В Україні громадяни, які працюють в особливо шкідливих або важких умовах, можуть вийти на пенсію за віком на пільгових умовах. Існують відмінності між таким пенсійним забезпеченням та призначенням пенсії за віком на загальних підставах. Про це говориться у законі №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Головна відмінність пенсії за віком на пільгових умовах від звичайної пенсії полягає в зниженні вимог до стажу та пенсійного віку для працівників, зайнятих на важких і шкідливих роботах. До таких робіт належать види діяльності, що вимагають значних фізичних або психоемоційних зусиль. Це можуть бути вантажні роботи, а також робота в умовах підвищеної температури, вологості, запиленості чи загазованості, при високому рівні шуму, вібрації або впливі променевої енергії.
Щоб отримати право на пільгову пенсію, необхідно:
- мати певний пенсійний вік (у жінок пенсійний вік залежить від року народження);
- мати страховий стаж підземної роботи, роботи в особливо шкідливих чи важких умовах праці.
Право на дострокову пенсію за віком, незалежно від останнього місця роботи, мають працівники, які працювали повний робочий день:
- на підземних роботах, з особливо шкідливими чи важкими умовами праці, — за списком № 1 і на основі атестації робочих місць, після досягнення 50-річного віку (пенсійний вік жінок зростає з 45 до 50 років залежно від дати народження) та за наявності стажу роботи:
- для чоловіків — від 20 з половиною років до 25 років, з яких не менше десяти років на вказаних роботах;
- для жінок — від 15 з половиною років до 20 років, з яких не менше семи з половиною років на вказаних роботах.
У разі, якщо у працівника нема вказаного вище стажу роботи з особливо шкідливими чи важкими умовами праці, проте є не менше половини стажу на такій роботі, то пенсію на пільгових умовах можуть призначити зі зменшенням пенсійного віку:
- для чоловіків — на один рік за кожний рік відповідної роботи;
- для жінок — на один рік чотири місяці за кожний рік такої роботи.
На інших роботах із шкідливими або важкими умовами праці (відповідно до списку № 2) та на підставі атестації робочих місць пенсія призначається після досягнення 55-річного віку. Для жінок пенсійний вік поступово підвищується з 50 до 55 років залежно від дати народження, за умови наявності необхідного стажу роботи:
- для чоловіків — від 25 з половиною років до 30 років, з яких не менше 12 з половиною років на зазначених роботах;
- для жінок — від 20 з половиною років до 25 років, з них не менше десяти років на вказаних роботах.
Головне від The Page
Дякуємо, що підписалися на The Page.
Буде гаряче!
Раз на тиждень ми будемо відправляти вам найцікавіші редакційні матеріали.
Я погоджуюсь з політикою конфіденційності
Читайте також