Є декілька категорій пільговиків-ветеранів: це учасники бойових дій, учасники війни, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени сім'ї загиблого.
Статус УБД мають особи, які виконували бойові завдання із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (повний перелік конкретних осіб – у ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Учасниками війни визнаються військовослужбовці, які в період війни проходили військову службу у Збройних Силах колишнього СРСР, трудівники тилу, а також інші особи (передусім це стосується Другої світової війни), але також працівники, які на контрактній основі направлялися на роботу в держави, де велися бойові дії (включаючи Республіку Афганістан у період з 1 грудня 1979 року по грудень 1989 року) або дружини (чоловіки) військовослужбовців, які працювали там за наймом, або мешканці Севастополя у 41-42-х роках (повний перелік – у ст.9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»). Такі особи не обов’язково мали виконувати бойові задачі.
Знижки/пільги для військових на комунальні послуги
За п. 4-6 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» військовослужбовці мають такі пільги на оплату житлово-комунальних послуг (незалежно від виду житла чи форми власності на нього – тобто чи власне, чи орендоване):
- знижка на квартирну плату (умови – 21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні й має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
- знижка на оплату комунальних послуг (газу, електроенергії тощо) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла для плати за опалення – так само 21 кв. метр опалювальної площі на пільговика та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Якщо у сім’ї тільки непрацездатні особи, то надається 50% знижка за користування газом для опалювання житла на 42 кв. метри на пільговика та додатково 21 кв. метр на сім'ю);
- знижка на оплату на придбання твердого палива для будинків, що не мають централізованого опалення.
Важливий момент – пільговики мають бути включені до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги (постанова КМУ від 29.01.2003 № 117).
А також важливе розмежування: учасники війни мають 50% знижки, учасники бойових дій – 75% знижки, а особи з інвалідністю внаслідок війни – 100% знижки.
Знижки/пільги для військових на проїзд у транспорті
Військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи мають право на безкоштовний проїзд усіма видами транспорту міського, приміського та міжміського сполучення в Україні, крім таксі. Це автобуси, тролейбуси, метро тощо.
Крім цього, вони мають можливість один раз на рік придбати квитки для себе та своєї сім’ї поза чергою, а також мають знижку 50% при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом. При цьому, вони можуть безкоштовно скористуватись такою послугою один раз на два роки (квитки туди і назад).
Далі йде пільга щодо перевезення до 20 тонн особистих речей в контейнерах залізничним транспортом при переведенні чи звільненні з військової служби.
Безкоштовний проїзд надається військовим при поїздках у відрядження, у відпустку в межах України, при переведенні на нове місце проходження військової служби або у зв’язку з передислокацією, до місця проживання, обраного при звільненні з військової служби.
Особи з інвалідністю внаслідок війни також мають право на безоплатне позачергове щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду.
Важливо, що особи зі статусом учасників війни такої пільги не мають.
Знижки/пільги для військових на житло і його ремонт
Військові перебувають у першій черзі у забезпеченні житлом, якщо сім’я потребує поліпшення житлових умов. Їм у першу чергу виділяють земельні ділянки для будівництва житла, садівництва і городництва, а також у першу чергу роблять ремонт будинків і квартир та забезпечують їх паливом.
УБД, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, отримують житло, виділене міністерствами, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, – протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
Також УБД можуть одержати позику на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвір’я, приєднання їх до інженерних мереж та комунікацій (світло, вода, тощо). Також позику на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням протягом 10 років. Оплата відбувається з п'ятого року після закінчення будівництва.
Крім того, УБД мають першочергове право на вступ до житлових кооперативів, колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів, до садівницьких товариств.
Особи з інвалідністю, крім того, отримують позачерговий безоплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир.
Також на порталі «Дія» запустили програму доступного кредитування єОселя (можливість придбати житло з мінімальним початковим внеском 20% та оформити виплату до 20 років).
Знижки/пільги для військових на відпочинок і лікування
Військові можуть отримати відпустку за сімейними обставинами та з інших поважних причин до 10 календарних днів, час на проїзд до місця проведення відпустки при цьому не враховується (але не більше двох діб в один кінець, тобто ще додатково максимум 96 годин). У зв’язку з хворобою військовослужбовцю надається відпустка для лікування. Також їм надається безкоштовна психологічна, медико-психологічна реабілітація, грошова допомога на оздоровлення.
УБД і УВ можуть отримати безоплатно ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів, першочергове безплатне протезування зубів, санаторно-курортне лікування. Вони мають право на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію, першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергову госпіталізацію. Особи з інвалідністю внаслідок війни, крім того, ще додатково можуть безоплатно отримати протези і протезно-ортопедичні вироби.
Додаткові пільги для військових
Особам з інвалідністю внаслідок війни також надається позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (якщо є медичні показання) на десять років з наступною заміною на новий, виплата компенсації на пальне, ремонт, технічне обслуговування автомобілів. Вони можуть не сплачувати оренду за гаражі для спеціальних засобів пересування (автомобілів, мотоколясок, велоколясок тощо) та безоплатне отримати гаражі-стоянки незалежно від їх форми власності.
Усі військовослужбовці поза чергою обслуговуються у закладах державної і приватної власності – кафе, соціальні установи, вокзали, тощо. Їм надаються продовольчі товари, а також їх діти отримують пільгові умови вступу до ВНЗ. А також можуть позачергово скористатися всіма послугами зв'язку та встановити на пільгових умовах квартирні телефони.
Держава підтримує повну або часткову оплату за навчання УБД та їхніх дітей (до 23 років), пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти, надає соціальні стипендії, гарантує безоплатне або на пільгових умовах проживання в гуртожитку.
Крім цього, УБД та особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на безоплатну правову допомогу. А вихід на пенсію у них достроковий – у 55 років для чоловіків та 50 років для жінок, якщо вони мають страховий стаж 25 для чоловіків та 20 років для жінок. Військові зберігають місця роботи, а час проходження військової служби зараховується до страхового стажу.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора