Facebook Pixel

Перша шкільна DIY-лабораторія відкрилася в сільській школі на Дніпропетровщині

Перша шкільна DIY-лабораторія відкрилась в сільській школі на Дніпропетровщині

Перша шкільна DIY-лабораторія відкрилась в сільській школі на Дніпропетровщині

У селищі Царичанка на Дніпропетровщині відкрилася перша в районі шкільна DIY-лабораторія. Вона стане ключовим осередком для розвитку дітей у галузі природничо-технічних наук (STEM). Це дослідницька майстерня, де учні зможуть не тільки вивчати, а й на практиці освоювати сучасні технології: 3D-моделювання та друк, робототехніку, програмування, біотехнології, а також створення наукових проєктів.

Практичний осередок на базі Царичанського ліцею надасть можливість проводити щоденні заняття для близько 150 учнів 5-11 класів. Загалом, до активностей у цьому просторі планують залучити понад 1 тисячу дітей з громади. Благодійний фонд savED за підтримки партнерів з Tokarev Foundation облаштував дві лабораторні кімнати, оснащені усім необхідним для практичної роботи: 3D-принтерами, лазерами, гравером, роботизованими пристроями, наборами для паяння, інструментами для роботи з деревом, наборами для фото- та відеозйомок, а також лабораторним приладдям для природничих наук. Створення цього простору коштувало понад 1,6 мільйона гривень.

У перший день занять у DIY-лабораторії школярі ознайомлювались з 3D-скануванням, вивчали можливості роботизованих пристроїв, проводили хімічні експерименти та займалися лазерним гравіюванням по дереву. Особливо зацікавила робота з гравером учнів середніх класів. Серед них 6-класник Теймур, який приїхав до громади з Авдіївки на Донеччині. Торік хлопець вперше почав навчання в Царичанці офлайн у змішаному форматі, а зараз планує працювати в STEM-просторі з тьюторами від savED на постійній основі.

Quote«В Авдіївці я не ходив до школи офлайн з 2022 року, а ми з батьками жили у підвалі. Я ніколи не бачив таких лабораторій, і зараз мені дуже цікаво вивчати лазери та програмувати їхню роботу. В майбутньому я мрію стати ІТ-спеціалістом і створювати роботів», — ділиться 11-річний школяр Теймур.

Наразі в Царичанському ліцеї навчається понад 800 дітей з громади та внутрішньо переміщених осіб. Це головний навчальний заклад селища та всього району. З початку повномасштабного вторгнення учні Царичанки понад рік навчалися дистанційно, а потім перейшли на змішаний формат. У 2024 році фонд savED разом з партнерами створив цифровий освітній центр в одному з приміщень ліцею для додаткових навчальних активностей. Тут більше 100 учнів щоденно працюють над усуненням освітніх прогалин та беруть участь у позашкільних гуртках під керівництвом тьюторів фонду.

У громаді активно розвивають STEM-напрямок шкільної освіти, який ще до початку повномасштабної війни був визначений державою як ключова освітня технологія для всієї України. За словами місцевих освітян, природничо-наукові гуртки, що проводилися в Царичанці до створення спеціального простору, допомагали мотивувати дітей до навчання через практичні завдання та проєкти. Однак без сучасного обладнання та комплексних програм наставництва підтримка STEM-напрямку в громадах стає надзвичайно складною.

Quote«Ця DIY-лабораторія — перший великий і комплексний крок до впровадження STEM-освіти, яку ми намагаємося реалізувати з 2017 року. Раніше все відбувалося фактично власними силами: ми з дітьми позичали обладнання, а деякі проєкти робили з підручних матеріалів. Тепер учні зможуть на власні очі побачити, що таке робототехніка, 3D-моделювання та біотехнології в одному просторі», — розповідає заступниця директора Царичанського ліцею Ольга Блоха.

У першій DIY-лабораторії, створеній завдяки благодійникам, школярі під керівництвом тьюторів savED розпочнуть реалізацію двох великих проєктів — еко-дослідження річки Оріль та озеленення місцевого парку дерев'яними виробами, виготовленими учнями. Лабораторія також стане доступною для студентів місцевого аграрного професійного ліцею.

Quote«Простори такого типу мають на меті адаптувати дітей до офлайн-навчання після тривалого досвіду дистанційного навчання під час війни. Це здійснюється через практичні заняття, які зацікавлять учнів, покажуть реальні можливості STEM та сприятимуть профорієнтації. Під час створення лабораторії savED консультувався з експертами галузі та авторами подібних проєктів у великих містах України, щоб втілити найкращу модель у Царичанці, а згодом — у інших малих громадах прифронтових регіонів. Ми віримо, що це сприятиме розвитку таких населених пунктів, залученню нових інвестицій і можливостей для освіти», — зазначила співзасновниця savED Анна Пуцова.

Наразі STEM-простір у Царичанці — пілотний проєкт цього напряму від фонду savED на Дніпропетровщині. Кілька подібних шкільних лабораторій планують відкрити у інших громадах в найближчому майбутньому.

Quote«У світі, де освітні програми не завжди встигають за розвитком сучасних технологій, а українські школярі вимушені навчатись в умовах війни, такі ініціативи не просто важливі – вони створюють нові навчальні можливості та мотивують учнів заглиблюватись в STEM через прикладні й цікаві формати. Це про формування майбутнього країни та розвиток технологічної галузі. Ми особливо цінуємо такі проєкти й щасливі долучитись до створення пілотної лабораторії», – говорить Сергій Токарєв, ІТ-підприємець та засновник організації Tokarev Foundation, що підтримала створення простору у Царичанці.

savED — благодійний фонд, що займається відновленням постраждалих громад через освітні рішення та соціальні проєкти. Фонд облаштовує укриття, освітні центри «Вулики», відновлює пошкоджені приміщення шкіл, облаштовує тимчасові освітні простори, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад через програму UActive. Фонд працює у Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській областях.

Tokarev Foundation – технологічна філантропія, яка прагне розвитку резильєнтної, інклюзивної та сталої України за допомогою технологій та інновацій. Фонд сприяє позитивним соціальним змінам і розвитку людського капіталу через впровадження інноваційних проектів у сферах EdTech та HealthTech. Засновник фонду — Сергій Токарєв, український підприємець, засновник AI/ML-екосистеми Roosh (Roosh Ventures, Roosh Circle, Reface, Zibra AI, Neurons Lab, AI HOUSE)

.

Подякувати 🎉