Facebook Pixel

Реагування на COVID-19 та стійке держуправління: найспірніші кредити у держбюджеті-2025

Держбюджет України складається з двох частин: основного та спеціального фонду. Перший – основний: до нього надходять усі податки та з нього фінансуються всі головні витрати. Спеціальний фонд має спеціальні ж джерела фінансування та напрями витрачання коштів, у тому числі кредитних.

The Page обрало зі спецфонду держбюджету-2025 проєкти, кредитне фінансування яких у 2025 році навряд чи можна назвати екстрено необхідним.

Кредитор – Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР)

Проєкт «Екстренне реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні» – загальна сума $90 млн, фінансування на 2025 рік – 311 млн грн. Додаткове фінансування цього проєкту – $150 млн (51 млн грн.).

Проєкт «Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів» – $200 млн, на 2025 рік – 1,69 млрд грн.

Проєкт «Підтримка державних видатків щодо забезпечення сталого державного управління в Україні» – $1,41 млрд (9,7 млн грн).

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР)

Проєкт «Завершення будівництва метрополітену у м. Дніпропетровську» – всього 152 млн євро, у 2025 році – 351 млн грн.

Проєкт «Продовження третьої лінії метрополітену у м. Харкові» – 160 млн євро (1,4 млрд грн).

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ)

Проєкт «Вища освіта України» – 120 млн євро (2,45 млрд грн),

Банк розвитку Ради Європи

Проєкт «Зміцнення системи охорони здоров'я та збереження життя» (Heal Ukraine)» – всього 100 млн євро. На відновлення та розвиток стійкої національної моделі медичної галузі України в 2025 році запланували виділити 1,94 млрд грн.

На яку суму планують взяти кредити

На 2025 рік доходи загального фонду держбюджету запланували у сумі 2,15 трлн грн, а спеціального – 193,87 млрд грн. Витрати – 3,69 трлн грн та 247,43 млрд грн відповідно.

До спеціального фонду також зараховують кредити іноземних держав та фінансових установ, міжнародних фінансових організацій для реалізації конкретних інвестиційних проєктів. У бюджеті на 2025 рік сума таких кредитів складає 88 млрд грн. Це фінансування лише одного року, оскільки інвестиційні проєкти зазвичай розтягуються на кілька років.

Зазначимо, що зазначення в законі про держбюджет цих кредитів не означає обов'язковості їх отримання. Часто держава та місцеві органи влади не можуть належним чином підготуватися до виконання інвестпроєктів, тож кредитор грошей не дає. Інтерес частини чиновників до виконання інвестпроєктів з іноземним фінансуванням невеликий, оскільки кредитор уважно стежить за цільовим використанням виділених коштів.

Подякувати 🎉