Facebook Pixel

Зниження цін на ліки: фармкомпанії пропонують варіант, який має дати ефект

З 1 березня в Україні топ-100 найбільш популярних ліків коштуватимуть на 30% дешевше. Це вказано у рішенні РНБО. Напередодні появи цього рішення вітчизняні фармацевтичні виробники підписали декларацію, яка стала відповіддю на Указ президента щодо контролю та стабілізації цін на лікарські засоби. Під документом підписалися керівники дев’яти компаній, але він залишається відкритим для охочих приєднатися.

Проте представники фармкомпаній пояснили The Page, що просто взяти та переписати цінники не вийде. Вони запропонували своє рішення проблеми і пояснили, чому різниця між відпускною ціною виробника і роздрібом іноді перевищує 50%.

Хто в Україні найбільше заробляє на ліках

Шлях ліків від виробника до пацієнта доволі довгий. В ланцюжку є дистриб'ютори та безпосередньо аптеки. Вони також отримують свій відсоток. Тому різниця між ціною виробника і роздрібною іноді перевищує 50%.

Quote«Маржа в Україні нерівномірно розподілена: дистриб'ютори та великі аптечні мережі отримують основний прибуток, тоді як кінцеві споживачі стикаються з високими цінами та обмеженим вибором. Виробники не мають впливу на кінцеву ціну та умови збуту, що зменшує їхню конкурентоспроможність», — говорить Катерина Загорій, членкиня ради директорів фармацевтичної компанії «Дарниця».

Бажання влади знизити ціни на ліки нещодавно підсилили постановою Кабміну від 14 лютого 2025 року №168 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо стабілізації цін на лікарські засоби». Уряд постановив, що залежно від закупівельної ціни, роздрібна надбавка має становити від 10 до 25%: чим дорожчий медпрепарат, тим меншою має бути націнка.

В Аптечній професійній асоціації України дали зрозуміти, що цей крок популістський, хоча і сформулювали це м’якше: «Відповідні обмеження, прийняті постановою КМУ від 14 лютого 2025 року №168, не враховують реальних витрат аптек, що ставить під загрозу їхню фінансову стійкість та здатність забезпечувати населення необхідними медикаментами. На думку учасників АПАУ, такі норми мають бути економічно обґрунтованими та відповідати поточним умовам ринку».

Ціна на ліки від виробника відрізняється від аптечної майже на 50%. Джерело: depositphotos

Ціна на ліки від виробника відрізняється від аптечної майже на 50%. Джерело: depositphotos

Чому в Україні зростають ціни на ліки

Експерти компанії Farmak називають декілька факторів, що останнім часом впливають на зростання цін.

Quote«Ціни на ліки залежать від рівня інфляції, коливання курсу валют (більшість сировини та пакувальних матеріалів імпортується з-за кордону), зростання вартості електроенергії для промислових підприємств, вартості інвестицій в дизель-генераторні потужності і відповідних витрат на пальне та технічне обслуговування, вартості та доступності людського капіталу (мобілізація призводить до необхідності додаткових інвестицій в автоматизацію, навчання людей для закриття вакантних позиції, аутсорсинг тощо), а також — капіталовкладень у питання фізичної та кібербезпеки. Зростання цін у минулому було спровоковано саме переліченими вище факторами», — пояснили у Farmak.

Як зазначають у фармацевтичній компанії, значна частина прибутку також іде на дослідження та розробку нових препаратів.

Що може реально вплинути на зниження цін

Виробники визнають, що для регулювання цін на ринку однієї декларації недостатньо. Тиск на гаманець українців треба зменшувати іншими програмами.

Quote«Важливо розширювати державні програми фінансування ліків. Це дозволить суттєво знизити навантаження на пацієнтів і зробити ліки доступнішими. В Україні держава регулює ціноутворення на лікарські засоби, що закуповуються за бюджетні кошти через публічні закупівлі та програму реімбурсації «Доступні ліки». Це відповідає європейській практиці, однак є суттєва відмінність: у країнах ЄС до 80% ліків пацієнти отримують через подібні програми або медичне страхування, тоді як в Україні понад 90% ліків купуються за власні кошти населення», — пояснюють у Farmak.

Також виробники виступають за впровадження в українське законодавство «Правила Болар», яке надасть виробникам можливість створювати аналоги оригінальних препаратів. Це правило давно вже впроваджено в країнах ЄС.

Є декілька факторів, що підвищують ціни на ліки в Україні. Джерело: depositphotos

Є декілька факторів, що підвищують ціни на ліки в Україні. Джерело: depositphotos

«Це пришвидшить вихід нових ліків на ринок, зробить їх доступнішими для населення та усуне штучну монополію. Для порівняння, «Правило Болар» діє в ЄС із 2004 року. Там виробники можуть виводити генеричні препарати на ринок вже наступного дня після завершення патентного захисту. В Україні ж компанії лише отримують право розпочати реєстрацію, яка триває від одного до півтора року, а іноді і довше. Це суттєво затримує доступ пацієнтів до вибору ліків та обмежує конкуренцію», — відмічають у Farmak.

Однак ці препарати вже не потрапляють до оприлюдненого переліку. Сам список ліків, на які мають знизити ціни на 30%, складається за іншим принципом. В ньому не варто шукати дорогих препаратів або тих, що слід приймати постійно, також потрапляння до переліку не свідчить про якість. Але зі списку стало відомо, які препарати від українських виробників найпопулярніші серед споживачів, і це не лише аскорбінки.

Подякувати 🎉