Facebook Pixel

Вступ на бюджет лише для 20-30%: як має змінитися держпідтримка студентів

Здобувати вищу освіту за кошти державного або регіонального бюджету мають близько 20-30% вступників. Але включно з державним замовленням існуватимуть чотири варіанти державної фінансової підтримки студентів. Такі зміни передбачає законопроєкт №10399, який на заході Human Capital Forum 2025 закликав підтримати у другому читанні Михайло Винницький, заступник міністра освіти і науки України.

Національні стипендії

Відповідно до законопроєкту №10399, вступники із найвищими балами ЗНО/НМТ матимуть право на оплату повної вартості навчання і академічну стипендію.

Михайло Винницький уточнює, що тут йдеться про вступників, які набирають вище 190-195 балів. За ними полюють кращі навчальні заклади світу, а ми в Україні маємо зробити так, щоб ця талановита молодь залишалася на батьківщині. Звісно, таких вступників не буде багато — 5-7%, за оцінками Міносвіти.

Студенти за навчанням. Фото: Depositphotos

Студенти за навчанням. Фото: Depositphotos

Державне замовлення

Омріяний серед вступників бюджет — навчання державним коштом — залишатиметься лише для 20-30% вступників. Передусім, це будуть фахівці, що працевлаштовуватимуться у державному секторі. Опанувавши близько половини освітньої програми, студенти-бюджетники братимуть участь у конкурсі на перше робоче місце, а після контрактування отримуватимуть підвищену стипендію.

Quote«Воно [бюджетне замовлення] буде і надалі, але тільки на ті спеціальності, які реально потрібні і прогнозуються. Ми знаємо точно, що нам будуть потрібні вчителі, психологи, медики, військові. Отут держава оплачує все, і ти зобов'язуєшся йти на перше робоче місце за цією спеціальністю на два роки після чотирьох років [бакалаврату]. А якщо підеш до магістратури, то на три роки. Ми це називаємо перше гарантоване робоче місце, і воно не буде для кожної спеціальності», — пояснив Михайло Винницький аудиторії Human Capital Forum 2025.

Державні гранти

Бюджетні кошти, що виділяються вступникові для часткового покриття вартості навчання у ЗВО (закладі вищої освіти) будь-якої форми, називають державні гранти. Йдеться про фіксовану суму, яка розраховується залежно від результатів ЗНО/НМТ, коефіцієнту спеціальності та регіону. Відповідно до очікувань Міносвіти грантами зможуть скористатися ще 20-30% вступників.

На думку Винницького, державні гранти на освіту, які запустили у 2024 році — хороший інструмент співфінансування. Вони не покривають 100% вартості навчання і можуть сягати 15-25 тис.

Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький. Фото: УНІАН

Заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький. Фото: УНІАН

Спеціальні гранти

Для пільгових категорій студентів (сиротам, ветеранам, дітям учасників бойових дій тощо) у законопроєкті №10399 за рахунок держбюджету передбачені спеціальні гранти, які частково або повністю покривають вартість освіти. Їх можуть отримати 15-20% вступників.

Quote«Це люди, за яких держава має певну відповідальність. Зараз ми їх переводимо на бюджет. Це погано, тому що вони забирають бюджетне місце у особи, яка має вищі бали. Тому мова йде про спеціальні гранти», — зазначив Винницький.

Що відомо про законопроєкт №10399

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам №10399, уряд подав до Верховної Ради 10 січня 2024 року. Його мета — урізноманітнити шляхи фінансового забезпечення навчання, підвищити ефективність використання державних коштів тощо. Верховна Рада прийняла цей законопроєкт у першому читанні 20 березня 2024 року.

Ініціатива викликає неоднозначну реакцію. З одного боку, влада сподівається, що частка студентів, які отримуватимуть повне або часткове фінансування від держави, має зрости до 60-70%. До впровадження системи грантів на бюджетній формі у 2023 році навчалося близько 40% студентів. З іншого боку, лунають побоювання, що прийняття законопроєкту зменшить державне замовлення на студентів для ВНЗ на 50%.

Але в будь-якому разі, щоб нововведення набуло чинності у навчальному році 2025-2026, Верховна Рада має підтримати його у другому читанні до початку вступної кампанії.

Подякувати 🎉