукт протипоказаний людям з низьким артеріальним тиском. Артишок провокує виділення жовчі, що для здорових людей корисно, а от тим, хто і без цього має надміру жовчі, небажано. Також не варто його їсти хворим на сечокам’яну хворобу, дітям молодше 10 років та жінкам, що годують грудьми. Не рекомендують вживати і вагітним.

Інжир: кому корисно, а кому шкідливо

Солодкий соковитий інжир, або фігу, або смокву, легко купити з серпня по жовтень. Його неможливо зберігати тривалий час у сирому вигляді, бо починається бродіння. Тому варто скористатися сезоном та досхочу поїсти цих корисних осінніх фруктів. Фіги можна їсти також і сушеними, але смак уже не той.

Якщо регулярно вживати інжир, він покращить метаболізм. Фото Depositphotos

Якщо регулярно вживати інжир, він покращить метаболізм. Фото Depositphotos

Цей фрукт багатий на залізо та магній, тож користь інжиру для всіх, хто має проблеми із серцево-судинною системою, беззаперечна. Містить вітамін К, важливий для кровотворення. Фігі рекомендують їсти за анемії та проблем із нервовою системою. Він не має протипоказань для вагітних і мам, що годують. За регулярного вживання інжир допомагає покращити метаболізм та травлення.

Кому може зашкодити інжир?

Фрукт містить доволі багато цукрів, тож діабетикам його їсти не варто. Завдяки вмісту вітаміну К інжир не рекомендують вживати пацієнтам, яким потрібно розріджувати кров. Також він має проносний ефект, що може бути шкідливим для людей, схильних до проносів.

Джерело фото на обкладинці: Depositphotos

Чим корисна груша: новий погляд на фрукт, знайомий з дитинства Гастро/Їжа

Чим корисна груша: новий погляд на фрукт, знайомий з дитинства

Не гемоглобіном єдиним: чому варто їсти гранат Гастро/Їжа

Не гемоглобіном єдиним: чому варто їсти гранат

Що таке матча і чим вона корисна Гастро/Їжа

Що таке матча і чим вона корисна