Facebook Pixel

Бронювання військовозобов'язаних: у Мінекономіки розповіли про важливі деталі

Скільки військовозобов'язаних може собі дозволити забронювати Україна? «Цифри, зрозуміло, секретні. Але чим кращою буде ситуація на воєнному фронті, тим більше людей можуть отримати броню, щоб працювати на економічному фронті», – сказав заступник міністра економіки Ігор Фоменко на брифінгу, присвяченому аналізу постанови КМУ № 76.

Цей документ затверджує порядок бронювання військовозобов'язаних. Під час його розроблення Мінекономіки мало три пріоритети: забезпечення потреб Сил оборони, функціонування економіки та забезпечення потреб населення. Фоменко вважає, що чиновникам вдалося знайти баланс. The Page наводить найважливіші питання, на які відповів заступник міністра.

Як і кого з військовозобов'язаних можна забронювати у 2023 році.

Чи можна забронювати від мобілізації фізособу — підприємця та його працівників?

До скасування постанови № 194, що втратила чинність із 1 лютого, ФОП могли бути заброньованими. Нині така можливість теж є. Підприємець має звернутися до обласної військової адміністрації (ОВА) або галузевого центрального органу виконавчої влади (ЦОВВ).

На бронь можуть розраховувати лише ті, хто відповідає критеріям, прописаним у постанові № 76: відсутність податкової заборгованості, рівень зарплат вищий за середній по регіону, важливість для регіону або виконання важливих функцій. У цьому випадку кандидатуру ФОП можуть подати на погодження до Генерального штабу ЗСУ для надання броні.

Чи можна забронювати менш як 50% військовозобов'язаних на підприємстві?

Постанова дозволяє бронювати 50%. Але якщо підприємство вважає, що воно може забронювати менше, Мінекономіки вітає таку державницьку позицію.

Чи можна забронювати понад 50% військовозобов'язаних на підприємстві?

Якщо є така потреба й ОВА чи ЦОВВ підтвердять її, то за погодженням із Генштабом можна забронювати понад 50%. Загальних критеріїв у цьому разі немає, кожне підприємство має наводити свої аргументи: втрата функціональності, неможливість виконання оборонних завдань тощо. Також кожен ЦОВВ має своє розуміння, які бізнеси є критичними в його сфері, а ОВА – хто важливий для надання послуг населенню.

Куди надавати документи для бронювання фермерським господарствам?

До Мінагрополітики.

Як забронювати персонал сільської ради?

Це орган місцевої влади, і в Порядку докладно написано, як їм діяти.

Чи правда, що виконавці проєктів міжнародної технічної допомоги вважаються критично важливими для функціонування економіки?

Так, це визначено в Порядку. Вони можуть забронювати до 100% військовозобов'язаних.

Бронювання військовозобов'язаних в Україні 2023 року (відео):

Як проводиться бронювання військовозобов'язаних в Україні у 2023 році

Чи потрібно перевіряти правильність облікових даних військовозобов'язаних перед поданням їх на бронювання?

Ми рекомендуємо перевіряти й у разі потреби уточнювати такі дані. Інакше якщо заброньована особа піде до територіального центру комплектування (військкомату) ставати на спеціальний облік і виявиться розбіжність даних, центр може відмовити у взятті на облік. Насправді таке трапляється досить часто. Процедуру перевірки даних докладно прописано в Порядку.

Чи планується розробити окремий механізм бронювання працівників на гіг-контрактах?

Ні, запропонований зараз механізм є досить гнучким і дає змогу врахувати різні форми бізнесу. Наприклад, бронювати працівників можуть усі резиденти «Дія.City».

Чи є перелік компаній, що відповідають критеріям броні від мобілізації?

Ні, ухвалу опублікували тільки днями. Тепер ЦОВВ і ОВА мають виробити критерії, за якими вони визначатимуть критичну важливість підприємств або створять відповідні комісії, які розглядатимуть заяви підприємств.

Головком ЗСУ заборонив бронювання військовозобов'язаних, які мають дефіцитні військово-облікові спеціальності (ВОС). Про які спеціальності йдеться?

Це питання не до Мінекономіки. Дійсно, Генштаб і головнокомандувач можуть визначати дефіцитні спеціальності з огляду на свої потреби, розвиток ситуації на фронті. Водночас керівники підприємств і їхні заступники можуть бути заброньовані за наявності навіть дефіцитної ВОС. Решта персоналу може бронюватися з урахуванням квот, що погоджуються з Генштабом.

За який період береться зарплата для порівняння із середньою в регіоні?

Це прописано в Порядку: «Розмір середньої зарплати застрахованих осіб підприємства за останній календарний квартал становить не менш ніж розмір середньої зарплати в регіоні за четвертий квартал 2021 року згідно з даними Держстату».

Якщо підприємство має підрозділи в різних регіонах, на які дані про зарплату йому орієнтуватися?

Дані про середню зарплату беруться для регіону, у якому зареєстровано юрособу. Якщо йдеться про корпорацію, то кожна юрособа з її складу укладає окремий список військовозобов'язаних.

Чи можлива відмова в бронюванні заступників керівника підприємств через їхню велику кількість?

Мінекономіки розуміє наявність тут можливостей для маніпуляцій. Формального обмеження щодо кількості заступників не може бути, проте логіка та здоровий глузд завжди мають бути присутні.

Чи може Генштаб вимагати від підприємства інші документи, окрім тих, які подано через ЦОВВ?

Перелік документів наведено в Порядку. Тому Генштаб може ухвалити два рішення: надати можливість для бронювання або відмовити через недостатнє обґрунтування запиту. Заявники самі зацікавлені в поданні необхідних документів і переконливій аргументації своїх потреб.

Чому не встановлено максимальні строки ухвалення рішень про бронювання?

Були спроби зробити це, але в процесі обговорень з усіма учасниками процесу стало зрозуміло, що навіть якщо визначити строки, робота йтиме з огляду на навантаження на відповідні органи. Тому процедуру прописали максимально докладно, щоб чиновники мали менше можливостей для необґрунтованих затримок.

Хто визначає, які саме військовозобов'язані потрапляють до 50% заброньованих ?

Це робить керівник підприємства чи організації.

Чи продовжують діяти старі відстрочки від мобілізації у 2023 році

Чи скасують постанову № 45 у зв'язку з набранням чинності постановою № 76?

Підприємства мають два варіанти бронювання співробітників. Щодо списків – це розписано в постанові № 76, а за переліком посад і професій – у постанові № 45. Обидві ці можливості більше уваги зберігаються, але Мінекономіки приділятиме процедурам бронювання за списками.

Постанова № 45 має гриф «Для службового користування». Як можна ознайомитися з переліком посад і професій?

Це може зробити особа, яка має відповідний допуск до роботи із закритими документами. Постанова є в усіх ЦОВВ і ОВА. На практиці це зробити важко, тому було розроблено новий Порядок бронювання за списками.

На який строк діють відстрочки, видані до набрання чинності новим Порядком?

Вони залишаються дійсними на весь строк, вказаний під час їхньої видачі.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉