Facebook Pixel
IT

Як знайти першу роботу в IT у 2024 році, коли на одну вакансію сотні претендентів — поради

Випускники шкіл мріють потрапити на найбажаніші бюджетні місця в ВНЗ, щоб опановувати програмування, а якщо не вистачає конкурсних балів, дорого платять за навчання за контрактом. Тим часом численні курси програмування обіцяють за кілька місяців навчити професії, яка приноситиме $2-5 тис. на місяць, і це приваблює так званих світчерів — представників інших галузей, які прагнуть перекваліфікуватися. Проте свіжонавченим початківцям без досвіду і молодим фахівцям знайти роботу в ІТ сьогодні непросто. Адже IT наразі є єдиною галуззю, де панує ринок роботодавця, тоді як у інших секторах ринку праці тенденція зворотна.

Чому сьогодні не кращий час для старту кар’єри в IT

Quote«Зараз кількість охочих працювати в ІТ в рази більша за кількість вакансій на ринку. Тому поріг входу високий, — описує ситуацію Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера. — Особливо важко знайти роботу junior спеціалістам, адже закордонні замовники радше нададуть перевагу фахівцям middle та senior кваліфікації. Тому, звичайно, найважче початківцям і світчерам, які тільки намагаються зайти в індустрію».

Cтепан Мітіш, віцепрезидент, голова IT-компанії ЕРАМ Україна, підтверджує, що запит на залучення фахівців рівня junior невисокий і скоріш за все залишатиметься таким у 2024 році.

Тенденція проявляється не тільки в Україні. В Асоціації IT Ukraine наводять у приклад останні великі звільнення в Amazon, Meta та інших компаніях, які зачепили переважно молодих працівників, що приєдналися до команд протягом останніх двох років. У світі на IT-ринок впливає глобальне економічне сповільнення, а в Україні додається фактор війни.

Знайти роботу в IT в Україні стало непросто. Фото: Pixels

Знайти роботу в IT в Україні стало непросто. Фото: Pixels

Як довго доводиться шукати роботу початківцям в IT і скільки за неї платять

Сьогодні початківцям в IT варто готуватися до доволі тривалого пошуку роботи. За спостереженнями Домініки Іванової-Бекар, власниці HR-агенції, новачкам без досвіду та світчерам доводиться шукати роботу більше ніж пів року.

Quote«Згідно з даними нашого дослідження IT Research Ukraine 2023, пошук першої роботи у третини опитаних світчерів займає від кількох тижнів до трьох місяців. Кожен четвертий шукає роботу від пів року до року і довше», — розповідає Степан Веселовський.

Тому, відповідно до вищезгаданого дослідження, понад половини світчерів зараз готові прийняти будь-яку пропозицію від роботодавця і лише 17% чекатимуть, поки надійде пропозиція, що підходить.

Які зарплати в IT пропонують початківцям

За даними компанії Mate academy (партнера Асоціації IT Ukraine), що навчає ІТ-професіям безкоштовно до працевлаштування, перша зарплата в ІТ від 24 лютого 2022 року з невеликими коливаннями тримається на одному рівні — в середньому $663 на місяць.

З іншого боку, відповідно до опитування DOU за грудень 2023 року, динаміка медіанних зарплат програмістів за попередній рік була наступною:

  • Intern/Trainee Software Engineer: $350 (-22%);
  • Junior Software Engineer: $950 (-5%).
Зарплати в IT 2024 для початківців знижуються. Фото: Depositphotos

Зарплати в IT 2024 для початківців знижуються. Фото: Depositphotos

Як краще почати кар’єру в IT у 2024 році

За даними дослідження «Дія.сіті» та рекрутингової платформи BazaIT, на яке посилається Степан Веселовський, 86% українських ІТ-компаній готові співпрацювати з джунами або світчерами, а 60% – вже мають вакансії для них. Наприклад, Cтепан Мітіш повідомляє The Page, що в «ЕРАМ Україна» у 2024 році планують долучити 600 молодих спеціалістів, що втричі більше, ніж у 2023-му.

Проте у відповідь на вакансії для джунів роботодавці зараз отримують шквал відгуків. Більшість із них часто залишається без відповіді. А кандидати ламають голови, як привернути до себе увагу роботодавців.

У 2024 році, за оцінками Степана Веселовського, увійти в ІТ джунам або світчерам буде важче. Вірогідно, тим, хто дивиться на IT виключно як на можливість швидкого старту та великого заробітку, варто подумати про іншу спеціальність. Але для юних фанатів цієї справи ситуація далеко не безнадійна і їм можна дати наступні поради.

Вибрати актуальний вузький напрямок

Щоб позбутися високої конкуренції на старті, можна спробувати опановувати перспективну вузьку спеціалізацію та орієнтуватися на суміжні галузі. Зокрема, в Асоціації IT Ukraine називають наступні затребувані напрями для працевлаштування в IT у 2024 році:

  • finance & banking;
  • machine learning;
  • crypto;
  • cybersecurity;
  • AI;
  • AR/VR,
  • blockchain;
  • DevOps;
  • AI/ML;
  • Hardware тощо.

«ІТ-галузь стрімко розвивається і потребує тих, хто також готовий постійно розвиватися та оновлювати свої скіли», – каже Домініка Іванова-Бекар. Тому завзятим фанатам професії співрозмовниця The Page рекомендує звернути увагу на наступні актуальні тренди:

  • AІ та machine learning;
  • аналітика;
  • кібербезпека;
  • AR/VR.

Прикладами спеціальностей є AI/ML Engineer, Data Scientist, Business Analyst і Data Analyst.

Звернути увагу на вакансії в продуктових компаніях та інших секторах

«Найкраще себе почувають і, відповідно, мають кращі фінансові можливості щодо заохочення працівників продуктові компанії, які працюють на іноземних замовників. За ними йдуть продуктові компанії, що працюють для потреб українського ринку. Можливості аутсорсингових і аутстафінгових компаній зараз порівняно скромніші», – ділиться спостереженнями Домініка Іванова-Бекар. І цей тренд варто враховувати під час пошуку роботи.

Quote«Варто шукати роботу не тільки в ІТ-компаніях, а розглядати позицію розробника в іншому секторі – наприклад, у банку, страховій компанії, агрохолдингу, ритейлі. Адже великі компанії здебільшого мають власні ІТ-команди і теж потребують технічних фахівців», – рекомендує Степан Веселовський.

Наталія Слинько, HR-експертка, власниця консалтингової компанії TalentMatch, також радить придивитися до бізнесу поза ІТ, бо на тлі загальної кризи на ринку праці перед багатьма українськими компаніями зараз постає питання автоматизації процесів. Відповідно, кандидати з IT-ринку можуть почати кар'єру в логістиці, агросекторі, виробництві тощо. Співрозмовниця The Page підтверджує, що зараз займається наймом ІТ-фахівців не в ІТ-компанії, але попереджає, що надвеликих зарплат, якими приваблював IT-ринок, там немає і винагороди ростуть не швидко.

Набувати досвід у професії і покращувати англійську

Паралельно з пошуком роботи варто продовжувати навчання, прокачувати навички та напрацьовувати портфоліо.

Quote«Ми закликаємо кандидатів залишатися в проактивній позиції і шукати можливості для отримання практичного досвіду, – звертається до молодих фахівців Степан Мітіш. – Це може бути власний пет-проєкт [який розробляється у вільний час для саморозвитку], долучення до волонтерських розробок або стажування в ІТ-компаніях чи відповідних відділах інших компаній. Окрема рекомендація – покращувати англійську, адже робочий рівень в ІТ починається з B1-B2».

Співрозмовник The Page додає, що попри війну в компанії продовжуються освітні ініціативи, у тому числі – в межах EPAM University: традиційні набори на навчання, стажування в лабораторіях, окремі заходи, марафони, вебінари присвячені певній темі, тривалі програми у форматі самонавчання тощо. Всі ці заходи є безкоштовними. До речі, у 2023 році до команди ЕРАМ долучилися близько 200 випускників EPAM University у якості junior-спеціалістів.

Під час пошуку роботи варто шукти можливості для продовження навчання. Фото: Pixabay

Під час пошуку роботи варто шукти можливості для продовження навчання. Фото: Pixabay

Теперішнім студентам теж варто докладати додаткових зусиль для напрацювання навичок, які відповідатимуть актуальним потребам технічної галузі. Одним з напрямків для саморозвитку може стати участь у студентських стартапах.

Quote«Студенти з перших курсів максимально проявляють свій потенціал і створюють власні проєкти, які можуть перерости у стартапи, – розповідає Степан Веселовський. – Приміром, другокурсники бакалаврської програми «Інтернет речей» університету «Львівська політехніка» створили Free Walk – розумну тростину для частково зрячих людей. Минулого року під час IT Meets: Startups студенти виграли $4000 призових на його розвиток».
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉