Facebook Pixel

Топ-10 депутатів, які задекларували найбільші статки

Чинний склад Верховної Ради українці обрали 21 липня 2019 року. У 2024 році депутати мали скласти повноваження, якби під час воєнного стану вибори в Україні не були заборонені. Проте війна — не привід відмовитися від вивчення відомостей про статки нардепів. Тому The Page за допомогою аналітиків компанії YouControl проаналізував декларації парламентаріїв і з’ясував багато цікавого.

Хто має найбільші, а хто — найменші статки, хто рекордно збагатів за п’ять років на посаді, яка фракція найбагатша, в яких активах обранці зберігають капітал — про це та інше ми розповімо в циклі публікацій «Гроші депутатів».

Перша розповідь — про топ-10 депутатів, які задекларували найбільші статки. Оскільки народні обранці мають вносити в декларації інформацію про своїх найближчих родичів, мова тут переважно йде про майно родин парламентаріїв.

1

Петро Порошенко

Фракція: «Європейська солідарність»

Вартість задекларованих активів: $121 млн

Поява п’ятого президента України Петра Порошенка у переліку найбільш заможних депутатів цілковито передбачувана. Адже засновник корпорації Roshen традиційно фігурує у рейтингах найбагатших українців. Зокрема, видання НВ у 2023 році оцінило його спільний з сином Олексієм капітал у $954 млн (№3 у рейтингу найбагатших). Адже Петро Порошенко передав нащадку майже всі свої великі активи.

У декларації депутата Порошенка за 2023 рік його повнолітні діти не згадуються. Але разом із дружиною Мариною Порошенко він, за підрахунками YouControl, задекларував майна більше ніж на $121 млн.

Зокрема, готівкових коштів у різних валютах подружжя Порошенків у перерахунку в гривневий еквівалент має близько 2,7 млрд грн (60% від вказаної вартості всіх задекларованих активів). В банках родина тримає 775,8 млн грн в еквіваленті. Крім того, Порошенки декларують цінні папери сумарною номінальною вартістю 894 млн грн.

Петро Порошенко. Фото: УНІАН

Петро Порошенко. Фото: УНІАН

Також у декларації згадується будинок у Козині площею 1332 кв. м, який на момент набуття права власності у 2012 році коштував 30 млн грн, кілька менших об’єктів нерухомості і низка земельних ділянок загальною вартістю понад 33 млн грн.

Значна частина декларації родини Порошенків — довгий перелік з 89 об’єктів цінного рухомого майна (крім транспортних засобів). Майже половина з них — твори мистецтва, серед яких є полотна Айвазовського, Рєпіна, Рубенса, Ренуара тощо. Проте їх вартість здебільшого не названа.

В Україні керівник партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко є помітною публічною персоною. Але відповідно до дослідження «Вокс Україна», він входить до топ-10 найбільших парламентських прогульників із показником відвідуваності 35%. Вочевидь, це пояснюється тим, що свій час Порошенко приділяє роботі в Парламентській асамблеї НАТО.

2

Вадим Столар

Група: «Відновлення України»

Вартість задекларованих активів: $27,4 млн

Впливовий київський забудовник Вадим Столар пройшов у Верховну Раду ІХ скликання за списками проросійської партії ОПЗЖ. Наразі входить у депутатську групу «Відновлення України».

Задекларовані переважно грошові активи Столара — вочевидь, верхівка айсберга. За результатами 2021 року Forbes оцінив його статки у $175 млн. За інформацією YouControl, інтереси Столара зосереджені переважно у сферах будівництва, нерухомості, ЗМІ тощо. Він володіє венчурними фондами АТ «Генезис» і АТ «Медісон», є бенефіціаром компанії «Тауер групп», яка має права на кілька об’єктів нерухомості у центрі Києва.

Вадим Столар. Фото: УНІАН

Вадим Столар. Фото: УНІАН

Наприкінці 2023 року стало відомо про продаж власнику кіберспортивної команди Navi Максиму Кріппі ТОВ «Парус Холдінг», де 80% через фонд «Генезис» належало Вадиму Столару. Йдеться про 33-поверховий бізнес-центр «Парус» класу «А» в центрі Києва.

Тим часом у Верховній Раді діяльність Вадима Столара не була помітною. Відповідно до дослідження «Вокс Україна», Столар рекордсмен серед депутатів-прогульників з показником відвідуваності 14%.

3

Григорій Суркіс

Група: «Платформа за життя та мир»

Вартість задекларованих активів: $22,5 млн

Футбольний діяч (ексвіцепрезидент УЄФА), бізнесмен і проросійський політик з великим стажем Григорій Суркіс відповідно до своєї декларації є власником пакета акцій АТ «Акцент-банк» (бренд àбанк), який оцінюється майже в 0,5 млрд грн (33% статутного капіталу). Це найбільш коштовний задекларований актив депутата. Контроль над банком Григорій Суркіс ділить зі своїми родичами — братом Ігорем, власником київського «Динамо», своєю донькою Світланою та племінницею Мариною.

Григорій Суркіс також задекларував 284,9 млн грн грошових активів, з яких 94,1 млн грн — готівкові кошти. Відповідно до оцінки YouControl на базі декларації депутата, йому належить вісім об’єктів нерухомості загальною площею понад 1,3 тис. кв. м. Серед них квартира в Києві площею 355 кв. м, яка відповідно до декларації коштує 14,5 млн грн.

Григорій Суркіс. Фото: УНІАН

Григорій Суркіс. Фото: УНІАН

Як і Порошенко, Суркіс належить до кола депутатів-колекціонерів, адже серед задекларованого ним цінного рухомого майна є чимало колекцій творів мистецтва від живопису до порцеляни, срібла тощо.

В парламент Григорій Суркіс пройшов від проросійської партії ОПЗЖ, а наразі входить до складу депутатської групи «Платформа за життя та мир» (ПЗЖМ), яку заснували після заборони ОПЗЖ. За інформацією ЗМІ, під час повномасштабної війни Суркіс часто перебуває за кордоном, звісно, це впливає і на його показники відвідування засідань парламенту. Відповідно до декларації, нардеп орендує в Монако мебльоване житло в комплексі апартаментів площею 441 кв. м.

Група: «За майбутнє»

Вартість задекларованих активів: $18,8 млн

Олександр Герега разом зі своєю дружиною Галиною контролює групу компаній «Епіцентр К», яка широкому загалу українців передусім відома найбільшою у країні мережею будівельних гіпермаркетів «Епіцентр». Видання НВ у 2023 році оцінило спільний капітал родини у $907 млн (№4 у рейтингу найбагатших).

Відповідно до декларації Олександра Гереги, подружжя володіє 16 об’єктами нерухомості загальною площею 7,4 тис. кв. м і загальною вартістю 161,9 млн грн. Зокрема, це квартира у Києві площею 888,5 кв. м, яка відповідно до останньої грошової оцінки коштує 21,1 млн грн. Ця квартира, як і дві ділянки з житлом (62,2 млн грн і 30,5 млн грн), є власністю Галини Гереги.

Олександр Герега. Фото: УНІАН

Олександр Герега. Фото: УНІАН

Грошові активи родини у гривневому еквіваленті, за підрахунками YouControl, склали 245,7 млн грн. З них 128,4 млн грн (52%) припадає на готівку. Корпоративні права коштують 265,4 млн грн. Йдеться про частку 51,3% в ТОВ «Епіцентр К» вартістю 81,4 млн грн та інші активи.

Відсоток присутності Олександра Гереги на засіданнях Верховної Ради становить 51,3%.

5

Степан Івахів

Група: «За майбутнє»

Вартість задекларованих активів: $16,7 млн

Черговий відомий бізнесмен у Верховній Раді — співвласник ФПГ «Континіум» та мережі автозаправок WOG Степан Івахів.

Головний його задекларований актив — цінні папери загальною вартістю 279,4 млн грн. Зокрема, мова йде про 23% акцій АТ «Банк Інвестицій та Заощаджень», який Івахів контролює спільно із головним партнером по групі «Континіум» Сергієм Лагуром. Крім того, Івахів інвестував близько 74,6 млн грн у цінні папери Міністерства фінансів України. Грошових активів задекларував 329,4 млн грн.

За даними «Вокс Україна», Івахів, який відвідав 39% засідань Верховної Ради, входить у топ-10 парламентських прогульників.

Степан Івахів. Фото: Фейсбук

Степан Івахів. Фото: Фейсбук

6

Віктор М'ялик

Група: «За майбутнє»

Вартість задекларованих активів: $13,6

Найбільш коштовний задекларований актив депутата-забудовника Віктора М’ялика — нерухомість. Він вніс у декларацію 217 об’єктів загальною площею 65,6 тис. кв. м. В їх числі квартири і нежитлові приміщення в Софіївській Борщагівці під Києвом. За підрахунками YouControl, сумарна задекларована вартість цих об’єктів сягає 215,8 млн грн. Крім того, депутат з родиною задекларував 104 земельні ділянки загальною вартістю 92 млн грн.

Діяльність депутата пов’язана з нерухомістю. Відомо, що у 2017 році М’ялик заснував компанію «МД ПЛЮС», яка займалася будівництвом житла. Наразі власницею підприємства вказана дружина депутата – Дарина М’ялик.

Віктор М'ялик. Фото: УНІАН

Віктор М'ялик. Фото: УНІАН

У 2021 році ЗМІ з посиланням на тодішню генпрокурорку Ірину Венедіктову повідомили, що М’ялик підозрюється в ухиленні від сплати податків на понад 97 млн грн. Зі слів Венедіктової, він начебто реєстрував на себе право власності на нерухомість, яку продавав як фізична особа із застосуванням податку 5% замість 18%.

Відомо, що у Верховній Раді наприкінці 2022 року М’ялик проголосував за скандальну містобудівну реформу законопроєкт №5655, який так і не підписав президент.

7

Віталій Борт

Група: «Платформа за життя та мир»

Вартість задекларованих активів: $12

Відповідно до підрахунків YouControl, депутат від проросійської ОПЗЖ (наразі член групи ПЗЖМ) Віталій Борт задекларував 372,7 млн грн, або $10,2 млн грошових активів, а також низку об’єктів нерухомості і земельних ділянок.

Відповідно до декларації депутата, його дружина Ольга володіє частками у капіталі низки підприємств. В їх числі — 50% логістичної компанії «Захід ресурс», чистий прибуток якої за 2023 рік склав 1,6 млн грн, і 34,4% «Української бурової компанії», що видобуває газ і нафту на Сарській ділянці Харківцівського родовища (прибуток — 14,6 млн грн).

Ексрегіонал Віталій Борт є фігурантом реєстру «Zрадників країни» Руху ЧЕСНО і центру «Миротворець». За інформацією ЗМІ, після 2014 року він неодноразово їздив в окупований Крим через територію росії.

Віталій Борт. Фото: УНІАН

Віталій Борт. Фото: УНІАН

8

Дмитро Ісаєнко

Група: «Відновлення України»

Вартість задекларованих активів: $11,8

Інтереси депутата Дмитра Ісаєнка, який пройшов у Раду від ОПЗЖ, а наразі входить в депутатську групу «Відновлення України», пов’язані з будівельною сферою. У 2007-2015 роки він був заступником міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. А з 2015 року є чинним віцепрезидентом Конфедерації будівельників України.

Проте головний актив у декларації Дмитра Ісаєнка — готівка. Сумарно спільно із дружиною він задекларував 382,7 млн у гривневому еквіваленті.

Окремий рядок в декларації Ісаєнка — 26,84 млн грн застави в Антикорупційному суді. Нагадаємо, у квітні 2023 року ЗМІ повідомляли, що Вищий антикорупційний суд призначив Дмитру Ісаєнку запобіжний захід у вигляді застави, адже НАБУ і САП підозрюють нардепа у спробі незаконного заволодіння землею Державного будівельного комбінату Управління справами Апарату Верховної Ради України з метою забудови.

Дмитро Ісаєнко. Фото: УНІАН

Дмитро Ісаєнко. Фото: УНІАН

9

Олександр Фельдман

Група: «Відновлення України»

Вартість задекларованих активів: $10,5 млн

Впливовий харківський бізнесмен і політик Олександр Фельдман передусім відомий як власник ринку «Барабашово» і засновник регіонального ландшафтного парку «Фельдман-екопарк» на Харківщині. Останній суттєво постраждав під час російської навали і наразі активно відновлюється. Зокрема, повідомляється про плани створення у межах парку «Долини білих тигрів».

Бізнеси родини Фельдман об’єднані у групі компаній АВЕК. В декларації згадано 37 компаній, корпоративні права сукупною вартістю 16,5 млн грн і цінні папери на суму 63,6 млн грн. Родина володіє землею вартістю 79,6 млн грн та іншими об’єктами нерухомості на суму 84,8 млн грн. Зокрема, депутат задекларував житловий будинок у Харкові площею 1571 кв. м за 61 млн грн. При цьому грошові активи родини складають 137,2 млн грн.

Олександр Фельдман. Фото: УНІАН

Олександр Фельдман. Фото: УНІАН

Напевно, найцікавіша частина декларації Фельдмана — цінне рухоме майно, переважно це антикваріат. Наприклад, нумізматичні і медальєрні колекції, палеонтологічні скам’янілості, античний посуд, історична холодна зброя тощо. В більшості випадків ціна раритетів не вказана. Але, наприклад, тільки індійський талвар (різновид шаблі) в нефритовій оправі XVIII століття, виходячи з декларації Фельдмана, коштує 13,2 млн грн.

У Верховній Раді Фельдман не дуже помітний — «Вокс Україна» віднесли його до топ-10 прогульників з показником відвідуваності 41%.

10

Ірина Кормишкіна

Фракція: «Слуга народу»

Вартість задекларованих активів: $8 млн

Єдиною жінкою в топ-10 є депутатка від президентської партії Ірина Кормишкіна. До заміжжя із депутатом Миколаївської облради бізнесменом Юрієм Кормишкіним у 2023 році вона носила прізвище Аллахвердієва. Начебто, саме її згадують у скандальному відео «слуги» Давід Арахамія і Олександр Корнієнко: свою колегу по фракції вони називали «корабельною сосною».

Звісно, в декларації Ірини Кормишкіної за 2023 рік згадано майно її нового чоловіка, який є власником «Південної аграрно-експортної компанії» (ПАЕК) — агрохолдингу, що обробляє 40 тис. га землі. Тобто статки чоловіка-бізнесмена мають вирішальний вплив на цифри в декларації.

Ірина Кормишкіна. Фото: УНІАН

Ірина Кормишкіна. Фото: УНІАН

Проте НАБУ та САП у 2024 році повідомили депутатці про підозру в незаконному збагаченні — заволодінні у 2021-2022 роках активами, які на понад 20 млн грн перевищують офіційні доходи та заощадження за цей період. Начебто за ці кошти нардепка придбала будинок біля Одеси.

Показово, що за Кормишкіну поручилися голова фракції СН Давид Арахамія та голова Миколаївської ОВА Віталій Кім. Тим часом чоловік депутатки Юрій Кормишкін повідомив у дописі в соцмережах, що згаданий будинок, як і багато чого іншого, насправді купило його підприємство. Бізнесмен пообіцяв: «Свою правоту ми обов'язково відстоїмо в суді».

11

Як ми рахували

The Page спільно з YouControl підраховує сукупну вартість наступних задекларованих активів, що перебувають у власності депутатів та їхніх близьких родичів:

  • гроші (в банках, в готівковій та інших формах) в усіх валютах в перерахунку у гривневий еквівалент;
  • нерухоме майно;
  • земля;
  • транспортні засоби;
  • інше цінне рухоме майно;
  • акції;
  • корпоративні права.

Ми підсумували тільки вказану у декларації вартість активів, яка може відхилятися від актуальних ринкових цін в той чи інший бік. Майно, вартість якого в декларації не була вказана, не враховували. Для конвертації між валютами застосовували середньорічний курс за даними НБУ.