Facebook Pixel
IT

Кожен третій IT-фахівець боїться втратити роботу, — Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера

У 2023 році вперше в історії український IT-експорт продемонстрував від’ємну динаміку і скоротився на 8,5%, до $6,7 млрд. Про причини і наслідки цього явища, вплив негативних процесів на зайнятість в IT-галузі і прогнози розвитку ситуації у 2024 році The Page розповідає Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера.

Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера. Фото: Фейссбук Степана Веселовського

Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера. Фото: Фейссбук Степана Веселовського

Точки болю IT-ринку під час повномасштабної війни

Чи страждає наразі українській IT-сектор від відтоку клієнтів?

QuoteЗгідно з нашим дослідженням IT Research Ukraine, 58% опитаних IT-компаній мали випадки розірвання контрактів від початку повномасштабного вторгнення. З них 17% оцінюють частку втраченого або недоотриманого доходу у 21-30%. А 24% опитаних повідомляють, що через розірвані у зв’язку з війною контракти втратили понад 41% доходу.

Однією з вагомих причин цього є неврегульоване питання тимчасового виїзду у відрядження за кордон для ключових представників експортних індустрій. В техсекторі, до прикладу, за нашими даними, 92,7% компаній працюють саме на зовнішній ринок. Тому українське ІТ сьогодні опинилось у складній конкуренції з іншими світовими теххабами.

Для вирішення проблеми у вересні 2022 року мала запрацювати ініціатива «єВідрядження», яка б дозволила виїзд військовозобов’язаних за кордон у робочі поїздки чи конференції під час воєнного стану. Але проєкт постанови повернули на доопрацювання, і відтоді немає жодних новин. Ця пауза є вкрай загрозливою для експортних індустрій та ІТ-галузі зокрема.

Адже українському ІТ-сектору сьогодні потрібно бути представленим у світі, показувати, що ми є та готові працювати. А без особистого контакту це завдання ускладнюється в рази. До цього додається неврегульоване питання щодо бронювання від мобілізації ключових працівників. Усе це негативно впливає на рішення іноземних замовників продовжувати працювати на українському ринку.

Як відтік клієнтів позначається на наймі персоналу та кар’єрних перспективах в IT-галузі?

Як показують результати дослідження IT Research Ukraine, в ІТ зростає рівень безробіття. Зокрема, через нестачу проєктів. На момент проведення дослідження [грудень 2023 року] 6% IT-фахівців були без роботи. Станом на травень 2022-го частка тих, хто втратив роботу, була 4,8%.

Також у межах дослідження ми опитали СЕО та HR-фахівців понад 400 техкомпаній України. Більше ніж половина з них (58%) зазначили, що попит на нові кадри в компаніях знизився, а 57% компаній на період опитування мали переведених в резерв працівників. Лише чверть учасників дослідження повідомили про збільшення кількості вакансій.

Львівський ІТ Кластер підбиває підсумки 2023 року та ділиться прогнозами на 2024 рік. Фото: Фейсбук Львівського ІТ Кластеру

Львівський ІТ Кластер підбиває підсумки 2023 року та ділиться прогнозами на 2024 рік. Фото: Фейсбук Львівського ІТ Кластеру

Виходить, що в IT-секторі в Україні наразі панує ринок роботодавця?

QuoteУ цьому році спостерігаємо продовження тенденції 2023-го: перехід з ринку кандидата до ринку роботодавця. Медіанний показник утримання спеціалістів (retention rate) наразі зберігається на рівні 85%, показник плинності кадрів (turnover rate) – 10%. Ми бачимо, що кожен третій IT-фахівець боїться втратити роботу. Найвище ризик залишитися без роботи оцінюють тестувальники. А от найменш занепокоєні проєктні менеджери та менеджери вищої ланки.

Компанії насамперед зосереджені на працевлаштуванні тих, хто опинився в резерві (bench). Таких серед опитаних техфахівців 12%. І лише потім перемикаються на найм кандидатів зовні. Ще одним свідченням того, що ринок сьогодні на стороні роботодавця, є те, що більшість кандидатів у пошуку роботи готові знизити свої фінансові очікування. Лише кожен четвертий погоджується чекати пропозиції з бажаним рівнем компенсації стільки, скільки потрібно.

Робота в IT для початківців та досвідчених фахівців у 2024 році

Наскільки теперішній час є складним для старту кар’єри в IT?

QuoteЗараз кількість охочих працювати в ІТ в рази більша за кількість вакансій на ринку. Тому поріг входу високий. Особливо важко знайти роботу junior спеціалістам, адже закордонні замовники радше нададуть перевагу фахівцям middle та senior кваліфікації. Тому, звичайно, найважче початківцям і світчерам, які тільки намагаються зайти в індустрію.

Наше дослідження свідчить, що більш ніж половина світчерів готові прийняти будь-яку пропозицію, яку отримають від роботодавця. Лише 17% чекатимуть, поки надійде пропозиція, яка підходить. Пошук першої роботи у третини опитаних світчерів займає від кількох тижнів до трьох місяців. Кожен четвертий шукає роботу від півроку до року і довше.

Втім, якщо розглядати конкретні позиції, то є фахівці, на яких попит навіть зростає. Йдеться про спеціалістів з продажів, лідогенерації та маркетингу. Адже компанії шукають нові стратегії продажів, щоб представники інших посад мали проєкти.

Можливо кандидатам варто розглядати вакансії у суміжних галузях?

QuoteЯкщо йдеться про розробку, дійсно варто шукати роботу не тільки в ІТ-компаніях. Це може бути позиція розробника в іншому секторі, наприклад банку, страховій компанії, агрохолдингу, ритейлі. Адже великі компанії в більшості мають свої ІТ-команди і теж потребують техфахівців.

Яка ситуація з наймом досвідчених фахівців в IT — є вільні руки, чи все ж таки в окремих сегментах відчувається дефіцит?

Попри непросту ситуацію для кандидатів загалом, досвід та вузькопрофільність грають на руку саме досвідченим техфахівцям. Загалом вони неохоче змінюють роботу. Спеціалісти рівня senior і вище почуваються більш впевнено проти менш досвідчених колег. Також простежується тенденція браку кваліфікованих фахівців з продажів, лідогенерації та маркетингу, DevOps. Опитані HR відзначили і певний дефіцит серед кваліфікованих Data-фахівців, АI/ML-спеціалістів.

Вплив на український IT-сектор війни і мобілізації

Які можливості для бронювання персоналу від мобілізації наразі є у IT-компаній?

Зараз постанова Кабміну дозволяє бронювати до 50% військовозобов’язаних працівників IT-компанії та лише на пів року. Відповідно до останніх загальновідомих даних, наразі заброньовані від мобілізації приблизно 3,5 тис. техфахівців. Варто зауважити, що загалом в Україні живуть та працюють 242 тис. IT-фахівців. Відповідно, заброньовано менше ніж 1,5% від усіх спеціалістів, які залишаються в Україні, що критично мало для стабільного функціонування індустрії. Адже індустрія потребує свого найціннішого капіталу – людського. Бо в ІТ дохід прямо корелюється з кількістю людей.

Тобто гравців ринку не влаштовує запропонована процедура?

Нинішній підхід орієнтований на класичні галузі економіки. Але він незбалансований для креативних та технологічних індустрій, де основою є ключові працівники з багаторічним досвідом, експертизою. Оскільки ми вже бачимо, що іноземні компанії обережніше укладають контракти з українськими вендорами, можливість бронювати ключових працівників для техкомпаній може стати аргументом для клієнтів не відмовлятися від співпраці з Україною.

Наша спільнота переконана, що разом з цифровим обліком військовозобов’язаних та підвищенням ефективності мобілізації мають працювати і збалансовані та дієві механізми бронювання ключових працівників для компаній.

Чи стикаються IT-компанії з несподіваною мобілізацією ключових людей?

QuoteТри чверті опитаних під час IT Research Ukraine компаній мають у штаті мобілізованих спеціалістів. Компанії підтримують своїх фахівців, які нині у лавах ЗСУ. Зокрема, 48% з них зберігають робочі місця, а 56% виплачують фінансову допомогу: разову, фіксовану суму чи часткову компенсацію винагороди щомісяця.

Наскільки швидко вдається їх замінити і відновити нормальну роботу?

Звісно, вилучення кваліфікованої людини є відразу відчутним. Адже навчання того, хто б міг його замінити, тривале. Наприклад, досвід роботи фахівця рівня senior часто перевищує 10 років. Тому заміна ключового працівника на конкретному проєкті непроста та часозатратна. Часто вона зовсім неможлива без втрати замовника.

Це має особливо негативний вплив на малі та середні компанії, які становлять 43% українського ринку. Для них вихід з виробничого процесу ключових працівників означає не просто зупинку проєкту, а й неможливість продовжувати бізнес.

Як надалі війна і мобілізація впливатимуть на роботу IT-компаній?

QuoteМи всі маємо розуміти, що зараз кожен українець може перебувати лише у двох статусах: бути у ЗСУ або працювати для ЗСУ. Інших варіантів немає. І техгалузь зі свого боку активно підтримує ЗСУ — 93,6% айтівців скеровують частину своєї винагороди на благодійність. Середній чек на благодійність одного IT-спеціаліста дорівнює $264, або ж 9,5 тис. грн. Також 92% IT-компаній фінансово підтримують реалізацію проєктів, що наближають Україну до перемоги.

Ми всі усвідомлюємо, що війна не закінчиться у короткостроковій перспективі. Тому, відповідно, бізнес і держава мають побудувати систему, яка дозволить підтримувати у першу чергу сили оборони України та економіку, як одну з важливих складових для забезпечення країни та війська.

Спільнота Львівського ІТ кластеру передає техніку та обладнання силам ППО. Фото: Фейсбук Львівського ІТ-кластеру

Спільнота Львівського ІТ кластеру передає техніку та обладнання силам ППО. Фото: Фейсбук Львівського ІТ-кластеру

Наша спільнота переконана, що важливо запустити комплексний підхід до обліку військовозобов'язаних, мобілізації та збалансованої системи бронювання. Це дозволить ефективно оборонятися від ворога та підтримувати економіку, основна мета якої на найближчі роки — забезпечувати фінансування потреб сил оборони України.

QuoteПри цьому не варто недооцінювати роль економічного фактора при розгляді питання бронювання компаніями своїх ключових працівників. Під економічним фактором маю на увазі податки до бюджету, які сплачує окремий працівник компанії. У жодному випадку це не має бути єдиний чи основний фактор. Але він може бути тим, який збалансує систему та додасть більшої об’єктивності у рішеннях про бронювання.

Прогноз розвитку українського IT-ринку у 2024 році

Як надалі може розвиватися ситуація в IT-секторі?

Передбачити ситуацію в ІТ у наступні роки — завдання не з простих. Адже на показники впливає політична, економічна та безпекова ситуації в країні. Очікування представників індустрії помірно оптимістичні. Згідно з даними IT Research Ukraine, 28% СЕО вважають, що через рік ринок дещо втратить позиції та дещо знизиться рівень зарплат по галузі.

QuoteЩодо кадрів, найімовірніше, нинішня тенденція залишиться: кандидати з вузькопрофільними знаннями та експертизою надалі будуть у попиті. Але 22% HR-фахівців, яких ми опитали, вважають, що кількість вакансій дещо зменшиться в цьому році, і лише 3% налаштовані дуже оптимістично та прогнозують суттєве збільшення вакансій.

Які перспективи є у тих, хто у 2024 році робить перші кроки в IT?

Увійти в ІТ джунам або світчерам буде важче. Але ми працюємо над тим, аби початківці мали знання та навички, які відповідатимуть актуальним потребам техгалузі.

Зокрема, залучаємо фахівців ІТ-компаній для менторства та оновлення навчальних програм у чотирьох університетах Львова. Студенти з перших курсів максимально виявляють свій потенціал і створюють власні проєкти, які можуть перерости у стартапи. Приміром, другокурсники бакалаврської програми «Інтернет речей» університету «Львівська політехніка» створили Free Walk – розумну тростину для частково зрячих людей. 2023 року під час IT Meets: Startups студенти виграли $4000 призових на його розвиток.

Львівський ІТ Кластер проводить профорієнтаційну конференцію для  старшокласників. Фото: Фейсбук Львівського ІТ Кластера

Львівський ІТ Кластер проводить профорієнтаційну конференцію для старшокласників. Фото: Фейсбук Львівського ІТ Кластера

Крім того, ми працюємо над створенням Дослідного центру для студентів інженерних спеціальностей. Він об’єднуватиме лабораторії для міжсекторальних досліджень та простори для розвитку стартапів і підприємницьких навичок. У цьому Центрі студенти, науковці, майбутні підприємці зможуть додатково вчитися, працювати над створенням власних проєктів та стартапів, слухати лекції та розвивати навички ведення бізнесу.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉