Міністр фінансів Сергій Марченко під час конференції, організованої «Центром економічної стратегії», розповів про особливості держбюджету 2025 року та про головні засади бюджетного процесу в умовах війни, які зараз сформульовані у його відомстві.
Принципи бюджетного планування
Насамперед, з кожним роком війни «у нас більше можливостей планувати бюджет, який не потрібно буде змінювати у процесі його виконання», зазначив міністр. У 2022 році фактично було неможливо спланувати навіть місяць, зараз же значно більше розуміння того, що відбувається, і менше невизначеності.
Друге – основні витрати бюджету пов'язані із фінансуванням сектору оборони. «Ми зараз маємо чітке уявлення, яку частину бюджету ми повинні виділяти на оборону. Це фінансування у держбюджеті-2025 достатньо для того, щоб ми могли витримати інтенсивність такої військової кампанії, яку маємо у 2024 році», – сказав Марченко
Третє – більша залежність від зовнішнього фінансування. Наразі ця сума стабілізувалася на рівні близько $40 млрд на рік.
Четверте – дуже обережне ставлення до індексації видатків поза сектором оборони (крім пенсій).
«У нас фактично заморожені витрати соціально-гуманітарного спрямування. Але коли з'являється можливість, ми даємо додаткові гроші у цю сферу. Наприклад, додали 12 млрд грн на освітню субвенцію місцевим бюджетам між першим та другим читанням проєкту держбюджету-2025», – пояснив Марченко.
Політика щодо внутрішніх запозичень
Міністр також розповів про зміну політики щодо внутрішніх запозичень у 2025 році. 2024-го на внутрішньому ринку зайняли дуже багато (через розміщення облігації держпозики. – ). Нові позики вже не дають багато бюджету, вони майже повністю йдуть на обслуговування старих. Тому 2025 року, якщо не виникне гострої потреби, обсяг позик усередині країни буде таким самим, як і 2024-го.
Стан економіки очима Мінфіну
Внутрішнє споживання в Україні зростає, це говорить про те, що економіка як мінімум у своїй внутрішній компоненті перебуває в непоганому стані. Інвестиції держави в оборонне виробництво та купівлю зброї і озброєнь сприяють зростанню податкових надходжень до держбюджету.
«Ми будуємо ринкову економіку воєнного часу», – заявив Марченко, зазначивши, що «це – не військова економіка». Він пояснив, що значну частину оборонного сектору складають приватні компанії, повернення до планової економіки в таких умовах неможливе.
Збалансованість держбюджету-2025 та міжнародна допомога
З погляду внутрішніх ресурсів, бюджет збалансований. Для покриття дефіциту за базового сценарію потрібна міжнародна допомога в сумі близько $38 млрд. Фактично вже виділено $20 млрд допомоги від США та кілька мільярдів від Великої Британії. Йде процес контрактування коштів від ЄС, Японії, Канади.
Україна разом із партнерами розглядає і негативний сценарій розвитку подій у сфері безпеки, які вимагатимуть додаткового фінансування. Якщо така потреба виникне, то «дірку» насамперед намагатимуться закрити за рахунок коштів із зовнішніх джерел, а не внутрішніх (підвищення ставок податків тощо), як було у 2024 році. Справа в тому, що значна частина міжнародної допомоги – $50 млрд – виділяється на три роки: 2025, 2026 та 2027-й. Тому можна змінити графік виділення коштів.
Примітка . Нагадаємо, що ці $50 млрд США, країни ЄС та деякі інші держави виділяють у вигляді кредиту, який погашатиметься за рахунок доходу від заморожених активів РФ. Україна їх отримуватиме фактично у вигляді гранту, і вони не збільшуватимуть розміру держборгу.