Facebook Pixel
IT

Чому знайти роботу в IT все складніше і що відбувається із зарплатами в галузі

У 2023 році IT-експорт вперше в історії незалежної України не продемонстрував зростання і скоротився на 8,5%, до $6,7 млрд. The Page у межах спецпроєкту «Війна та праця» з’ясовує, як така ситуація впливатиме на зайнятість в IT у 2024 році.

Що відбувається на IT-ринку під час війни

З початком повномасштабного вторгнення залучати та утримувати клієнтів українському ІТ-бізнесу стало складніше. Степан Веселовський, СЕО Львівського ІТ Кластера, посилається на дослідження IT Research Ukraine, відповідно до якого 58% IT-компаній під час великої війни стикалися з випадками розірвання контрактів. З цих компаній 17% оцінюють частку недоотриманого доходу у 21-30%, а 24% опитаних заявляють про втрату понад 41% доходу.

Quote«Кількість нових проєктів та клієнтів, які приходять в Україну, зараз доволі незначна. Такий стан речей пояснюється глобальним економічним сповільненням, що призводить до оптимізації витрат і загального зниження попиту на ІТ-послуги, а з іншого боку — обережним ставленням іноземних замовників до України як хабу з розробки цифрових рішень», — узагальнює Степан Мітіш, голова IT-компанії «ЕРАМ Україна».


IT-експорт України у 2023 році знизився. Інфорграфіка: Львівський ІТ Кластер

IT-експорт України у 2023 році знизився. Інфорграфіка: Львівський ІТ Кластер

Як ускладнюється пошук роботи в IT

Звісно, відтік клієнтів позначається на наймі персоналу та кар’єрних перспективах в IT-галузі. До того ж негативні процеси охопили й світові IT-компанії, якими у 2023 році прокотилася хвиля звільнень.

Домініка Іванова-Бекар, власниця HR-агенції, називає такі наслідки зниження попиту на IT-послуги:

 • сповільнення найму та зменшення кількості вакансій, особливо для Trainee, Junior та позицій з традиційно не високим порогом входу в ІТ, як-от тестувальник, QA-інженер, UI/UX-дизайнер;
 • скорочення частини персоналу у проєктах, які були закриті або призупинені;
 • переведення співробітників на бенч [лаву запасних];
 • часткова зайнятість.

Посилаючись на результати дослідження IT Research Ukraine, Степан Веселовський зазначає, що в ІТ зростає рівень безробіття, зокрема — через нестачу проєктів. Тобто на момент проведення дослідження у грудні 2023 року без роботи перебували 6% IT-фахівців, тоді як станом на травень 2022 року цей відсоток був меншим. Також з опитаних у межах IT Research Ukraine СЕО та HR-фахівців понад 400 техкомпаній України 58% повідомили про зниження попиту на нові кадри, а 57% — про працівників, переведених в резерв.

Багато IT-фахівців зараз опинилися на лаві запасних. Фото: Pixabay

Багато IT-фахівців зараз опинилися на лаві запасних. Фото: Pixabay

Quote«Ключова зміна в ІТ-наймі полягає у тому, що він став ринком роботодавців, а не кандидатів, як було у попередні роки, — описує ситуацію Cтепан Мітіш. — У 2023 році українська ІТ-індустрія уповільнила темпи зростання у порівнянні з попередніми роками, і «ЕРАМ Україна» не є виключенням. Тож у 2023 році ми скоригували наш процес найму відповідно до ринкового попиту і потребу в талантах закриваємо за рахунок власного резерву експертів, які тимчасово не залучені до проєктної роботи».

Домініка Іванова-Бекар підтверджує, що наразі ІТ є чи не єдиною галуззю, де панує роботодавець, а кількість відгуків на вакансії іноді досягає історичного максимуму — більше ніж 150 відгуків за перший день публікації.

Quote«Ринок роботодавця проявляється у відсутності достатньої кількості вакансій для рівнів Junior і Middle, тоді як фахівців рівня Senior продовжують наймати на достатньо великі зарплати, — каже Наталія Слинько, HR-експертка, власниця і СЕО консалтингової компанії TalentMatch. — Адже досвідчені фахівці отримують збільшення зарплат, а Junior не можуть знайти ніяку роботу. При цьому очікування кандидатів не сильно знижуються, бо інфляція і донати з’їли всі запаси».


Складніше за все знайти работу в IT початківцям, які тільки мріють увійти в професію. Фото: Pixels

Складніше за все знайти работу в IT початківцям, які тільки мріють увійти в професію. Фото: Pixels

Цікаво, що за спостереженнями Асоціації IT Ukraine, попит на нетехнічні спеціальності в ІТ у 2023 році зріс на 15% порівняно з попереднім роком — пошук фахівців з маркетингу збільшився на 28%, сфери продаж – на 37%.

Степан Веселовський підтверджує зростання попиту в IT-секторі на спеціалістів з продажів, лідогенерації та маркетингу, адже компанії шукають нові стратегії, щоб забезпечити проєктами представників інших посад.

Що відбувається з зарплатами в IT у 2024 році

За даними партнера Асоціації IT Ukraine CNA IT International, після 2022 року зростання заробітних плат ІТ-спеціалістів сповільнилося для всіх рівнів досвіду. Більш того, у грудні 2023 року опитування DOU відобразило таку від’ємну динаміку медіанних зарплат програмістів до грудня 2022 року:

 • Intern/Trainee Software Engineer: $350 (-22%);
 • Junior Software Engineer: $950 (-5%);
 • Middle Software Engineer: $2500 (-3,8%);
 • Senior Software Engineer: $4738 (-5,2%).
Quote«Спостерігається тенденція до зменшення зарплат у більшості спеціалізацій та мов програмування, — підтверджує тенденцію Cтепан Мітіш. — Проте найдосвідченіші розробники та нішеві експерти не підпадають під цей тренд, адже їхні медіани зарплат залишаються високими і в окремих випадках навіть можуть зростати».

Проте в цілому зарплатам айтівців представники більшості інших професій можуть лише заздрити, як і раніше.

Quote«IT-галузь продовжує залишатися однією з найбільш високооплачуваних у 2024 році, але в порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення темпи росту зарплат знизилися. І зараз ситуації, коли фахівців хантять на зарплату у декілька разів вищу за попередню — поодинокі», — підсумовує Домініка Іванова-Бекар.

Які виклики для IT створює мобілізація

В Асоціації IT Ukraine повідомляють, що станом на листопад 2023 року були заброньовані від мобілізації лише близько 3400 ІТ-фахівців – 1% від загальної кількості айтівців в Україні. Це критично мало для індустрії. Домініка Іванова-Бекар пояснює це тим, що на відміну від інших галузей, більшість працівників в IT оформлені не за трудовим договором в штаті компанії, а є ФОПами, щодо яких діючі механізми бронювання не є ефективними.

Відповідно ризик мобілізації ключових працівників високий і, на думку Степана Веселовського, особливо негативно впливає на малі та середні IT-компанії, які становлять 43% українського ринку. Адже для них вихід з виробничого процесу ключових працівників означає не просто зупинку проєкту, а неможливість продовжувати бізнес.

Повістка ключовому фахівцю може зруйнувати невеликий IT-бізнес

Повістка ключовому фахівцю може зруйнувати невеликий IT-бізнес

Наступною проблемою для IT є неврегульоване питання тимчасового виїзду у відрядження за кордон для ключових представників експортних індустрій. Адже, як підкреслює Степан Веселовський, українському ІТ сьогодні потрібно бути представленим у світі, що без особистого контакту ускладнюється в рази.

Ще у 2022 році це питання намагались вирішити, запропонувавши послугу «єВідрядження». Проте прем'єр-міністр України Денис Шмигаль не підписав відповідну постанову.

Хвилює IT-галузь і новий закон про мобілізацію, який зараз обговорюється. Як зазначає Степан Мітіш, наразі не зрозуміло, який вплив буде мати цей закон не тільки на ІТ-сферу, а й на інші бізнеси в Україні.

Прогноз розвитку українського IT на 2024-2025 роки

Quote«Найбільш вірогідний сценарій для ІT-галузі України у 2024 році – це збереження обсягу експортних IT-послуг на рівні 2023 року, — ділиться баченням з The Page Степан Мітіш. — У порівнянні з іншими індустріями для нас це буде непоганий результат, зважаючи на умови, в яких зараз перебуває український бізнес. Це буде великий плюс для економіки країни, ВВП та її експортного потенціалу під час війни».

Подальша ситуація в українському ІТ-секторі, вочевидь, залежатиме від тривалості світової рецесії та ситуації та фронті.

Quote«Світові замовники бачать, що попри всі виклики українські спеціалісти продовжують стабільно та продуктивно працювати протягом двох років повномасштабної війни. Якщо цей тренд збережеться і ми зможемо пройти цю зиму без суттєвих потрясінь, то сам факт війни з часом може перестати бути стримуючим фактором для розміщення замовлення на фоні відсутності стабільності у світі», — сподівається Cтепан Мітіш.

Тим часом відповідно до законів економічного циклу вслід за рецесією має відбутися пожвавлення. Відповідно, у разі покращення глобальної ситуації індустрія, вочевидь, потребуватиме притоку кадрів. І тут виникає питання, чи буде у галузі достатньо фахівців на новому етапі, після років мобілізації і можливого охолодження інтересу до роботи в IT початківців через ускладнений старт кар’єри?

На думку Доміники Іванової-Бекар, виникнення дефіциту кадрів можливо у довгостроковій перспективі, якщо війна буде продовжуватися і загострюватися. Адже це вимагатиме все більшого мобілізаційного ресурсу та призведе до зменшення кількості потенційного резерву за рахунок виїзду молоді за кордон.

Quote«Ми не вбачаємо ризику виникнення дефіциту кадрів, оскільки маємо розвинену інфраструктуру підготовки ІТ-фахівців. Щойно ситуація на ринку покращиться і з’явиться запит на більшу кількість кадрів, інфраструктура запрацює на повну», — запевняють в Асоціації IT Ukraine.

В IT Ukraine зазначають, що світ цікавиться українським ІТ, яке стає одним з лідерів у наступних напрямках:

 • DefenceTech;
 • CyberTech;
 • CyberSecurity;
 • IndustrialTech;
 • GovTech;
 • EdTech.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉