Facebook Pixel

Контрнаступ України: як проходять бої за Кремінну

Статичність лінії фронту приховує піт і кров українських військових у районі Кремінної

Статичність лінії фронту приховує піт і кров українських військових у районі Кремінної

Поки триває український контрнаступ, на деяких ділянках фронту росія намагається проводити свій наступ, аби зменшити швидкість нашого просування та послабити резерви ЗСУ. За словами речника Східного угруповання військ ЗСУ Сергія Череватого від 17 липня, ворог зібрав на Лимано-Куп'янському напрямку приблизно 100 тис. солдатів. Саме там і в низині поблизу Кремінної розгортається оборона ЗСУ під час нашого контрнаступу.

Три російські ударні гелікоптери низько пролетіли над Кремінною, обстрілявши позиції українських військових неподалік міста, пише The New York Times у матеріалі «Стріляють без упину»: Де росія завдає удару в Україні».

Quote«Російські безпілотники кружляють над головою, а наземні сили Москви стріляють із великокаліберних кулеметів, щоб викурити українців із «нір лисиці», захованих у плямистому світлі соснового лісу», – описує ситуацію на цій ділянці фронту NYT.

Загальна ситуація на фронті: Україна наступає, росія обороняється

Уздовж величезної лінії фронту протяжністю приблизно 1000 км, що прорізає східну та південну Україну, російські війська здебільшого тримають оборону. Поки що їм вдалося запобігти великому прориву.

Але на північному сході України, уздовж приблизно 100 км фронту, який проходить навколо міст Куп’янська, Сватового та Кремінної, росіяни не відступають: за допомогою важкої артилерії, безпілотників і хвилі наземних штурмів вони ведуть постійні наступальні операції, але без особливого успіху.

Постійні атаки та штурми росіян навколо Кремінної

Quote«Вони нас постійно атакують, — говорить підполковник Олег Матвійчук, 49-річний командир батальйону 100-ї бригади тероборони України. – Вони шукають слабке місце, а потім штурмують. Іноді стріляють без упину».

Олег, 50-річний лікар, який працює медиком на передовій у 100-й бригаді, сказав, що після того, як тижнями майже не бачив поранених солдатів, тепер він щодня мчить на українські позиції, щоб доглядати за пораненими.

Інтенсивність бойових дій у цьому куточку не змінювалася майже рік, а «гойдалки» призвели лише до незначних зсувів на передових позиціях. Проте статичні лінії на карті приховують кров і втрати.

Українська мінометна група обстрілює російську окопну позицію з передової на сході Донецької області. Фото: NYT

Українська мінометна група обстрілює російську окопну позицію з передової на сході Донецької області. Фото: NYT

Що говорять аналітики зі США та Британії

Аналітики з ISW задокументували лише незначні успіхи російських військ у цьому районі за останні тижні.

Утім, британське розвідка заявила, що «відновлення активності» на північному сході підкреслює важливість регіону для Кремля з огляду на те, що це відбувається саме тоді, коли росія стикається зі «значним тиском» на півдні.

Окупанти мають перевагу в кількості снарядів і особового складу

Бійці підполковника Матвійчука відповідають за приблизно трикілометровий фронт біля Кремінної. Підполковник говорить, що зараз росіяни випускають удвічі-тричі більше снарядів, ніж його мінометні команди, які в середньому використовують приблизно 50 снарядів на день. Про перевагу в артилерії та активізацію вогню свідчать і звіти британської розвідки.

Бої відповідають шаблону, з яким наші військові стикалися багато разів: росія намагається отримати невеликі успіхи, покладаючись на великі обсяги особового складу та озброєння.

Член українського штурмового підрозділу на позиції за 300 метрів від російських військ на сході України. Фото: NYT

Член українського штурмового підрозділу на позиції за 300 метрів від російських військ на сході України. Фото: NYT

Підполковник Матвійчук розповів, що перед штурмом позиції росіяни обстрілюють українські позиції десятками ракет і мінометами, щоб знищити бліндажі та залишити захисників у «шоковому» стані.

Quote«Потім відправляють штурмові підрозділи з 10 — 12 осіб», – сказав він. «Ми називаємо їх підрозділами «z», вони з виправних колоній. Вони не є професіоналами, просто кормом».

Ця тактика нагадує штурм росіянами Бахмута, який вони захопили навесні. Заради захоплення одного міста окупанти тоді втратили, за словами тодішнього глави «Вагнера» Пригожина, щонайменше 20 тис. солдатів померлими. За версією американської розвідки, яку озвучив Джон Кірбі, росіяни втратили в боях за місто приблизно 20 тис. померлими та 80 тис. – пораненими.

Росія використовує радянську тактику «заградотрядів» і «випаленої землі»

У другій лінії російських окопів, говорить підполковник Матвійчук, росіян блокують підрозділи чеченських військових, які погрожують розстрілом тим, хто відступає. А за ними – більш професійні російські солдати. На щастя, говорять наші військові, росіяни в цій місцевості є новенькими, тому їхні атаки більш хаотичні, ніж скоординовані.

Quote«Стан лісів свідчить про тактику «випаленої землі». Зазвичай пишний килим із соснових гілок згорів. Стовбури дерев обвуглені до чорного на майже однаковій висоті – саме такій висоті, яку може охопити полум’я чагарників», – пишуть журналісти NYT, які побували на «нулі».

Бої за Східний Донбас

У суботу 22 липня українська мінометна команда за координатами, наданими операторами безпілотника, вразила бойову машину піхоти БМП-1. Щонайменше шість російських солдатів вилетіли, коли БМП горіло, російська десантна машина приїхала евакуйовувати вцілілих. Українці спробували уразити ще одну машину – цього разу промахнулися, і росіяни втекли.

Quote«Я не можу сказати, скільки росіян загинуло, але достатньо, щоб вони зупинили штурм», — сказав Влад, 27-річний український оператор безпілотника.

Українські сили повільно просуваються на півдні та навколо околиць зруйнованого Бахмута, менш як за 76 км на південь від Кремінної.

На думку NYT, своїми нападами на Кремінну росіяни, можливо, намагаються відвести українські сили від штурму Бахмута, оскільки хочуть утримати те, на що витратили понад 10 місяців.

Підполковник Матвійчук зазначив, що Кремль ніколи не відмовлявся від своїх амбіцій підкорити весь східний Донбас. Прорив українських ліній на півночі та просування до міста Лимана забезпечить Кремлю те, що він міг би представити як перемогу.

Перспективи контрнаступу ЗСУ на Донбасі: захист і важке просування

Якщо українці зможуть утримати свої позиції та зрештою просунутися в напрямку Кремінної, вони можуть розірвати важливу логістичну лінію росії та спробувати обігнути тил Бахмута, говорять українські командири.

The New York Times розповідає, що, за словами солдатів нещодавно направлених туди частин, через посилення бойових дій на фронті від Кремінної до Куп’янська українське військове командування направило найкращі підрозділи для повернення втрачених територій і зміцнення оборонних рубежів.

New York Times супроводжувала один із цих підрозділів минулої п’ятниці до «нуля».

Український солдат спить на передовій позиції на сході Луганської області. Фото: NYT

Український солдат спить на передовій позиції на сході Луганської області. Фото: NYT

Мене хотіли відправити в тил, але мої брати по зброї тут

«Важко, дуже важко», — говорить командир підрозділу 35-річний Олександр. Його бригада воювала без перерви з моменту повномасштабного вторгнення минулого року. Він був у складі штурмової групи, яка в січні закріпила позиції лише за 800 метрів від околиці Кремінної.

За його словами, росіяни атакували цю позицію 18 разів, допоки артилерійський снаряд не вибухнув за кілька метрів від нього. Він був похований у землі й пам’ятає шалені зусилля однополчан, щоб викопати його. Він втратив свідомість, коли медики вставили йому в тіло трубку.

Quote«Мене хотіли відправити в тил, — сказав Олександр. – Але мої брати по зброї тут».

Олександр говорить, що лише вісім із 160 солдатів у його роті все ще воюють після повномасштабного вторгнення. Хтось загинув, хтось був поранений, а хтось просто виснажений.

Найбільшою проблемою для командирів на цей момент, за його словами, було швидко оцінити, хто може впоратися зі стресом бою. Серце може бути готовим, але не всі створені для війни.

Проте він вважає, що проблеми, які мучать росіян, набагато глибші.

За словами Олександра, коли росіяни намагаються наступати, вони губляться в лісі та наштовхуються на українські позиції. І коли змушені відступити, вони просто розбігаються, оскільки їх не проінструктували, як відступати.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉