Facebook Pixel

Перевести стрілки: коли і чому Україна переходить на літній час у 2023 році

Понад сто років тому європейці почали переводити годинники на літній час, щоб заощаджувати електроенергію. Але сучасний світ настільки змінився, що це переведення більше не працює на користь економіки. The Page розповідає, чому літній час застарів та коли Україна може відмовитися від нього.

Коли переводити годинник на літній час у 2023 році

Україна традиційно переводить стрілки годинника на літній час в останню неділю березня. У 2023 році українці переведуть стрілки на одну годину вперед 26 березня о третій годині ночі.

Для чого придумали перехід на літній час

Варто наголосити, що саме літній час є відносно новим винаходом людства. А той час, що на відміну від літнього називають зимовим, насправді є стандартним часом відповідного часового поясу.

Першим про доцільність впровадження літнього часу написав винахідник та журналіст Бенджамін Франклін у 1784 році. Але його сатиричний есей про підрахунки заощаджень свічного воску у Парижі за переведенні годинників викликав більше посмішок, ніж серйозних міркувань.

Вдруге на це звернув увагу британський архітектор Вільям Віллет у 1907 році. Одного літнього ранку він прокинувся незвично рано, коли ще всі вікна у графстві були зачинені, та здивувався, що стільки сонячного світла марнується. Він лобіював у британському парламенті переводити годинники на 80 хвилин вперед навесні, а восени назад. Але тоді не судилося втілити зміни у життя.

Перші країни, що застосували перехід на літній час заради заощадження електроживлення, були Німеччина та Австро-Угорщина у 1916 році.

Чому треба відмовитися від літнього часу

З часом більшість країн почала застосовувати перехід на літній час. Але останніми роками дедалі частіше постає питання доцільності цього переведення. По-перше, противники кажуть про негативний вплив на здоров’я.

Як впливає на здоров’я перехід зі стандартного на літній час:

  • порушення біоритмів призводить до безсоння та головного болю;
  • загострюються хронічні захворювання;
  • зростає ризик інфарктів;
  • збільшується кількість ДТП.

По-друге, сучасні люди живуть за дуже різними ритмами, тож заощадити електроенергію переведенням стрілок не вдається. При цьому більшість енергоживлення споживається не побутовими користувачами, а великими промисловими компаніями. Втім, усі ці виробництва зазвичай працюють 24 години на добу у кілька змін. Тому переведення годинників два рази на рік жодним чином не впливає на їхню роботу.

В яких країнах зберігається літній час

Червоним позначені країни, де ніколи не використовували літній час, жовтим — країни, що відмовилися, синім — досі використовують. Інфографіка Paul Eggert, Wikimedia

Червоним позначені країни, де ніколи не використовували літній час, жовтим — країни, що відмовилися, синім — досі використовують. Інфографіка Paul Eggert, Wikimedia

Чому Україна досі не відмовилася від літнього часу

У 2011 році росія востаннє перейшла на літній час і більше не переводила стрілки годинників. Так звана Придністровська республіка та Білорусь вчинили так само.

Україна також у 2011 році спробувала відмовитися від переведення годинників, але спроба вийшла невдалою: для заходу країни ранок починався надто рано і був темним. Ужгородська міська рада навіть рекомендувала підприємствам починати робочий день на годину пізніше.

Тоді вирішили, що для такої великої країни часові зміни треба врахувати краще. Але й у 2021 році Верховна Рада відправила на доопрацювання законопроєкт про скасування літнього часу.

Дехто пропонував запровадити в Україні два часові пояси. Бо якщо зараз залишити літній час, в Ужгороді схід сонця узимку побачать після 9:00. Якщо залишити стандартний час (другий часовий пояс UTC+2), влітку у Харкові сонце буде сходити о 3:00.

ЄС також планує відмовитися від використання літнього часу. У 2019 році вирішили скасувати його у 2021-му, але Європа й досі переводить стрілки.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉