З 1 липня 2025 року в Україні розпочнеться реформа пенсійної системи, що передбачає зміни в порядку нарахування та виплати пенсій по інвалідності. Деталі майбутніх змін поки ще невідомі. Наразі в Україні існує чітка формула для різних категорій, і розмір пенсії залежить від захворюваності, віку та стажу. розповідає, як розраховують суми виплат.
Пенсія по інвалідності, якщо немає стажу
В Україні пенсія по інвалідності може бути призначена незалежно від того, коли сталася інвалідність — під час роботи, до працевлаштування або після її припинення.
Щоб оформити пенсію, мало мати лише інвалідність. Потрібен також певний страховий стаж. Залежно від віку людини та групи інвалідності для отримання пенсії необхідно мати від 1 до 15 років страхового стажу. Детальнішу інформацію для розрахунку пенсії по інвалідності можна отримати на сайті Пенсійного фонду.
Особи, які отримали інвалідність після досягнення пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності лише за умови наявності 15 років страхового стажу.
Але є виняток для постраждалих під час Революції Гідності. Якщо людина отримала інвалідність під час масових акцій громадського протесту з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, пенсія призначається незалежно від наявності страхового стажу.
Розмір пенсії по інвалідності обчислюється залежно від групи інвалідності у відсотках розміру пенсії за віком:
- 100% пенсії за віком – особам з інвалідністю I групи;
- 90% пенсії за віком – особам з інвалідністю II групи;
- 50% пенсії за віком – особам з інвалідністю III групи.
Мінімальні розміри пенсійних виплат по інвалідності:
- для осіб з інвалідністю І групи – 2760 грн;
- для непрацюючих осіб з інвалідністю ІІ та ІІІ груп – 2520 грн;
- для працюючих осіб з інвалідністю ІІ та ІІІ груп – 2093 грн.
У разі, коли людина з інвалідністю не має достатньої кількості страхового стажу, вона може звернутися до управління соціального захисту населення за місцем проживання із заявою про призначення допомоги згідно з Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю». Виплати призначають залежно від наданої групи та встановленого прожиткового мінімуму.

В Україні враховують пенсійний стаж при нарахуванні пенсії людям з інвалідністю. Джерело: depositphotos
Пенсія по інвалідності І група
До I групи належать особи з найважчим станом здоров'я, які повністю не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього нагляду, догляду або допомоги, абсолютно залежні від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально-побутових функцій або які частково здатні до виконання окремих елементів самообслуговування.
Особи, яким встановлено інвалідність І групи, мають право на пенсію по інвалідності за наявності від 1 до 10 років страхового стажу залежно від віку особи.
Якщо інвалідність встановлена людині до 25 років, то для отримання пенсії їй потрібен 1 рік стажу, від 54 років — вже 10 років стажу.
Розмір пенсії особам з інвалідністю I групи становить 100% пенсії за віком. Тобто для визначення розміру пенсії по інвалідності спочатку обчислюється розмір пенсії за віком, на яку особа мала б право після досягнення пенсійного віку. Але пенсія не може бути менше, ніж 2760 грн.
Пенсія по інвалідності ІІ група
Підставою для встановлення II групи інвалідності є стійкі, вираженої важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, травмою або вродженою вадою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності особи, при збереженій здатності до самообслуговування, та не спричиняють потреби в постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі.
Для отримання пенсії по інвалідності II групи необхідно мати 1-14 років страхового стажу. Люди з інвалідністю ІІ групи отримують 90% пенсії за віком.
Люди з інвалідністю ІІ групи, що працюють, можуть отримувати мінімум 2093 грн. Ті, хто не працює, можуть розраховувати на 2520 грн як мінімум.
Якщо людині з інвалідністю ІІ групи не вистачає страхового стажу для отримання пенсії, вона може звернутися по державну соціальну допомогу. Сума допомоги становить 80% від прожиткового мінімуму. Але слід враховувати, що прожитковий мінімум для працюючих і непрацюючих різний, тому кінцева сума може відрізнятися залежно від обставин.

Якщо у людині з інвалідністю недостатньо страхового стажу для отримання пенсії, вона має право звернутися по державну соціальну допомогу. Джерело: depositphotos
Пенсія по інвалідності ІІІ група
Третю групу інвалідності встановлюють людям, у яких є стійкі порушення функціонування організму в помірному ступені. Людина отримує такий статус через наявність захворювань, обумовлених вродженими дефектами, травмами. В силу їх її здатність до обслуговування себе і працездатність помірно обмежені. Особі потрібен соціальний захист і допомога, зокрема у побуті.
При цьому громадянин з таким статусом може навчатися, працювати, вести звичайне життя нормальної якості, якщо компенсувати наявні порушення за допомогою спеціальних засобів, препаратів.
Особи, яким встановлено інвалідність III групи, мають право на пенсію по інвалідності за наявності від 1 до 14 років страхового стажу залежно від віку особи.
Розмір пенсії людям з інвалідністю III групи становить 50% пенсії за віком, але не може бути менше ніж 2520 грн для працюючих та 2093 грн для непрацюючих громадян.
Якщо людині з інвалідністю ІІІ групи не вистачає страхового стажу, вона має право на державну соціальну допомогу. Сума допомоги розраховуються від прожиткового мінімуму та становить 60% від нього.

У військових з інвалідністю пенсія значно вище за звичайну. Джерело: depositphotos
Пенсія по інвалідності військовослужбовцям у 2025 році
Військовим призначають пенсії в разі отримання інвалідності в таких випадках:
- в період проходження служби;
- або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби;
- або пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювань, які виникли в період проходження військової служби.
На виплати для українських військових з інвалідністю впливають такі фактори, як умови отримання хвороби, група і чи продовжує людина служити. Якщо інвалідність настала через травми, отримані під час оборонних дій із захисту держави, то його пенсія становитиме:
- I група – 100% грошового забезпечення;
- II група – 80% грошового забезпечення;
- III група – 60% грошового забезпечення.
У випадках, коли інвалідність не пов'язана з військовими обов'язками, відсотки зменшуються до 70%, 60% і 40%.
У 2025 році мінімальна пенсія для військових з інвалідністю становить:
- І група – 650% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – 13 604,50 грн;
- ІІ група – 525% – 10 988,25 грн;
- ІІІ група – 360% – 7534,80 грн.
Також слід зазначити, що у військових немає обмежень для отримання пенсії у вигляді трудового стажу.