Facebook Pixel

Церковні свята в Україні переводять на новий стиль. Але не всі й не одразу

Українська греко-католицька церква (УГКЦ) 6 лютого повідомила про перехід на григоріанський календар. З 1 вересня 2023 року віряни УГКЦ святкуватимуть усі так звані нерухомі церковні свята тільки за новим стилем, як і в більшості країн. Православна церква України (ПЦУ) планує розглянути календарне питання в травні.

Чому українська церква переходить на григоріанський календар

Після масштабного російського вторгнення українці розривають культурні зв’язки з рф. Зокрема, восени 2022 року в українському суспільстві постало питання щодо дат церковних свят, що мають відповідати григоріанському календарю, яким користуються більшість країн. Крім Різдва, яке від 2017 року в Україні почали офіційно святкувати й 25 грудня, і 7 січня, питання були до популярного сімейного свята Дня святого Миколая та Покрови Богородиці 14 жовтня, коли святкують також і День захисників і захисниць України.

Церкви та державні установи з цього приводу провели опитування. У застосунку «Дія» 58,99% українців проголосували за Різдво 25 грудня. Глава УГКЦ Блаженніший Святослав повідомив, що, за результатами опитування владників УГКЦ, 90% вірян згодні перейти на новий стиль.

Коли Православна церква України переходить на григоріанський календар

Літургійний рік починається 1 вересня, тому всі нерухомі церковні свята, що йдуть за цією датою, віряни УГКЦ святкуватимуть за новим стилем: Покрову Пресвятої Богородиці — 1 жовтня, Різдво — 25 грудня, Богоявлення — 6 січня, Благовіщення — 25 березня. Проте Великдень вирішили залишити за старим стилем. Його дата рухома й кожного року вираховується окремо. Глава УГКЦ вважає, що до 2025 року й ця дата в Україні буде спільною з рештою християнського світу.

Якщо ПЦУ в травні також затвердить нові дати святкувань, то з 1 вересня обидві найбільш поширені церкви в Україні перейдуть на григоріанський календар.

Чому українські церкви жили за старим стилем

Коли в 1582 році Папа Римський Григорій XIII затвердив новий, досконаліший календар, православна церква відмовилася прийняти таке нововведення. Це пояснювалося сперечаннями між керівниками двох гілок християнства.

Коли поступово більшість країн, а в 1918 році й більшовистська влада російської радянської республіки приєдналася до григоріанського календаря, православна церква знову відмовилася це зробити. Цього разу причиною став конфлікт із радянською владою.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉