Вступники 2024 року вже сіли за студентську парту, а учні 11 класів міркують, на яку спеціальність краще вступати у 2025 році. Тим часом разом з HR-експертами аналізує результати вступної кампанії 2024 року з точки зору реальних потреб ринку праці і кар’єрних можливостей.
Під впливом яких тенденцій змінюється ТОП-10 спеціальностей серед вступників у 2024 році
Відповідно до даних osvita.ua, за кількістю заяв вступників на освітній рівень бакалавра у 2024 році у ТОП-10 увійшли наступні спеціальності:
- психологія: 49,8 тис. заяв (+6,2% порівняно з 2023 роком);
- менеджмент: 47,8 тис., (+9,9%);
- філологія: 44,7 тис. (+1,6%);
- право: 40,3 тис. (-30,1%);
- комп’ютерні науки: 33,1 тис. (-24,5%);
- маркетинг: 29,2 тис. (+8,3%);
- інженерія програмного забезпечення: 22,6 тис. (-23,2%);
- середня освіта: 21,5 тис. (-11,8%);
- економіка: 19,7 тис. (+10,4%);
- кібербезпека та захист інформації: 17,8 тис. (-9,9%).
Серед спеціальностей, які не увійшли в ТОП-10, можна відзначити зростання популярності таких, як «Правоохоронна діяльність» (+85% заяв у порівнянні з 2023 роком) та «Терапія та реабілітація» (+45%), що, вочевидь, як і у випадку з психологією, пояснюється наслідками війни і потребою у таких фахівцях.

Реабілітація людей з інвалідністю в Україні. Фото: УНІАН
На думку Олени Журочкіної, HR-експертки, в Україні є реальний запит на професії з кластеру «людина для людини»: вчителі, медики, психологи, коучі та тренери, соціальні працівники тощо. Відповідно, молодь і люди середнього віку реагують на цей тренд.
Збільшення кількості заяв на спеціальності «Менеджмент», «Економіка», «Облік і оподаткування» (+24%) Домініка Іванова-Бекар, HR-експертка, власниця HR-агенції, пояснює тим, що це традиційно популярні спеціальності, до того ж така освіта надає можливість обійняти тилову посаду у випадку мобілізації. В цьому контексті також можна згадати і зростання популярності спеціальності «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок» (+26%). А ось зменшення попиту на спеціальність «Медична справа», на думку Іванової-Бекар, навпаки безпосередньо пов’язане з обов’язковим військовим обліком і перспективою мобілізації для медиків.
«Падіння попиту на спеціальність «Право» пояснюється високою конкуренцією на ринку праці та надлишком спеціалістів. Окрім цього, впливають і зміни у судовій системі та вартість навчання [для майбутніх юристів], яка в деяких вишах в рази більша, ніж на інших спеціальностях, – продовжує Домініка Іванова-Бекар. – А зниження попиту на спеціальності «Середня освіта» та «Дошкільна освіта» передусім пов’язане з низькими зарплатами вчителів, а також зі скороченням кількості навчальних закладів».
Цікавим є падіння попиту з боку вступників на основні IT-спеціальності. Можливо, на вподобання вступників вплинуло охолодження IT-ринку під час великої війни. Але не можна виключати, що справа тут у масовому виїзді за кордон юнаків до настання повноліття.

В 2024 році поменшала кількість заявок від бажаючих опановувати програмування. Фото: Depositphotos
У підсумку – чудово, що тренди вищої освіти потроху крокують до потреб ринку праці. Не вистачає системної профорієнтації підлітків і бажання роботодавців вкладатися в цю невдячну працю», – заключає HR-експертка Тетяна Пашкіна.
Проте, крім власне профорієнтації, Олена Журочкіна називає наступні фактори, які впливають на вибір спеціальності під час вступу:
- можливість вчасно здати екзамени;
- здатність оплачувати навчання;
- якість життя під час навчання;
- рівень підготовки;
- психічне здоров’я для навчання за фахом.
«В усі часи були «перекоси» між напрямками навчання. Але життя корегує початковий вибір студентів реальними вакансіями в економіці. Адже футурологи вже давно кажуть, що в середньому людина буде змінювати 3-4 професії за життя», – підсумовує Журочкіна.
Які перспективи має спеціальність «Психологія» в Україні
Під час вступної кампанії 2024 року перше місце за кількістю поданих заяв від вступників на освітній рівень бакалавра впевнено посіла психологія. Виникає питання, чи не призведе це до перевищення пропозиції психологів над попитом на ринку праці в Україні в найближчі роки?
«Психологи у минулому році несподівано для багатьох посіли друге місце [за популярністю серед вступників], але ситуація поточного року підтверджує, що це тренд, а не випадковість, – зазначає Тетяна Пашкіна. – Психологія вже дуже затребувана і далі буде ще більш дефіцитним фахом. Повернення ветеранів спровокує подальший розвиток ринку праці. Тому добре, що ми маємо такий тренд».
На думку Пашкіної, попередня хвиля популярності психології була завчасною, але наразі ми можемо не встигнути – навчання психологів займе 5-6 років, а фахівці потрібні вже зараз.
«Попит на психологів почав підвищуватися ще в ковідні часи і останні два роки повномасштабної війни продовжує зростати. Як наслідок – кількість вакансій збільшується, – продовжує Домініка Іванова-Бекар. – В найближчі роки тенденція продовжуватиметься, бо посади психолога вводяться в усіх військових підрозділах, в організаціях, які супроводжують ветеранів, а також в навчальних закладах і соціальних центрах».

Робота психологів ДСНС. Фото: УНІАН
Цікаво, шо психологію зараз обирають не тільки випускники шкіл, а й люди старше 35 років. За спостереженнями Олени Журочкіної, лише у її оточенні близько 10 людей останнім часом змінили фах та пішли вчитися на психологів різноманітних напрямків.
В цілому попит на освіту за спеціальністю «Психологія» Олена Журочкіна пов’язує з наступними трендами:
- популяризація професії психолога у світі, передусім в Америці та Євросоюзі;
- реальна потреба у психологах у суспільстві і збільшення кількості допоміжних професій: соцпрацівників, волонтерів, медиків, реабілітологів тощо;
- хибне уявлення, що робота психолога дуже проста, що є ментальною пасткою, адже психологи, як і лікарі, вчаться протягом усього життя.
Проте зараз на ринку праці, за спостереженнями Домініки Іванової-Бекар, присутній надлишок кандидатів з психологічною освітою. Адже співвідношення вакансій до резюме кандидатів, за даними двох найбільших сайтів пошуку роботи в Україні – work.ua та rоbota.ua, – сягає 1:10 та 1:6 відповідно.
Зважаючи на приріст кількості заяв на бакалаврат у 2024 році в порівнянні з попереднім на 6,2%, співрозмовниця висловлює впевненість, що надлишкова кількість психологів на ринку праці буде тільки збільшуватися.
Що чекає на ринку праці студентів, які обрали ТОП-10 спеціальностей 2024
також поцікавився у HR-експертів, які з ТОП-10 спеціальностей, найпопулярніших серед вступників 2024 року, будуть найбільш перспективними на ринку праці з урахуванням можливого розвитку ситуації у наступні п’ять років. Тобто, хто зі вступників у 2024-2025 роки робить вірний вибір, а хто – ризикований для майбутньої кар’єри?
Домініка Іванова-Бекар підкреслює, що, відповідаючи на це питання, варто зважати на два полюси, на одному з яких є важливість професії для суспільства і висока затребуваність в фахових спеціалістах, а на іншому – гідний заробіток, що, на жаль, в сучасних українських реаліях не завжди тотожні поняття.
«Найбільш вдале поєднання критеріїв затребуваності та заробітку, а отже і перспективу, мають спеціальності, що пов’язані з ІТ та захистом даних – «Комп’ютерні науки», «Інженерія програмного забезпечення», «Кібербезпека та захист інформації». Наша держава, як і весь світ, наразі проходять цифрову трансформацію, що створює стійкий попит на IT-спеціалістів, – коментує Іванова-Бекар. – Також у ТОПі перспективних спеціалізацій окремо виділю маркетинг, який зараз теж активно диджиталізується».
Олена Журочкіна, як рекрутер і спеціаліст, що постійно має справу з аналітикою зарплат, найбільший рівень компенсацій в перспективі 3-5 років очікує в наступних напрямках:
- кібербезпека та захист інформації;
- інженерія програмного забезпечення;
- психологія;
- біотехнології.
Отже, попри те, що наразі на ринку праці в IT панує роботодавець, зарплати мають тенденцію до зниження, а айтівцям-початківцям особливо важко знайти роботу, у довгостроковій перспективі можна сподіватися на розворот тренду.

Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського популярний серед майбутніх програмістів. Фото: УНІАН
«Я не дуже вірю в перспективи права і філології, якщо казати про ринок праці, – продовжує Тетяна Пашкіна. – Звісно, розвиток ІТ, як продуктового ринку, вимагає наявності і маркетологів, і юристів, і продавців. Але це не дуже глобальний тренд».
Домініка Іванова-Бекар до спеціальностей з потенційним ризиком відносить «Право» та «Психологію» через високу конкуренцію на ринку праці у цих галузях, особливо для молодих спеціалістів. Співрозмовниця уточнює, що окрім теоретичних знань тут цінуються практичні навички та досвід, для отримання яких потрібен час, тому на старті кар’єри на високу оплату зазвичай розраховувати не варто.
Тобто сьогоднішнім вступникам на «Право» та «Психологію» доведеться готуватися до тривалого навчання і набуття досвіду, що, вочевидь, не обмежиться отриманням омріяного диплому. Можливо, такий марафон витримають не всі і декому доведеться перекваліфікуватися.
Наостанок Іванова-Бекар з сумом констатує, що, попри високу соціальну значущість професії вчителя, катастрофічно низька заробітна плата не сприяє тому, щоб наразі назвати цю спеціальність перспективною для молоді. Адже відповідно до калькулятора зарплати вчителя 2024, викладач мови і літератури у середній школі зі стажем менше трьох років без будь-яких надбавок може розраховувати на зарплату менше ніж 10 тис. грн.