Facebook Pixel

Тільки армія може захистити націю, а США працюють на власні інтереси: інтерв’ю з Ігалем Левіним

Як Ізраїль став успішним: інтерв’ю з Ігалем Левіним

Як Ізраїль став успішним: інтерв’ю з Ігалем Левіним

Перед самітом НАТО у Вільнюсі президент США Джо Байден назвав імовірним варіант співпраці з Україною саме за «моделлю Ізраїлю». Ба більше, Володимир Зеленський 27 серпня в інтерв’ю сказав, що Україна домовиться зі США про гарантії безпеки на зразок тих, які має від США Ізраїль.

Тому The Page поспілкувалось із Ігалем Левіним, старшим лейтенантом сухопутних військ Армії оборони Ізраїлю, який брав участь у Другій Ліванській війні та 5 років віддав службі в армії Ізраїлю, про те, як формувався Ізраїль, його головні риси та яким чином він досяг такої тісної співпраці з США.

Ігаль Левін на фото

Ігаль Левін на фото

«Ізраїль побудували фанатики»

QuoteОдразу від декількох істориків чув, що Ізраїль побудували волонтери. Туди не приїжджали люди «какая разніца», тільки ті, хто був готовий боротися з пустелею та арабами. Більше того, деякі релігійні євреї вважають, що держава Ізраїль може з’явитися лише після другого пришестя Машиаха.

Тож чи відчувається в Ізраїлі зараз цей дух волонтерства, тобто все заради єврейської держави, де всім іудеям буде добре?

Усе трошки складніше, тому що немає нерелігійних євреїв. Самі євреї не розділяють євреїв та іудеїв, тобто це одне й те саме для євреїв. Плюс, в Ізраїлі релігія не відокремлена від держави.

Це певні течії в ультра-ортодоксальному юдаїзмі не визнавали в минулому існування держави Ізраїль, і сьогодні є деякі, але це дуже маленькі течії насправді.

Ізраїль з’явився задовго до появи держави

Ізраїль з'явився ще до того, як з'явилася сама держава, грубо кажучи. Тобто Ізраїль був, коли ще було підпілля в підмандатній Палестині (під керуванням Великої Британії), а до цього це ще було турецьке панування Османської імперії. Тобто перший погляд на цю історію нам вказує на те, що це була справа добровольців. Якби євреї не хотіли, всього б не було.

Банки Ізраїлю з'явилися до самого Ізраїлю (держави), армія Ізраїлю з'явилася до самого Ізраїлю, спецслужби Ізраїлю, той же Моссад знаменитий і так далі, з'явилися до Ізраїлю, тобто який аспект ми не візьмемо, все з'явилося ще до самого Ізраїлю – держави, яка утворилася 48-го року.

Якщо дуже спрощено, коротко, Ізраїль побудований фанатиками.

Своя держава та армія – основа безпеки нації

Тобто ми бачимо, що євреїв винятково об’єднала спільна воля побудувати власну державу, аби зупинити антисемітизм?

Так, у XIX столітті з'явився цей концепт про те, що антисемітизм і гоніння євреїв, пов'язане з тим, що у них немає своєї держави, вони розсіяні по світу. Сіонізм – це ідея про те, що у євреїв має бути своя держава.

Своя держава – це насамперед мати свою армію. Коли в тебе є своя держава і своя армія, вже якось не дуже тебе можуть утискати, ні, а хто тебе захоче утиснути, отримає по голові.

Ось після утворення держави Ізраїль якось і рівень антисемітизму у світі знизився, і охочих влаштувати голокост менше стало.

Чи актуальний досвід Ізраїлю для України: інтерв’ю з Ігалем Левіним (відео)

Армія Ізраїлю невіддільна від народу

Є визначення ізраїльської армії. Воно на івриті звучить, як гра слів, але якщо перекладати, народ будує армію, армія будує народ. На івриті звучить, як така фраза, що замикається.

Немає волонтерства як окремої касти. Воно все разом. Сьогодні ти солдат, завтра ти – волонтер, післязавтра ти – інженер, потім ти бізнесмен, розвиваючись, коли ти живеш у 30-40 років, і так далі. І ти в одному постійному циклі. Тому що коли ти солдат – ти солдат. Коли ти волонтер, ти допомагаєш солдатам. Коли ти бізнесмен, усі твої бізнеси так чи інакше зав'язані на те, що вони підживлюють національне багатство країни через високі податки і все таке, а вони живлять армію.

Дійсно, ця система, коли служать усі, вона приводить усе до того, що це виглядає як один такий єдиний організм. Республіка, фактично в класичному її розумінні. До того ж Ізраїль – парламентська республіка.

Ізраїльські солдати  беруть участь у навчаннях 2005 року на Голанських висотах. Фото: Getty Images

Ізраїльські солдати беруть участь у навчаннях 2005 року на Голанських висотах. Фото: Getty Images

Як Ізраїль став одним із головних партнерів США

QuoteСерйозна підтримка США розпочалася в 73-му році під час війни Судного дня, коли президент США Ніксон підняв величезну кількість авіації для поставок зброї до Ізраїлю. Тоді ж іудеям поставили більше ста літаків F-4 Phantom II за один місяць. Вже у 99-му році США підписав з Ізраїлем меморандум про взаєморозуміння, який зобов'язав надавати мільярди на ізраїльську оборонку щороку.
QuoteПеред самітом НАТО у Вільнюсі президент США Джо Байден назвав імовірним варіант співпраці з Україною саме за «моделлю Ізраїлю». Більше того Володимир Зеленський в інтерв’ю сказав, що Україна домовиться зі США про гарантії безпеки на зразок тих, які має від США Ізраїль.

Звідки в США такий інтерес до підтримки Ізраїлю та чи може Україна також піти шляхом Ізраїлю, за який ніхто не воюватиме, але всіляко підтримуватиме?

Ніхто не воюватиме за Україну

Шляхи не схожі, тому що всі шляхи унікальні. Якою стане Україна, вирішувати тільки українцям, але я єдине можу сказати, що ніхто ніколи не буде за вас битися.

Ніхто не хоче воювати, НАТО не хоче воювати з росією, не буде воювати з росією, українці повинні пам'ятати, що ніхто не буде за їхню незалежність і суверенітет боротися, крім них самих, як за суверенітет Ізраїлю ніхто не воював, крім євреїв.

Американські солдати тримають прапор США перед бронетехнікою під час презентації тренувань багатонаціональної бойової групи НАТО в Польщі. Фото: Getty Images

Американські солдати тримають прапор США перед бронетехнікою під час презентації тренувань багатонаціональної бойової групи НАТО в Польщі. Фото: Getty Images

США не допомагали, а спочатку наклали ембарго на Ізраїль

У 1948-му році, під час проголошення Ізраїлю, там було 600-700 тисяч населення, а навкруги десятки мільйонів арабського населення, яке не просто декларує ворожість, а хоче повторити голокост і знищити Ізраїль.

Уявіть собі, що США накладе ембарго на Україну. Тут кажуть, що зволікають із поставками зброї, а уявіть, і не тільки США, а Велика Британія теж. Так ембарго США тривало трохи більше 10 років. Усе закуповували за свої гроші, ніхто нічого не давав безкоштовно, ніхто не оплачував. Усього було мало, тому воювали усім: трофейне, саморобне, кустарне. Бо ніхто не хотів Ізраїлю продавати зброю.

Тільки Кеннеді дозволив продавати «оборонне озброєння» Ізраїлю в 1962 році. Двадцять-тридцять відсотків ВВП Ізраїлю йшло на оборонку. Немислимі суми.

QuoteУ 2021 році 5,17% ВВП Ізраїлю пішло на армію. З кожним роком ця сумма потроху зменшується.


Кордони Ізраїлю досі не прописані

Штати бентежило, що якісь незрозумілі євреї будують незрозумілу державу з непрописаними кордонами.

Кіссінджер дуже обурювався. Він хотів, щоб Ізраїль визначився з кордонами. Тобто американець єврейського походження каже, що ви, євреї, настільки вперті, що самі вирішуєте, де ваші кордони.

Зустріч колишнього держсекретаря Генрі Кіссінджера (зліва) з ізраїльським лідером Іцхаком Рабіном у Вашингтоні в 70-ті. Фото: Getty Images

Зустріч колишнього держсекретаря Генрі Кіссінджера (зліва) з ізраїльським лідером Іцхаком Рабіном у Вашингтоні в 70-ті. Фото: Getty Images

До речі, кордони Ізраїлю досі не прописані. Ані в конституції, ані жодного документа немає, де прописані ізраїльські кордони.

В Ізраїлі, якщо ви запитаєте, скажімо, прем'єр-міністра, він називає вам одні кордони. Запитайте людей з армії – інші кордони. Запитайте, припустимо, правих сіоністів – треті кордони. Хіба що є План ООН з розділення Палестини та створення двох держав арабської та єврейської 47-го року. Він абсолютно нежиттєздатний.

У слабкі держави не хочуть вкладатися

Тільки в 1973 році, коли була руйнівна війна Судного дня, США налагодили повітряний міст у другому етапі війни, який допоміг армії Ізраїлю перейти в контрнаступ.

Ми бачимо, з кожним військовим успіхом постачали більше допомоги. Тобто змогли прожити перші 15 років, дозволили купувати літаки Skyhawk. Потім, у 1967 році, під час Шестиденної війни, Ізраїль майстерно розніс величезні армії, що перевершували його чисельно і за якістю озброєння. Так от, після шестиденної війни зрозуміли, що, мабуть, це гравець, на якого можна зробити ставку. Це логіка ринку, бізнес.

Ніхто не буде вкладатися в мертвонароджений проєкт. 90% стартапів помирають. Те саме було в Ізраїлі, коли побачили, що це – не мертвонароджений проєкт, він живе, і люди там б'ються, люди там відстоюють, причому у важких умовах, не маючи нічого, не маючи тилу.

«Українцям варто пам’ятати: американці керуються власними інтересами»

Тобто, щоб стати партнером США, ти маєш підтвердити власну життєздатність?

Ба більше, США дають мільярди доларів щороку Йордану та Єгипту. Здавалося б, у майбутньому Єгипет-Ізраїль можуть стати противниками, але американці не розглядають це з точки зору національних інтересів Єгипту чи Ізраїлю.

Українцям варто пам'ятати: американці керуються власними національними інтересами, наприклад, для того, щоб у них були свої партнери на Близькому Сході.

Тому потрібно розуміти, що американці вам допомагають, бо переслідують виключно свої американські інтереси. Їх абсолютно не цікавить український інтерес.

І це справді жахливо з моральної точки зору... Вся зброя мала бути не вчора, а позавчора. Але це не їхній інтерес.

Друга частина інтерв’ю з Ігалем Левіним про те, чим схожі Ізраїль та Україна та чому Україні варто було б повчитись у Ізраїлю, вийде на The Page.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉