Тривала дія стресу шкодить здоров’ю. Кожен з українців під час війни відчуває стрес та має навчитися йому протистояти. Як зменшувати напруженість у своєму оточенні, як пристосувати свій мозок та тіло до життя у нових умовах, розповідає біологиня, адвокатка здорового способу життя та авторка книг Дарка Озерна. пропонує основні тези з її лекції.
Як боротися зі стресом: нова рутина та відчуття контролю над життям
Війна зробила життя українців більш хаотичним. Втрата контролю над своїм часом дратує. Особливо тих, хто звик все ідеально планувати.
Коли у житті з’являється бодай якась передбачуваність, коли людина знає, що тренування буде щочетверга і треба бути зібраною з формою у себе в кімнаті на килимку чи у спортзалі, це дає відчуття контролю над своїм життям.
Спробуйте побудувати нову рутину з урахуванням потреби в імпровізації. Наприклад, у разі відключень можна запланувати, що і в якому порядку будемо робити, коли дадуть світло: готувати їжу, працювати, запускати прання. Що, можливо, приготувати заздалегідь, щоб потім тільки кнопки натискати і прибрати зайву розгубленість.
Водночас буде цілком нормальним відпустити бажання жити впорядкованим життям з прогулянками, тренуваннями і звареним попри все супом. Нормально проявляти співчуття до себе, якщо ефективність зараз прямує до нуля і немає сил впоратися з поточними проблемами.
Визначте свою зону відповідальності. Коли людина розуміє, що десь вона може контролювати ситуацію, це заспокоює. Наприклад, зосередитися на піклуванні про дитину або на своїй роботі.
Зосередьтеся на тому, що ви можете вдіяти зараз, і шукайте спосіб адаптуватися до змін, а не міркуйте про події, що відбулися і на які не можна впливати.
Як боротися зі стресом. Дарка Озерна (відео)
Боротьба зі стресом: заручіться підтримкою ззовні
Доросла людина не повинна виправдовуватися за свої вчинки. Ми так вчинили, бо так вважали за потрібне. Кожен чинить згідно зі своїми цінностями. «Я виїхала за кордон, бо так вирішила». «Я залишилася, бо так захотіла». «Я не ходжу в укриття щоразу, це моє рішення. Не нав’язую його і не пояснюю».
Сформуйте коло підтримки. Це можуть бути люди, з якими ви постійно спілкуєтеся, або френди, яких читаєте у соціальних мережах. Але ви їм довіряєте і можете постійно з ними звірятися та спілкуватися особисто.
Відчувайте вдячність, вдячність — це потужне джерело генерації дофаміну, тому що людина запрограмована відчувати вдячність. Тож частіше вітайтеся і кажіть «дякую».
Як зняти стрес: зменшіть напругу навколо себе
Прийміть невизначеність. Змиріться з тим, що ми не можемо контролювати деякі моменти, прийміть це і не витрачайте на це свій ресурс.
Інколи єдине, що можна вдіяти у сильній стресовій ситуації, — це лягти спати. До слова, не варто розслабляти себе за допомогою алкоголю, він згодом тільки нашкодить. Якщо є проблеми зі сном, треба звернутися до лікаря, щоб мати рецепт на ефективне снодійне.
Практикуйте асертивну поведінку, тобто змогу говорити «ні», коли не погоджуєтеся, та просити про щось, чого ви потребуєте.
Обмежуйте спілкування з людьми, що не поважають ваші кордони, не розуміють відповіді «ні», токсичні, не ладні проявити емпатію.
Фізичні навантаження, що вбудовані у щоденну рутину, які є комфортними, але водночас відчутними, допомагають триматися у тонусі. Вони потрібні людині, щоб тіло буквально могло давати хук справа, хук зліва стресу і не велося на провокації.
Тренування може ефективно допомогти подолати стрес. Але якщо у вас немає фізичних і моральних сил навіть почистити зуби, облиште бажання тренуватися. Це тільки збільшить стрес і забере останні сили.
Зменшіть час в онлайні. По-перше, гортання стрічки новин або перегляд відео крадуть наш час, який можна було б витратити на сон або фізичні вправи. По-друге, після перебування у соціальних мережах люди зазвичай у більш пригніченому стані, ніж до цього.
Приберіть надлишок мікроменеджменту в житті. Побут дуже забиває оперативну пам’ять і відволікає від більш значущих речей. Треба делегувати все, що можна: автоматичні платежі, налаштування ботів, списки покупок, синхронізацію календарів.
Матеріал підготовлений за підтримки
фармацевтичної компанії «Дарниця».