Тільки уявіть: вам у визначений день необхідно без запізнень приїхати у незнайоме місце, вимкнути й здати смартфон або будь-який інший розумний гаджет і дві години розв’язувати задачі з різних галузей знань серед незнайомих людей, з якими, до того ж, ще й заборонено спілкуватися. А якщо при цьому трапиться повітряна тривога, доведеться перериватися і ховатися в укритті. І це все не просто вигадливий квест задля переживання незвичного досвіду – від результатів залежатиме твоє майбутнє. Тут навіть стійкій дорослій людині доведеться непереливки.
Саме так виглядає складання Національного мультипредметного тесту (НМТ), за результатами якого вступників зараховують до закладів вищої освіти (ЗВО). Тому нагадує про особливості вступної кампанії 2025 і з’ясовує у досвідчених викладачів курсів з підготовки до НМТ неочевидні секрети вдалої здачі тесту. Адже без належної підготовки до цієї стресової події навіть відмінник ризикує втратити дорогоцінні бали.
Складання НМТ – складне випробування. Фото: УНІАН
Що таке НМТ і як його здаватимуть у 2025 році
Зареєструватися на НМТ 2025 можна до 3 квітня на сайті Українського центру оцінювання якості освіти або в застосунку «Дія». Основна сесія НМТ триватиме з 14 травня до 25 червня, а додаткова – з 14 до 25 липня лише для тих, хто не зміг вчасно скласти тест з об’єктивних причин. З міркувань безпеки графік тестувань не будуть оприлюднювати публічно.
НМТ у 2025 році складатиметься з двох наступних блоків по 120 хвилин:
- обов'язкові предмети: українська мова та математика;
- історія України та предмет на вибір: українська література, іноземна мова, біологія, географія, хімія або фізика.
Для того, щоб успішно здати НМТ і претендувати на вступ до ЗВО, необхідно набрати щонайменше 15% від максимальної кількості балів з кожного предмету. Для конкурсного відбору результати переведуть у рейтингову шкалу від 100 до 200 балів.
Нагадаємо, у 2024 році в тестуванні взяли участь понад 283 тис. осіб. Найлегшим предметом виявилась українська мова – адже тут поріг не подолали лише 0,4% учасників. А найскладнішим випробуванням, з яким не впоралося 12,8%, стала математика. Загалом, пороговий бал хоча б з одного предмета не змогли подолати 14,4% учасників тестування. Це свідчить про необхідність більш ретельної підготовки до цього випробування.
Абітурієнти біля тимчасового екзаменаційного центру. Фото: УНІАН
Чому важливо набрати високі бали на НМТ
Для успішного вступу до ЗВО, тим більше – на бюджет, недостатньо набрати на НМТ необхідний мінімум. Адже, як раніше з'ясував , у 2024 році в п’яти найпопулярніших серед вступників ЗВО середній конкурсний бал був вище 150.
Але й 150 балів буде замало, щоб пробитися на омріяні серед вступників спеціальності в найкращих університетах. Наприклад, у 2024 році в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка мінімальний бал рекомендованих на загальних підставах на психологію склав 174 бали, а на право – 185,7. А щоб вступити на бюджет до Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського на спеціальність «Інженерія програмного забезпечення», треба було здобути на НМТ щонайменше 180,2 бала.
Тим, кому не вистачило балів для вступу на бюджет, мають допомогти державні гранти на навчання для студентів-контрактників. Але можливість отримати такий грант на часткове покриття вартості навчання залежатиме від результатів НМТ. Адже щоб претендувати на грант першого рівня обсягом 15 тис. грн на рік, необхідно набрати від 150 балів з двох предметів НМТ. А на грант другого рівня у 25 тис. грн на рік матимуть право лише ті, хто набрав з двох предметів НМТ від 170 балів.
Нагадаємо, що вартість навчання в ЗВО за контрактом щороку зростає. Відповідно до підрахунків , середня вартість здобуття освіти бакалавра за найбільш популярними спеціальностями в університетах, куди на ці напрями подають найбільше заяв, у 2024 році склала 42,077 грн за рік навчання. Але це не межа – в деяких ЗВО для вступників минулого року освіта коштувала від 100 тис. грн за рік і більше.
Київський політехнічний інститут. Фото: УНІАН
Підготовка до НМТ: чому шкільних знань замало
«Ви готові платити чималі гроші за ті знання, які в школі можна отримати безоплатно», – звертається викладачка української мови до аудиторії на батьківських зборах. Так вона переконує, що підготуватися до НМТ можна без додаткових витрат на репетиторів або курси тільки завдяки сумлінному навчанню. Проте, успішність у школі не завжди конвертується в максимально можливі бали на НМТ. А самостійна підготовка навіть за наявності мотивації часто перетворюється у хаотичні спроби охопити матеріал
«Шкільні знання – це фундамент, але НМТ вимагає іншого підходу: чіткої стратегії, тайм-менеджменту і вміння швидко знаходити правильні відповіді. Підготовка має бути комплексною: повторення тем, аналіз тестів минулих років, тренування швидкості та стресостійкості. Без цього навіть відмінник може втратити дорогоцінні бали», – каже CEO онлайн-школи TURBO ZNO Ілля Літун.
Ілля додає, що паніка, поганий тайм-менеджмент, неструктурований підхід і невміння працювати з тестом можуть з’їсти десятки балів. Тому на курсах навчають не тільки предмету, а й правильному підходу: як розподіляти час, які питання пропускати, як уникати типових пасток тощо.
На курсах учнів супроводжують досвідчені викладачі, які знають усі підводні камені НМТ і допомагають їх обійти. Наприклад, засновник і CEO TURBO ZNO Ілля Літун викладає історію і вже випустив 192-х двістібальників.
А вчорашніх двістібальників часто запрошують на курси як викладачів, і вони охоче діляться власними секретами ефективної підготовки. Наприклад, Анна, викладачка математики TURBO ZNO, згадує, як сама склала іспит з цього предмета на 200 балів. Щоб учні могли зробити так само, вона дає їм тільки те, що справді потрібно для високого балу, і не витрачає час на зайве.
Важливо, що курси не тільки готують до здачі тесту, а й фокусуються на психологічній підтримці, профорієнтації тощо.
«НМТ – це лише частина шляху. Ми допомагаємо не просто скласти тест, а визначитися з майбутнім. Наші учні отримують консультації щодо вибору спеціальності, вступної стратегії, моральний супровід до моменту зарахування в омріяний університет і навіть підтримку в моменти сумнівів. Бо головне – не просто скласти НМТ, а знати, навіщо ти це робиш», – говорить Ілля Літун.
Команда TURBO ZNO. Фото: Ілля Літун
Коли краще починати підготовку до НМТ
На жаль, через пандемію коронавірусу та повномасштабну війну українські діти накопичили чималі освітні втрати. Відповідно до національного звіту за результатами міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022, рівень успішності українського учнівства у 2022 році погіршився з математики на 12 балів, із читання – на 38 балів і з природничо-наукових дисциплін – на 19 балів. Зокрема, освітні втрати в опановуванні читацькою грамотністю в дослідженні оцінюють майже двома роками навчання. Викладачі курсів з підготовки до НМТ також помічають цю проблему.
«Насправді освітні прогалини помітно. Це реальність, але не вирок. Бо головне – не скільки часу ви втратили, а як ефективно ви його використовуєте зараз. Адже ми адаптуємо навчання під кожного учня, щоб швидко підтягнути слабкі місця», – розповідає Ліза, викладачка англійської TURBO ZNO.
Тому в TURBO ZNO підкреслюють, що оптимальний варіант – готуватися до НМТ з 10 класу. Це дає можливість без стресу закріпити матеріал, надолужити освітні прогалини й максимально покращити початковий результат. Тобто на курси у 2025 році вже активно залучають тих, кому здавати НМТ доведеться у 2026-му. Завдяки цьому учні отримують результати, які спочатку їм самим здавалися неможливими.
Наприклад, Анастасія з Дніпра зросла зі 145 до 199 балів з української мови, хоча спочатку думала, що не зможе набрати навіть 170.
Марина зі Львова на старті мала 112 балів із математики, а після курсів здала її на 186 і вступила на бюджет в КНУ ім. Шевченка.
А Олег з Кременчука починав вчити математику практично з нуля через значні освітні прогалини, але за два місяці підняв свій результат зі 100 до 171 бала і вступив до КПІ.
В цілому, за п’ять років існування TURBO ZNO вже випустили майже 20 тис. учнів, 83% з яких покращили свій початковий рівень щонайменше на 35 балів. Найвищий приріст склав +78 балів. При цьому близько 42% випускників набрали достатньо балів для вступу на бюджет.
Додамо, що весною 2025 року якраз стартує фундаментальний курс для десятикласників.
Захід для учнів і команди від TURBO ZNO. Фото: Ілля Літун
Як підготуватися до НМТ за два місяці
Не варто опускати руки й тим, хто зараз закінчує 11 клас і не відчуває напередодні НМТ особливої впевненості. Адже головне – якість підготовки, а не кількість витрачених на неї місяців.
«Найкращий час для старту був учора. Другий найкращий – сьогодні», – звертається до 11-класників Ілля Літун. Адже весною 2025 року вони ще можуть встигнути пройти SMART-курс. Це не просто черговий освітній продукт, а стратегія навчання, створена спеціально для 11-класників, які прагнуть підготуватися до НМТ за 2 місяці.
SMART-курс. Скріншот
Що чекає учнів на SMART'i
- щотижневі сети відеоуроків від викладача з поясненням теми;
- конспекти з теорією;
- шпаргалки – короткі нотатки для швидкого повторення перед тестами;
- SMART-тести – інтерактивні практичні завдання з поясненнями;
- вступна імітація для визначення точки А.
Як почати навчання?
- перейти на сайт TURBO ZNO;
- ознайомитися з інформацією та вибрати тариф;
- залишити контакти для зворотного зв’язку.
Як батьки можуть допомогти дітям підготуватися до НМТ
Буває, що батьки надмірно фокусуються на підготовці дітей до вступу в ЗВО і створюють атмосферу надмірного контролю й тиску. Це може призвести до демотивації учня або учениці.
«Найгірше, що можуть зробити батьки – перетворити підготовку до тесту на каторгу. Але НМТ – це виклик, а не покарання. Найкраща підтримка – це довіра й розуміння, а не контроль кожної хвилини. Діти мають знати, що ви вірите в них, а не лише в їхні бали. Тому замість тиску варто запитувати: «Чим тобі допомогти?», «Як ти почуваєшся?», а не «Скільки балів набрав?» – каже Ілля Літун.
SMART-курс. Скріншот
Проте в TURBO ZNO виступають за прозорість. Адже успіх – це процес, і батьки теж мають право за ним спостерігати, щоб підтримувати дітей, не створюючи зайвого тиску. Тому в кожного є доступ до онлайн-платформи, де відображається динаміка результатів.
«Ми даємо чітку систему моніторингу прогресу: тести, проміжні контрольні, імітації НМТ та аналітику результатів. Батьки теж можуть слідкувати за успіхами та отримувати зворотний зв’язок від викладачів. У нас немає хаосу – є чіткий план, контроль і прозорість. Це допомагає кожному учню бачити своє зростання і вчасно коригувати підхід», – завершує Ілля Літун.