Facebook Pixel

Кадровий голод vs безробіття. Яким буде ринок праці України у 2024 році

Про ринок праці в Україні наразі можна почути протилежні тези. Лунають повідомлення про зростання безробіття вдвічі порівняно з 2021 роком. Водночас роботодавці скаржаться на гострий дефіцит робочих рук. The Page розбирається в парадоксах сфери зайнятості і визначає головні тренди 2024 року.

Хто диктує правила на ринку праці у 2024 році

Quote«З одного боку, кількість вакансій зростає, з іншого — кількість кандидатів у пошуку роботи також чимала. Але за рахунок того, що роботодавці хочуть те, чого на ринку немає, а кандидати не згодні на ці пропозиції, виникає «робочий колапс», — пояснює ситуацію Катерина Скібська, генеральний директор рекрутингової компанії DOPOMOGA Ukraine.

Тобто, за спостереженнями співрозмовниці The Page, роботодавці продовжують шукати працівників за 15 тис. грн «3 в 1» і вимагають від них військові документи, певні знання та навички, досвід роботи, відповідність віковому цензу та високу мотивацію. До того ж збільшилася кількість пропозицій з неофіційним оформленням і зарплатою та ненормованим робочим днем.

Скібська підкреслює, що кандидати не готові працювати за зарплати нижче прожиткового мінімуму в обмежених умовах, а ставлять на перше місце безпеку, лояльність, гібридний графік та достойний дохід.

Працівники цінують гібрідний формат роботи і можливість працювати з дому. Фото: Pixels

Працівники цінують гібрідний формат роботи і можливість працювати з дому. Фото: Pixels

«Більшість роботодавців не можуть укомплектувати штати компаній чи проєктів, а більшість кандидатів не бажають повертатися на повний графік роботи. Тим часом наші громадяни продовжують покидати країну, — додає Олена Журочкина, HR-експертка. — Тобто ризиків багато і у роботодавців, і у кандидатів, тому 2024 рік буде дуже непростим для обох сторін ринку праці».

За спостереженнями Журочкіної, майже в усіх галузях стан ринку змістився в бік кандидата, тоді як більшість роботодавців не готові це визнати відкрито та відверто. Але протягом 2024 року тенденція буде лише посилюватися.

Quote«Ринок праці став дуже нерівномірним. В окремих професійних сферах дуже важко знайти роботу, а щоб закрити деякі вакансії — не знайти фахівців. Причина полягає в невідповідності навичок і вимог, а також рівня зарплат. Пошукачі бажають заробляти більше, ніж дозволяють собі витратити на це роботодавці. Найбільше це видно у вакансіях, де є професійні вимоги щодо знання іноземної мови і досвіду роботи», — узагальнює Наталія Слинько, керівник напряму рекрутингу та Executive Search GRC.

Слинько очікує, що у 2024 році тиск на ринку праці буде підсилюватись: знайти не те що професійного маркетолога, а навіть простого бухгалтера стає викликом.

В умовах дифіциту кадрів найняти звичайного бухгалтера — великий успіх. Фото: Pixels

В умовах дифіциту кадрів найняти звичайного бухгалтера — великий успіх. Фото: Pixels

«У 2023 році кількість вакансій зростала щомісяця, а кількість кандидатів ставала все меншою. Цей тренд у 2024 році посилиться, — впевнений Максим Розгон, CEO консалтингової компанії Osoba. — Основним запитом від держави та бізнесу будуть люди — вмотивовані та кваліфіковані. Тому пошук та утримання талантів стане найбільшим викликом цього року».

На думку Тетяни Пашкіної, HR-експертки, в Україні ринок роботодавця скінчився влітку 2022 року. І хоча десь можуть залишатися певні острівці, загалом в країні панує ринок кандидата.

«У 2024 році у нас не стане істотно більше кандидатів. Більшість тих, хто перебуває за кордоном, чекатиме на закінчення війни. Тому збільшення кількості вакансій посилюватиме конкуренцію серед роботодавців. Відповідно їм доведеться або розпрощатися з ейджизмом та сексизмом, або потерпати від нестачі працівників», — продовжує Тетяна Пашкіна.

Як на ринку праці зростає роль сфери оборони

Вагомим гравцем на ринку праці у 2024 році стає армія.

Quote«Наразі велика кількість вакансій ЗСУ розміщена на сайтах пошуку роботи, у соцмережах, і ця компанія рекрутингу тільки набирає оберти. ЗСУ пропонують конкурентоспроможну зарплату за вакансіями в регіонах, наприклад, для водіїв, діловодів, операторів, механіків, на які можуть претендувати зокрема і цивільні кандидати. У 2024 році армія буде основним гравцем на ринку праці», — прогнозує Катерина Скібська.

За оцінками Скібської, натепер на різних майданчиках розміщено 1847 вакансій у Збройних силах. Наприклад, водію за контрактом у ЗСУ пропонують гарантоване грошове забезпечення 25-120 тис. грн, бойовому медику — 20-60 тис. грн, техніку взводу безпілотних авіаційних комплексів — 50-120 тис. грн, начальнику складу — 22-50 тис. грн, залежно від місця служби.

Також, за словами Олени Журочкіної, у 2024 році активно забиратиме кадри з ринку праці воєнна промисловість: машинобудування, виробництво дронів, снарядів тощо.

Збройні сили України стають важливим гравцем на ринку праці

Збройні сили України стають важливим гравцем на ринку праці

Кого найбільш шукають роботодавці

За словами Катерини Скібської, у цивільному рекрутингу відчувається найбільша потреба у спеціалістах сфери продаж, обслуговування, медицини, водіях, аграріях, трактористах. Попит на останніх, вочевидь, пов'язаний з тим, що значна частка чоловіків нині служать.

В Україні не вистачає трактористів. Фото: Марія Бабенко

В Україні не вистачає трактористів. Фото: Марія Бабенко

На думку Олени Журочкіної, у 2024 році найбільше потребуватимуть кадрів такі галузі:

Quote«Маємо стабільно високий запит на професії в диджитал-маркетингу — від СМО до SMM. І якщо кандидати на ТОП-вакансії ще можуть розглядати різні форми компенсації (меншу частку фіксованої винагороди, відсоток з продажів, річний бонус тощо), то лінійні працівники часто більш категоричні і не йдуть на поступки в умовах праці. Бо вони часто працюють на глобальних ринках і мають можливості вибору роботодавця не лише з України», — продовжує Максим Розгон.
likar-pixels.jpg

За оцінкою Домініки Іванової-Бекар, власниці HR-агенції, вага та дефіцит кандидатів особливо відчувається в наступних сферах:

 • промисловість;
 • виробництво;
 • транспорт;
 • логістика;
 • ритейл;
 • медицина (сімейні лікарі, вузькопрофільні лікарі, фармацевти).
Quote«Чи не єдина галузь де наразі панує роботодавець – ІТ. Цьому посприяла не тільки війна в Україні, а й глобальна рецесія на світовому ринку. Оскільки сфера ІТ довгий час була острівцем благополуччя, зміни, які відбулися протягом року, стали досить відчутними для працівників. Це стосується уповільнення зростання зарплат, зменшення кількості вакансій, збільшення конкуренції серед кандидатів», — каже Іванова-Бекар.
IT є трохи не єдиною сферою, де панує ринок роботодавця. Фото: Pixels

IT є трохи не єдиною сферою, де панує ринок роботодавця. Фото: Pixels

Чи підвищать зарплати у 2024 році

Як вважають опитані The Page експерти, у 2024 році зарплати в Україні зростатимуть. На думку Домініки Іванової-Бекар, в середньому підвищення становитиме 10-15%, що відповідає зростанню вартості життя, збільшенню рівня інфляції тощо.

Quote«Чим більший попит на пошукачів та конкуренція між роботодавцями за кандидатів, тим швидше зростають зарплати.Минулого року зарплата у вакансіях оновлювалася кілька разів. Тому і в 2024-му істотне зростання зарплат аідбудеться там, де конкуренція та платоспроможність роботодавців буде більшою», — прогнозує Тетяна Пашкана.

«Наприклад, є великий попит на технологів різноманітних напрямів, радіоінжнерів та фахівців інших інженерних спеціальностей, що пов’язано з розвитком галузі військових дронів. Відповідно, тут спостерігається зростання зарплат більше ніж на 40% порівняно з довоєнним рівнем», — додає Олена Журочкіна.

Максим Розгон також очікує продовження зростання зарплат у 2024 році, чому сприятимуть інфляція і відсутність достатньої кількості кваліфікованих працівників на ринку. На думку співрозмовника The Page, це передусім стосуватиметься наступних напрямів:

 • продажі;
 • логістика;
 • NGO;
 • агросектор;
 • будівництво;
 • ВПК;
 • легка промисловість.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉