Facebook Pixel

Підтримати організм під час війни: в яких продуктах можна знайти корисні амінокислоти?

Вероніка Уланова
медичний директор, лікар-репродуктолог клініки фертильної медицини IVMED

Нині особливо важливо слідкувати за станом свого організму, щоб він міг витримати постійні стреси та додаткові навантаження. На допомогу прийдуть продукти з амінокислотами. Причому на будь-який гаманець.

Амінокислоти – це органічні сполуки, з яких складаються всі тканини людського тіла. Вони відповідають за процеси метаболізму і енергетичний обмін, забезпечуючи роботу організму. Амінокислоти безпосередньо впливають на стан нервової системи, регулюючи розумову діяльність, настрій і сон.

Отже, амінокислоти важливі для функціонування всіх систем організму.

Для чого потрібні амінокислоти?

Для повноцінної роботи організм залучає 22 амінокислоти, з яких 10 речовин синтезує самостійно. Решта 9 компонентів необхідно отримувати з їжі або біологічно активних добавок. У раціоні також має бути присутня їжа, багата частково замінними амінокислотами.

  • Замінні амінокислоти: Пролін, Глютамін, Аргінін, Тирозин, Гліцин, Аспарагін, Аланін, Глутамінова кислота, Серін, Цистин, Аспарагінова кислота.
  • Незамінні амінокислоти: Валін, Фенілаланін, Триптофан, Лізин, Лейцин, Ізолейцин, Метіонін, Треонін, Аргінін, Гістидин.

Амінокислоти в продуктах

Рекордсменами за вмістом корисних речовин є бобові, морепродукти, м’ясо, а також різні сорти горіхів. Ще корисні амінокислоти можна знайти у недорогих влітку яблуках, зелених листових овочах, зеленій цибулі, різних травах, петрушці, моркві тощо.

Наприклад, амінокислота валін необхідна для відновлювання пошкоджених тканин та метаболічних процесів у м’язах, міститься в грибах, м’ясі (курка, яловичина), зернових, молочних продуктах (сир і сирні продукти, тверді сири) та сої. Також валін ми вживаємо з яйцями, печінкою, рисом і навіть макаронами.

З рослинних продуктів валін в пристойних концентраціях можна отримати з горіхів, особливо волоських, фісташок, червоної квасолі, доступного гарбузового, соняшникового насіння і морської капусти.

А ось лізину більше в молоці. Найкраще рослинне джерело лізину – це зернобобові, особливо сочевиця та нут, а також: крес-салат, насіння конопель, насіння чиа, спіруліна, авокадо, соєвий білок (у порошку), мигдаль, кеш`ю. Якщо на такі продукти не вистачає грошей – їжте корисну петрушку.

Лейцин – джерело енергії. Він сприяє відновленню кісток, шкіри, зниженню рівня цукру в крові і стимулює виділення гормону росту. Лейцин міститься в горіхах, м’ясі та рибі, сочевиці, бурому рисі та більшості насіння.

Лейцином багаті рис, гречка, горох, пшеничний хліб, макаронні вироби, крупа пшенична, яловича печінка, яловичина, м’ясо птиці, яйця.

Рослинні джерела лейцину: морська капуста, гарбуз, горох, крес-салат, ріпа, насіння соняшника, яблука. А також його можна отримати з більш дорогих продуктів: інжиру, авокадо, фініків та чорниці.

Ізолейцин необхідний для здійснення синтезу гемоглобіну. Їм стабілізується і регулюється рівень цукру в крові, а також процеси енергозабезпечення. Ізолейцин надходить в організм з печінки, сочевиці і більшості насіння. Ізолейцином багаті морська риба, сири, яловичина, м’ясо птиці, яйця, печінка тріски, гречка, турецький горох (нут).

Кращі рослинні джерела ізолейцину: горіхи кеш`ю, мигдаль, квасоля, коричневий рис, насіння конопель, насіння чиа, шпинат, ківі. З демократичних варіантів підійдуть гарбуз, гарбузове насіння, насіння соняшника, качанна капуста та яблука.

Метіонін сприяє переробленню жирів, запобігає їх відкладенню в печінці і на стінках артерій. Він корисний при наявності хімічної алергії і остеопорозу. Його можна зайти у рибі, яйцях, молоці, м’ясі, квасолі, сочевиці і сої.

Найважливіші рослинні джерела метіоніну: соняшникова олія, насіння чиа, бразильські горіхи, пшениця, інжир, усі види рису, зернобобові та родзинки. Допоможуть заощадити та отримати амінокислоти – морська капуста, какао, цибуля, насіння соняшнику, овес.

Триптофан необхідний для продукції ніацину. Його застосовують у разі безсоння, депресії та з метою стабілізації настрою, при захворюваннях серця, він сприяє зменшенню негативного впливу нікотину. Триптофан можна отримати з м’яса, молока, йогурту, сиру, риби, курки, індички.

Веганські джерела триптофану: овес та вівсяні висівки, насіння конопель, насіння чиа, шпинат, зернобобові, солодка картопля, квасоля, спаржа, гриби, авокадо, інжир, селера, перець, апельсини, банани, кіноа, сочевиця та горох. З недорогих варіантів можна звернути увагу на морську капусту, гарбуз, буряк, всі види зеленого салату та зелені, моркву, цибулю, яблука.

Отже, на полицях магазинів продуктів з корисними амінокислотами у нас чимало. Можна вибрати різні варіанти на свій смак та гаманець.

Будьте здорові!

Таблиця вмісту незамінних амінокислот в продуктах харчування (в грамах на 100 грамів продукту)

Продукт Соя
Лейцин 2,67
Ізолейцин 1,81
Валін 2,09
Лізин 2,09
Метіонін 0,29
Гістидин 0,98
Фенілаланін 1,61
Продукт Твердий сир
Лейцин 2,24
Ізолейцин 1,45
Валін 1,56
Лізин 1,95
Метіонін 0,61
Гістидин 0,82
Фенілаланін 1,23
Продукт Сочевиця
Лейцин 1,89
Ізолейцин 1,02
Валін 1,27
Лізин 1,72
Метіонін 0,29
Гістидин 0,71
Фенілаланін 1,25
Продукт Квасоля біла
Лейцин 1,87
Ізолейцин 1,03
Валін 1,22
Лізин 1,6
Метіонін 0,35
Гістидин 0,65
Фенілаланін 1,26
Продукт М’ясо (свинина)
Лейцин 1,78
Ізолейцин 1,03
Валін 1,09
Лізин 1,94
Метіонін 0,58
Гістидин 0,91
Фенілаланін 0,88
Продукт Горіхи (арахіс)
Лейцин 1,75
Ізолейцин 0,9
Валін 1,25
Лізин 0,94
Метіонін 0,29
Гістидин 0,63
Фенілаланін 1,34
Продукт Сьомга
Лейцин 1,61
Ізолейцин 0,91
Валін 1,02
Лізин 1,82
Метіонін 0,59
Гістидин 0,58
Фенілаланін 0,78
Продукт Оселедець
Лейцин 1,33
Ізолейцин 0,76
Валін 0,85
Лізин 1,51
Метіонін 0,49
Гістидин 0,48
Фенілаланін 0,64
Продукт Горіхи (грецький)
Лейцин 1,17
Ізолейцин 0,63
Валін 0,75
Лізин 0,39
Метіонін 0,42
Гістидин 0,24
Фенілаланін 0,71
Продукт Яйце куряче
Лейцин 1,09
Ізолейцин 0,67
Валін 0,86
Лізин 0,31
Метіонін 0,91
Гістидин 0,38
Фенілаланін 0,68

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора