У березні не лише розпочинається календарна весна, а й Україна переходить на літній час. Зміняться пенсії, правила виїзду військовозобов'язаних із країни та їх бронювання, ціни на ліки. Про ці та інші зміни у березні 2025 року читайте у традиційному огляді .
Пенсії у березні 2025 року
З 1 березня на 11,5% індексуються пенсії. Мінімальний розмір підвищення пенсій становитиме 100 грн., а максимальний – 1,5 тис. грн.
Буде проіндексовано пенсії для:
- 9,2 млн пенсіонерів, яким пенсія призначена на загальних підставах;
- 672 тис. пенсіонерів силових відомств;
- 98 тис. осіб, які отримують пенсію по інвалідності та у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- 79,6 тис. пенсіонерів – осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій, які отримують мінімальні пенсійні виплати;
- 23,4 тис. пенсіонерів – колишніх працівників органів місцевого самоврядування та державних службовців
Крім того, з 1 березня будуть проіндексовані щомісячні страхові виплати для потерпілих від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати у разі смерті потерпілого.
Виїзд військовозобов'язаних за кордон із березня 2025 року
Держприкордонслужба 27 лютого повідомила, що відтепер громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перевозять медичні вантажі, гуманітарну допомогу, пропускатимуть через кордон на загальних підставах.
Скасується норма, згідно з якою Міністерство розвитку громад та територій та обласні адміністрації мали право приймати рішення про виїзд за межі України водіїв, які здійснюють перевезення для потреб Сил оборони гуманітарної допомоги.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій з 3 березня 2025 року до нормативно-правового врегулювання питання зупиняє видачу листів сприяння до Державної прикордонної служби для виїзду чоловікам призовного віку, які працюють у сфері культури, інформаційної безпеки, стратегічних комунікацій та лінійних аудіовізуальних медіа.
У 2024 році Мінкультури 2,7 тис. разів клопотало про перетин кордону військовозобов'язаними. Не повернулося понад 500 осіб.
Бронювання від мобілізації
Загальну мобілізацію та воєнний стан в Україні продовжено до 9 травня 2025 року.
До 31 березня продовжено термін перегляду прийнятих раніше рішень щодо визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. До цієї ж дати діють надані раніше відстрочки від мобілізації.
Кабінет міністрів України 28 k.njuj вніс ряд змін до порядку бронювання військовозобов’язаних і порядку визначення критичності підприємств.
Зокрема, внесено зміни стосовно: врахування у загальній кількості військовозобов’язаних, які підлягатимуть бронюванню, працівників, призваних на військову службу під час мобілізації після 18 травня 2024 року; незастосування до державних органів вимоги щодо 72-годинної перевірки відомостей про працівника під час його бронювання; зменшення до 5 днів строку для анулювання відстрочки працівників підприємств, установ, організацій; запровадження місячного періоду для критерію щодо розміру нарахованої середньої заробітної плати працівників під час визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки.
Кому потрібно стати на військовий облік у березні
На військовому обліку повинні перебувати чоловіки віком від 17 до 25 років. Їх приписують до призовної дільниці та вносять дані до реєстру «Оберіг». Це роблять для того, щоб визначити кількість людей, яких у майбутньому можна буде покликати на службу та мати всю необхідну інформацію про них.
Приписка відбувається щорічно з січня до березня. Школярів ставлять на облік у ТЦК за місцем навчання чи проживання. Якщо школяр не потрапив до ТЦК організовано разом із однокласниками, він має зробити це самостійно не пізніше встановленого строку.
Комунальні тарифи у березні
З 1 березня тарифи на газ, гарячу воду та опалення не змінюватимуться. Введений на початку повномасштабної війни урядовий мораторій діє до кінця квітня 2025 року.
Також до кінця квітня діє нинішній тариф на електроенергію – 4,32 грн/кВт•год.
Тариф на холодну воду також не планують підвищувати у березні. Питання підвищення тарифів на централізоване водопостачання і водовідведення досі перебуває у стадії обговорення.
Перехід на літній час у 2025 році
Якщо президент України не підпише ухвалений раніше законопроєкт про відміну сезонної зміни часу, то наприкінці березня відбудеться перехід на літній час. Це відбудеться останньої неділі місяця – 30 березня о 3:00 за київським часом – стрілки необхідно буде перевести на годину вперед.
Ціни на ліки після 1 березня
З 1 березня в Україні набирає чинності постанова Кабміну про стабілізацію цін на лікарські засоби. Уряд обмежив націнки на медикаменти в опті та роздробі. Очікується, що це забезпечить здешевлення деяких препаратів до 30%.
За даними МОЗ, до списку увійшли ліки проти застуди та кашлю, антигістамінні препарати, протизапальні та протиревматичні засоби, вітаміни та мікроелементи, ліки проти тиску, противиразкові препарати, очні краплі, назальні спреї та інші.
Уряд встановив граничну торгову націнку на безрецептурні препарати на рівні 35%, а для рецептурних ліків запроваджено регресивну шкалу націнок. Постачальники зможуть додавати трохи більше 8% до оптової ціни залежно від вартості препарату.
Також з 1 березня в Україні набувають чинності нові правила регулювання фармацевтичного ринку та встановлюється заборона на надання маркетингових послуг, послуг просування лікарських засобів, інформаційних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією лікарських засобів кінцевому споживачеві. Тому виробники більше не зможуть здійснювати маркетингові платежі аптекам та дистриб'юторам, що раніше використовувалося як фінансовий стимул у системі продажу лікарських засобів.
Перевірка медичних декларацій у березні
З 1 березня 2025 року в Україні розпочнеться перевірка актуальності декларацій із сімейними лікарями. У разі розбіжностей між даними у медичній системі та державних реєстрах деякі декларації можуть бути деактивовані.
Насамперед перевірці підлягають:
- неповнолітні – якщо дитина отримала ID-картку;
- при зміні прізвища, паспорта чи номера телефону слід актуалізувати інформацію;
- пацієнти, які уклали декларацію у 2018 році – на той час податковий код не був обов'язковим, тому може бути відсутнім у базі;
- особи, які не відвідували лікаря понад три роки..