Період подання е-декларацій до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) за 2024 рік спливає до 1 квітня 2025 року. Декларації, згідно з українським законодавством, мають подавати депутати, міністри та їхні заступники, чиновники виконавчої влади та місцевого самоврядування, судді, прокурори, керівники держпідприємств, посадовці силових структур тощо. вивчив декларації урядовців і розповідає найцікавіші факти.
Що задекларував голова уряду за 2024 рік
Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України, подав декларацію за 2024 рік 31 березня об 11:33. Відповідно до документа зарплата голови уряду за рік склала 1,16 млн грн (в середньому 97,7 тис. грн на місяць). Це далеко не найвищий рівень на тлі інших урядовців, про яких піде мова нижче.
У декларації прем’єра жодного авто та об’єкта нерухомості в Києві. Зареєстрованим місцем проживання Шмигаля вказано Львів, а фактичне місце проживання начебто збігається з місцем реєстрації. Отже, якою нерухомістю очільник Кабміну користується в Києві, з декларації неясно. Можливо, він живе на роботі.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час пресконференції з нагоди п'ятої річниці роботи Уряду в Києві 4 березня 2025 року. Фото: УНІАН
Цікаво, що відповідно до цього документа дружина голови уряду Катерина Шмигаль у лютому 2024 року стала власницею 100% корпоративних прав новоствореного приватного підприємства «КАДіС УА» вартістю 30 млн грн. Основним видом діяльності компанії, що зареєстрована у Львові, є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. У 2024 році дохід від підприємницької діяльності Катерини Шмигаль склав 7,5 млн грн.
Хто з міністрів достроково отримує пенсію, а хто — не володіє авто
Сергій Марченко, міністр фінансів України, подав декларацію 29 березня. Відповідно до неї, зарплата, що отримана в Міністерстві фінансів, склала 1,44 млн грн (в середньому 119,7 тис. грн на місяць). Крім того, очільник Мінфіну 1981 року народження задекларував 70,7 тис. грн пенсії (5,9 тис. грн на місяць).
Міністри та їхні заступники в Україні дійсно можуть отримувати пенсію достроково. Що стосується Марченка, згадку про пенсію можна прослідкувати в наявних у базі НАЗК деклараціях з 2016 року, коли він обіймав посаду заступника міністра фінансів.

Міністр фінансів України Сергій Марченко під час засідання Верховної Ради України. Фото: УНІАН
Олег Немчінов, міністр Кабінету Міністрів України, в декларації за 2024 рік теж згадав виплату від Пенсійного фонду України. Йдеться про безготівкове зарахування на рахунок пільги учасника бойових дій на оплату ЖКП на суму 21,552 тис. грн. При цьому зарплата урядовця склала 1,237 млн грн (близько 103 тис. грн на місяць).

Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов. Фото: УНІАН
Проте, найвищу пенсію — майже 278 тис. грн (23,16 тис. грн на місяць) — задекларував Ігор Клименко, міністр внутрішніх справ України 1972 року народження. Зарплата міністра склала 1,56 млн грн (близько 130 тис. грн на місяць).
Герман Галущенко, міністр енергетики України, відповідно до декларації, як і Денис Шмигаль, не має жодного транспортного засобу. Він задекларував єдине джерело доходу — міністерську зарплату 1,594 млн грн (близько 132,9 тис. грн на місяць).

Міністр енергетики України Герман Галущенко під час робочої поїздки на Хмельницьку АЕС. Фото: УНІАН
Рустем Умєров, міністр оборони України, так само як прем'єр-міністр і згадані вище колеги, теж не задекларував жодного авто. Відповідно до декларації, Умєров у Києві зареєстрований як переселенець і орендує квартиру. Зарплата міністра оборони у 2024 році склала 1,623 млн грн (близько 135,2 тис. грн на місяць), що є одним з найвищих показників в уряді.
Хто з міністрів у 2024 році заробив найбільше грошей
Юлія Свириденко, перша віцепрем'єр-міністерка України — міністерка економіки України, подала декларацію заздалегідь — 22 березня. Зокрема, вона задекларувала не найвищу зарплату в Кабміні — близько 1,2 млн грн (100 тис. грн на місяць).

Перший віце-прем'єр-міністр України — Міністр економіки України Юлія Свириденко. Фото: УНІАН
Проте в кілька разів більше — 3,103 млн грн — Свириденко отримала від університету «Київська школа економіки» (KSE). У розділі «Видатки та правочини» декларантка повідомила про кілька договорів про надання викладацьких послуг. Дійсно, на сайті KSE Юлія Свириденко згадана, як почесна професорка і запрошена лекторка. Отже, не всі освітяни в Україні отримують невеликі зарплати.
Наймолодший урядовець 1992 року народження — Герман Сметанін, у вересні 2024 року призначений на посаду міністра з питань стратегічних галузей промисловості, теж здивував високими доходами. На попередньому місці роботи на посаді генерального директора АТ «Українська оборонна промисловість» він отримав зарплату обсягом 4,212 млн (орієнтовно близько 525 тис. грн на місяць). Ще 2,391 млн грн йому виплатили як вихідну допомогу. Міністерська зарплата на цьому тлі виглядає менш потужно — 449,6 тис. грн (приблизно 112 тис. грн на місяць).

Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін. Фото: УНІАН
Проте найвищими задекларованими доходами вразив Олексій Чернишов, з грудня 2024 року призначений на посаду віцепрем'єр-міністра — міністра національної єдності України. Відповідно до декларації, яку він подав 31 березня о 18:52, на попередньому місті роботи на посаді голови правління НАК «Нафтогаз України» він отримав 25,111 млн грн зарплати (2,283 млн грн на місяць). В Кабміні з 3 грудня 2024 року Чернишов заробив 90,526 тис. грн.
Цікаво, що Чернишов — один з небагатьох урядовців, хто вкладає значні кошти в Облігації внутрішньої державної позики України (ОВДП). Він задекларував 9200 паперів номіналом 1000 грн на суму 9,2 млн грн. Отримані за 2024 рік відсотки за ОВДП склали близько 747 тис. грн.

Віце-прем'єр-міністр України — міністр національної єдності України Олексій Чернишов (в центрі) з урядовцями. Фото: УНІАН
Варто додати, що, відповідно до декларації, Чернишов з дружиною володіє низкою предметів розкоші, як-от швейцарські годинники, ювелірні вироби, шуби тощо. Також згадана колекція живопису XX століття (30 одиниць) і бібліотека.