Facebook Pixel

Від «Еліта-Центру» до «Парусу»: чим володіє Вадим Столар

Вадим Столар розпочав бізнес у 15 років, а коли йому виповнилося 23, його компанія стала відомою усій країні. Він продав основні активи, але все ще залишається у вирі політичних подій. Про підприємця, якого називають одним із «сірих кардиналів» Києва, — читайте в огляді The Page.

Бізнес-вундеркінд Вадим Столар

Більша частина життя Вадима Столара пов’язана з Києвом. Тут він народився і саме тут зосереджений його ключовий бізнес.

Столар, за його власними словами, почав підприємницьку діяльність у 15 років. Через рік заснував ферму з вирощування печериць у селі Мотовилівка Фастівського району. Також до повноліття працював менеджером туристичної компанії «Яна», яка належала його батькам. Пізніше створив велике агропідприємство ТОВ «Торговий дім» Відродження», яким володів до 2007 року.

Яке відношення Вадим Столар має до групи «Еліта-Центр»

Першим великим досвідом у сфері будівництва для Столара стала участь у групі компаній «Еліта-Центр», яка обіцяла побудувати недорогі будинки в Києві на вул. Отто Шмідта, 34-42. За даними «Чесно», у 2004 році компанія укладала з громадянами договори про пайову участь у зведенні будинків у різних районах Києва. Отримані від інвесторів кошти в сумі понад 383 млн грн у будівництво так і не вклали, а привласнили.

Під час розслідування кримінальної справи відносно причетних до афери групи компаній «Еліта-Центр» був встановлений факт, що в групу інвестиційно-будівельних компаній входили такі юридичні особи: ТОВ «НДЦ «Прогрес», ТОВ «БМУ «Хімбуд», ТОВ «Марс-1», ТОВ «АБФ», ТОВ «Інтерпроект», ТОВ «Компанія «Еліта-Будінвест».

Саме остання компанія належала Столару. Однак, за даними МВС та прокуратури, він у цій кримінальній справі не фігурував і до відповідальності не притягався. Винним в афері визнали співвласника «Еліта-Будінвест» Олександра Волконського.

Як Вадим Столар будував кар'єру політика

Практичну усю свою політичну кар’єру, якій вже 18 років, Столар здебільшого балотувався від провладних сил. У 2006 році він був обраний депутатом Київської обласної ради за списком блоку «Наша Україна». У 2010 році підприємець поставив на синьо-біле і став депутатом Верховної Ради VI скликання від Партії регіонів (№212 у списку, безпартійний).

За більш ніж два роки роботи в парламенті Столар не запропонував жодного законопроєкту або поправки до закону. Зате підтримав пролонгацію перебування Чорноморського флоту російської федерації у Криму.

У 2012 році балотувався до Верховної Ради як самовисуванець за 217 округом (частина Оболонського району міста Києва), але програв висуванцю від опозиції.

У 2014 році був обраний депутатом Київської міської ради за 31 округом на Оболоні як самовисуванець. Був першим заступником голови депутатської комісії з питань бюджету. У тому ж році він ненадовго став керівником Патронатної служби голови Київської міської державної адміністрації (КМДА).

У 2014 році Вадим Столар балотувався до Верховної Ради VIII скликання за округом №217 (Київ, частина Оболонського району) як самовисуванець, але знову невдало.

За часів мерства Віталія Кличка Столар набув, мабуть, найбільшої могутності. У 2018 році журналіст Юрій Бутусов стверджував, що він фактично керує Києвом, не займаючи при цьому офіційних посад. Столара називають «сірим кардиналом» столиці, впливовим забудовником, про нього писали, що він призначав необхідних людей на відповідальні посади.

У 2017 році Столар був зафіксований журналістами разом з київським міським головою Віталієм Кличком на приватному літаку, який летів з Неаполя. Деякі ЗМІ писали про їхні тісні зв’язки.

У 2019 році Вадим Столар був обраний народним депутатом ІХ скликання від партії «Опозиційна платформа — За життя» за номером 11 у списку як член партії. Він став членом однойменної фракції, членом Комітету з питань аграрної та земельної політики, членом політичної ради партії, головою Київської міської партійної організації.

У 2022 році вийшов з фракції ОПЗЖ. Згодом вступив у новоутворену депутатську групу «Відновлення України».

Кримінальні справи Вадима Столара

Проблеми з законом у Столара з’явились відносно нещодавно. У 2021 році Офіс Генпрокурора відкрив три кримінальні справи проти нього за підозрою у протиправній діяльності, що спрямована на фінансування тероризму, легалізацію отриманого злочинним шляхом майна та ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

Після недовгого затишшя вже у 2023 році справи були реанімовані. 1 лютого 2023 року СБУ провела у Столара обшуки у зв'язку з розслідуванням участі підконтрольних йому, будівельних компаній в легалізації коштів Віктора Медведчука та інших підсанкційних осіб. Серед протиправних дій у Службі безпеки назвали викуп корпоративних прав українських забудовників офшорами та російськими банками і спрямування коштів від продажу нерухомості на фінансування дій, що завдають шкоди державній безпеці. У подальшому про стан кримінальних справ публічно не звітували.


Активи Вадима Столара

ЗМІ Вадима Столара

У 2020 році напередодні місцевих виборів Столар створив медіахолдинг Live Network, який об’єднував кілька регіональних каналів. У липні 2022 року Столар продав їх співзасновниці креативних агентств We know how і Badoev ID Ганні Ковальовій.

БЦ Парус

Колись ця будівля була одним з найвідоміших і найдорожчих активів Столара. 33-поверховий бізнес-центр «Парус» на перетині вул. Мечнікова та бул. Лесі Українки в Києві до 2010 року був найвищим хмарочосом в Україні, наразі він поступився ЖК «Кловський» та БЦ «Гулівер». Серед власників престижного БЦ найвищого класу А були Дмитро Фірташ та Вагіф Алієв. Офіси в «Парусі» мали EastOne Віктора Пінчука, Concorde Capital Ігоря Мазепи та інші найвідоміші компанії. Вартість БЦ орієнтовно оцінюють в $100-$150 млн.

Столар викупив БЦ у Алієва наприкінці 2020 року. Однак вже у листопаді 2023 року його компанія продала «Парус» компанії Максима Кріппи, власника кіберспортивної команди NAVI.

Будівельний бізнес Вадима Столара

Офіційно Столар володіє 89% будівельної фірми ТОВ «ТАУЕР ГРУПП», яка у 2023 році показала збиток у 74 млн грн. Також Столар володіє АТ «ГЕНЕЗИС», яка володіє ЖК Costa Fontana в Одесі.

За даними ЕП, Столар неофіційно курує девелоперські компанії ENSO і BUD development. Перша є забудовником ЖК «Поетика», Diadams та Fjord у Києві. Офіційно компанія ENSO належить Андрію Руденку та Рамілю Мехтієву, останній в коментарі ЕП заперечив причетність Столара до цієї компанії.

BUD development збудував 13 ЖК у Києві.

Подякувати 🎉