Вранці 1 лютого голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив про звільнення, обшуки та вручення підозр в рамках компанії «анонсованих весняних посадок» (так напередодні виборів в СН називали боротьбу із корупцією – ). Зокрема, йшлося про посадовців податкової служби, митниці, Міноборони, а також про ексміністра МВС Арсена Авакова, олігарха Ігоря Коломойського та нардепа від ОПЗЖ Віктора Столара.
зібрав інформацію про можливі звинувачення та найбільш цікаві факти про останніх трьох фігурантів.
Ігор Коломойський: справа на 40 мільярдів

Ігор Коломойський. Фото: Вікіпедія
У випадку з Ігорем Коломойським, за даними СБУ, йдеться про привласнення 40 млрд грн на ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта». «Протиправні механізми були поєднані з ухиленням від сплати податків і легалізацією коштів, здобутих злочинним шляхом», – говориться у заяві відомства.
Зокрема, мова йде про «виведення великих партій нафтопродуктів на афілійовані компанії, ухилення від сплати податків, формування безнадійної заборгованості нафтопереробного і нафтовидобувного заводів, що призвело до знецінення та зниження вартості їхніх активів».
В СБУ наголошують, що злочинна діяльність здійснювалася в інтересах фактичних власників і бенефіціарів компаній.
В ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта» Коломойському із партнерами належало відповідно 42% та 60%. Відносно «Укрнафти» склалася парадоксальна ситуація: контрольний пакет компанії належав державі, але фактично її багато років контролював менеджмент Коломойського. Наприкінці 2022 року частку Коломойського із партнерами в обох компаніях було націоналізовано – відповідно, держава отримала фінансові документи обох компаній.

Обшук в домі Ігоря Коломойського. Фото: СБУ
«Не виключаю, що сьогоднішні гості в Ігоря Валерійовича – наслідки ревізії та інвентаризації в «Укрнафті» та «Укртатнафті», – прокоментував обшуки директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.
За його словами, обіг нафти й нафтопродуктів між двома компаніями за останні 20 років становить десятки мільйонів тонн, а також мільярди та мільярди гривень. Але навіть на цьому фоні 40 млрд грн виглядають дуже великою сумою – у поточних цінах це до 1 млн т пального, або майже трирічний обсяг постачання пального з «Укртатнафти» на «Укрнафту», чи навпаки – вартість річного видобутку нафти «Укрнафтою» у цінах минулого року.
Тому формулювання спільної заяви СБУ та Бюро економічної безпеки про «багатомільйонні ухилення менеджментом компанії від сплати обов’язкового акцизного збору за 2022 рік» виглядає дещо дивним. Знайти такий об’єм порушень за один рік – буде, м’яко кажучи, важкувато.
Хоча реальний обсяг податкових правопорушень обох компаній за весь термін їх «співпраці» може перевищувати цю суму.
Вадим Столар: легалізація коштів

Вадим Столар. Фото: Вікіпедія
Про обшук у Вадима Столара вранці 1 лютого повідомив голова фракції Слуга народу Давид Арахамія. Кілька годин по тому Служба безпеки України оприлюднила заяву, згідно з якою обшуки було проведено «у представників будівельних компаній Києва, підконтрольних одному з депутатів Верховної Ради від забороненої партії «ОПЗЖ».
За версією слідства, за його сприяння провадилась легалізація коштів в інтересах колишніх депутатів Віктора Медведчука і Тараса Козака та «інших громадян рф та рб, до яких були застосовані санкції РНБО, країн ЄС та США». Ім’я депутата, про якого йдеться в заяві, СБУ не повідомила.
Серед протиправних дій у Службі безпеки назвали викуп корпоративних прав українських забудовників офшорами та російськими банками, і спрямування коштів від продажу нерухомості на фінансування дій, що завдають шкоди державній безпеці.

Повідомлення СБУ. Фото: СБУ
Вадим Столар, якого називали «сірим кардиналом» столичної забудови, був пов’язаний щонайменше із чотирма будівельними компаніями. 2021 року Forbes поставив його на 64 позицію в переліку найбагатших українців з активами у $175 млн. Більшу частину цієї суми становила вартість 33-поверхового бізнес-центру «Парус» у центрі Києва, який Столар придбав у Вагіфа Алієва.
Покупка БЦ – не єдина гучна угода за участю Вадима Столара.
Після початку повномасштабного вторгнення він продав два регіональних телеканали, які розвивав кілька років поспіль – «Типовий Київ» та «Odessa.live».
На початку вторгнення Столар за його ж словами перебував у Варшаві, потім у Ніцці, згодом повернувся до Києва.
До Верховної Ради він потрапив у 2019 році за списком ОПЗЖ. До того був нардепом від «Партії регіонів» (2010), а прийшов у політику депутатом Київської облради від «Нашої України» (2006).
Вадим Столар інформацію про обшуки не коментує.
Арсен Аваков: авіакатастрофа в Броварах

Арсен Аваков. Фото: Вікіпедія
На відміну від Столара, Арсен Аваков підтвердив факт обшуку, який проводили в нього Служба безпеки України та Державне бюро розслідувань.
«Закінчили обшук щодо аварії вертольота. Дивилися контракти Airbus 6-річної давності. Природно – нічого. Контракти ж затверджувалися урядом і парламентом. Коректно вели, хоч і безглуздо. Формально відпрацювали версію», – заявив Аваков виданню «Українська правда».
Йдеться про аварію гвинтокрилу ДСНС, що сталася 18 січня у Броварах (14 загиблих, понад 25 постраждалих). В цій авіакатастрофі загинуло керівництво МВС, що перебувало на борту гелікоптера — міністр Денис Монастирський, його перший заступник Євген Єнін та державний секретар Юрій Лубкович. Причини авіакатастрофи розслідуються.
Гвинтокрил ЕС-225 (бортовий номер 54) – один з Н225 Super Puma, які МВС закупила у Франції 2018 року, у бутність Арсена Авакова міністром внутрішніх справ. H225 Super Puma (Eurocopter EC225 Super Puma) збирає французька компанія Airbus.
Гвинтокрили цієї моделі мають специфічну історію: норвезька компанія CHC Helikopter Service відмовилася від використання H225 після аварії одного з гвинтокрилів – і саме ці летальні апарати за даними «Наші гроші», після капітального ремонту отримала Україна.