Facebook Pixel

Справа — труба: чим володіє Віктор Пінчук в Україні

Віктор Пінчук колись хотів бути медиком, але став інженером, а потім підприємцем, який посів друге місце серед рейтингів мільярдерів Україні, займаючись металургією. Він один з небагатьох, хто зміг практично повністю зберегти свою бізнес-імперію після початку повномасштабної війни. Про власність Пінчука в Україні – у матеріалі The Page.

1980-1990-ті: з науковців у підприємці

Віктор Пінчук народився і виріс у місті Дніпро. У 1983 році закінчив Дніпропетровську металургійну академію (нині Університет науки і технологій). Після навчання працював у проєктному інституті трубної промисловості, де став старшим інженером та захистив кандидатську дисертацію. Там Пінчук і застав перебудову, коли почали зароджуватись перші комерційні підприємства на території України.

1990 року Віктор Пінчук створив фірму «Інтерпайп», яка стала перлиною його майбутньої бізнес-імперії. Компанія спочатку займалася комерційним перепродажем труб. Допомагали особисті зв'язки в інституті. Згодом Пінчук перетворив «Інтерпайп» у корпорацію, з 1997 по 1998 рік був її президентом.

У 1993 році Пінчук заснував власний банк «Кредіт Дніпро».

Доленосною стала зустріч у 1997 році Віктора Пінчука з Оленою Франчук, з якою з 1998 році вони стали жити разом, а у 2002 році розписались. Франчук була дочкою тодішнього президента України Леоніда Кучми. Наразі вона є співвласницею більшої частини підприємств Пінчука. У 1998 році Пінчук став народним депутатом.

2001- 2007 роки: формування групи EastOne

Починаючи з 2001 року Віктор Пінчук почав будувати свій великий бізнес, скуповуючи частки металургійних підприємств на аукціонах Фонду держмайна. 2001 року викупив у держави часту Нижньодніпровського трубопрокатного заводу, нині це компанія «Інтерпайп НТЗ». У 2003 році бізнесмен придбав контрольний пакет Нікопольського феросплавного заводу. У 2005 році «Інтерпайп» придбала у держави Новомосковський трубний завод («Інтерпайп НМТЗ»). У 2007 році Пінчук остаточно придбав Нікопольський південнотрубний завод, який став «Інтерпайп Ніко Тьюб».

З 2004 по 2005 роки Пінчук разом з Ренатом Ахметовим володіли «Криворіжсталлю», яку купили за $800 млн. Цю ціну вважали заниженою і після зміни влади, навесні 2005 року, рішенням Верховного Суду угода про продаж підприємства була визнана недійсною. Потім держава продала компанію за $4,8 млрд групі АрселорМіттал.

У тому ж 2005 році була заснована медіагрупа StarLightMedia.

У 2004 році Віктор Пінчук розширив свою діяльність бізнесу на нафтогазовий сектор, заснувавши Geo Alliance.

У 2004 році Пінчук розширив свій власний банківський сектор, купивши «Укрсоцбанк» за $250 млн. Однак вже у 2007 році він його продав італійській групі UniCredit за $2,07 млрд. В той самий час Пінчук об’єднав усі свої бізнеси у міжнародну інвестиційно-консалтингову групу EastOne.

2008-2020 роки: з новими металургійними підприємствами, але без банків

У 2007 році Пінчук розпочинає у Дніпрі будівництво «Інтерпайп Сталь». Це є найбільший електросталеплавильний комплекс з виробництва круглої сталевої заготовки у Східній Європі. Будівництво його було завершено у 2012 році.

У 2008 році Пінчук купує «Інтерпайп Втормет» — один із найбільших переробників металобрухту в Україні.

У 2020 році підприємець вирішив розлучитись з одним із перших своїх активів – банком «Кредит Дніпро». У кінці липня 2020 року НБУ погодив продаж банку підприємцю Олександру Ярославському.

Чим володіє Віктор Пінчук станом на 2023 рік

Основними напрямками бізнесу Пінчука залишаються металургійний, нафтогазовий та медійний.

Металургія

Металургійний сектор представлений корпорацією «Інтерпайп». Компанія є промисловим виробником труб та залізничної продукції. Вона входить до топ-10 найбільших у світі експортерів безшовних труб, а також посідає третє місце за розміром виробництва суцільнокатаних вагонних коліс. Продукцію постачає до 80 країн через мережу торгових офісів, розміщених на ключових ринках пострадянського простору, Близького Сходу, Північної Америки та Європи. Серед клієнтів — нафтогазові компанії, будівельні групи, провідні машинобудівні підприємства, а також залізниці та вагонобудівники.

До складу «Інтерпайпу» входять п’ять заводів у Дніпрі та Дніпропетровській області:

  • «Інтерпайп Втормет» — один із найбільших переробників металобрухту в Україні;
  • «Інтерпайп Сталь» — найбільший електросталеплавильний комплекс з виробництва круглої сталевої заготовки у Східній Європі;
  • «Інтерпайп НТЗ» — спеціалізується на виробництві труб;
  • «Інтерпайп Ніко Тьюб» — також спеціалізується на виробництві безшовних труб;
  • «Інтерпайп НМТЗ» — один із найбільших в Україні виробників сталевих електрозварювальних труб.

Загальний прибуток усіх заводів склав 2 млрд грн.

Нафта і газ

Нафтогазовий сектор представлений Geo-Alliance — це одна з найбільших груп компаній в секторі видобутку газу та газового конденсату. До групи входять 19 юридичних осіб, найбільші з яких «Природні ресурси» та ТОВ «Східний геологічний союз». Група займається геологічною розвідкою, дослідно-промисловою розробкою, видобутком природного газу, газового конденсату та нафти в Україні.

Основний портфель газових та нафтових активів знаходиться у Дніпровсько-Донецькому басейні. Станом на 2020 рік холдинг добував 203 млн куб. м газу, 32 тис. тонн нафти та 19 тис. тонн зрідженого газу щороку. Загальний прибуток компаній, що входят у групу, у 2022 році склав 1,46 млрд грн.

Медіа

Медіагрупа StarLightMedia об’єднує телеканали СТБ, ICTV, ICTV2, Новий канал, М1, М2, ОЦЕ ТВ. У липні 2023 року, згідно з дослідженням Київстар ТБ, ці канали зайняли 31,2% української аудиторії, причому Новий канал вийшов на перше місце з 10,3%.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉